NCBR na IX Kongresie Energetycznym we Wrocławiu
NCBR na IX Kongresie Energetycznym we Wrocławiu
2023-09-27
2023-09-28
, Wrocław
-
KIEDY
27 września 2023 (środa) - 28 września 2023 (czwartek)
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Wrocław
W dniach 27-28 września br. we Wrocławiu odbędzie się IX Kongres Energetyczny. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało partnerem honorowym tego wydarzenia. Zabierzemy także głos podczas dyskusji.
Kongres, organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE), to cenione międzynarodowe forum dyskusji o najważniejszych wyzwaniach dla polskiej energetyki. Wydarzenie odbywa się co roku z udziałem wybitnych postaci sektora energetycznego z Polski i z zagranicy: top managerów, naukowców i polityków.
Podczas dwóch dni Kongresu, interdyscyplinarne grono ekspertów będzie poszukiwało najlepszych rozwiązań dla osiągnięcia celów transformacji energetycznej i zapewnienia bezpieczeństwa systemu energetycznego.
W tym roku dyskusja skoncentrowana będzie na identyfikacji priorytetów i pożądanych ścieżek przeprowadzenia transformacji energetycznej, w tym strategicznych technologii, koniecznych zmian prawnych i wskazaniu kluczowych partnerów polskich projektów energetycznych. Szczególnym punktem dyskusji będzie bezpieczeństwo energetyczne, które warunkuje wyjście z kryzysu.
Innowacje dla zrównoważonego ciepłownictwa
W drugim dniu Kongresu, tj. 28 września, w panelu dyskusyjnym „ZRÓWNOWAŻONE CIEPŁOWNICTWO – JAK ZWIĘKSZYĆ EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ I OBNIŻYĆ EMISYJNOŚĆ CIEPŁOWNICTWA?” weźmie udział Aneta Więcka – kierownik projektu dwóch przedsięwzięć badawczych NCBR, które mają na celu transformację polskich systemów ciepłowniczych: „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” i „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.
Chcemy się poprzez nie przyczynić do:
- upowszechnienia technologii odnawialnych źródeł energii w polskim elektrociepłownictwie,
- ochrony powietrza i klimatu,
- dekarbonizacji i osiągnięcia neutralności klimatycznej, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.
Oba przedsięwzięcia, w których pełnoskalowe demonstratory technologii powstają w Sokołowie Podlaskim i Lidzbarku Warmińskim, są realizowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (Poddziałanie 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020, nr POIR 04.01.03-00-0001/16).