W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR i Instytut Techniki Budowlanej łączą siły na rzecz innowacji w budownictwie

22.11.2021

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Instytut Techniki Budowlanej rozpoczynają współpracę przy przedsięwzięciu NCBR „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanym dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Zdjęcia nowoczesnego budynku. Na górze niebieski pasek z białym napisem Budownictwo Efektywne Energetycznie i Procesowo. W połowie zdjęcia po prawo na niebieskim tle biały napis Budżet Projektu 37,5 MLN PLN.
Na dole pasek logotypów: od prawej: Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Funduszy Europejskich - Programu Inteligentny Rozwój.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w Warszawie w dniu 22 listopada br. dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR oraz Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej. Przedmiotem porozumienia jest ustalenie zasad współpracy na rzecz realizacji jednego z dziewięciu „zielonych przedsięwzięć” NCBR - „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, wpisujących się w realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Celem przedsięwzięcia jest opracowanie innowacyjnych technologii 2D (prefabrykowana) lub 3D (modułowa) w konstrukcji budynku jednorodzinnego i wielorodzinnego o możliwie najlepszym bilansie rocznym zużycia energii, przy zastosowaniu instalacji wspomagających, wykonywanych przy znaczącym udziale surowców wtórnych i odnawialnych, gwarantujących możliwie najniższe koszty cyklu życia (LCC).

Przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” jest realizowane w formule zamówień przedkomercyjnych (precommercial procurement – PCP), zgodnie z metodologią problem-driven research. Ma to doprowadzić do sprawdzenia w warunkach rzeczywistych prototypowych rozwiązań, które następnie mogą zostać wdrożone na rynku.

ITB w ramach porozumienia realizować będzie badania i testy, dotyczące m.in. parametrów akustycznych, przenikania ciepła, recyklingu materiałów budowlanych oraz śladu węglowego materiałów budowlanych.

Podpisane w listopadzie tego roku porozumienie o współpracy w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, jest już kolejnym zawartym przez NCBR z instytucją partnerską.

We wrześniu 2020 r. Centrum zawarło porozumienie z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.

 

Dowiedz się więcej

{"register":{"columns":[]}}