W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR na Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach – POLSECURE

04.05.2022

W dniach 27-29 kwietnia w Kielcach, odbyły się Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego – POLSECURE. Podczas Targów zaprezentowano rozwiązania poświęcone szeroko rozumianemu bezpieczeństwu publicznemu i cyberbezpieczeństwu. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć nowoczesny sprzęt i rozwiązania oferowane przez krajowe firmy, skierowane w szczególności do służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Beneficjent i przedstawiciele NCBR

W trakcie Targów odbyły się także konferencje poświęcone tematyce cyberbezpieczeństwa, logistyki i bezpieczeństwa publicznego. W Radzie Programowej POLSECURE 2022 zasiadał przedstawiciel NCBR – Rafał Sobolewski, Dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa w NCBR. Uczestnictwo w Targach było również okazją do pokazania innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez beneficjentów, którzy zrealizowali swoje projekty przy wsparciu ze środków przekazanych przez NCBR.

Przedstawiciele NCBR

Beneficjenci NCBR wśród nagrodzonych!

Ostatniego dnia Targów odbyła się uroczysta gala podczas której wręczono nagrody POLSECURE 2022 za najlepsze produkty. Decyzją jury konkursu, dwóch naszych beneficjentów zdobyło nagrody podczas tegorocznych Targów.

Nagroda dla konsorcjum w składzie: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider), GIGACO Sp. z o. o. i Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii (konsorcjanci), otrzymało nagrodę za projekt „Zastosowanie innowacyjnych i efektywnych metod i technologii umożliwiających wykrycie watach dzików, identyfikacji osobników z objawami klinicznymi ASF w naturalnym terenie ich występowania”.  Projekt został dofinansowany NCBR kwotą ponad 11 mln zł, na podstawie umowy DOB-BIO9/30/01/2018.

Beneficjent i przedstawiciele NCBR

W ramach realizowanego projektu opracowano i sprawdzono prototyp systemu umożliwiający wykrycie i prowadzenie zdalnej obserwacji watah dzików, identyfikację osobników z objawami klinicznymi ASF w naturalnym terenie ich występowania. System umożliwia również określenie liczebności dzików w naturalnym terenie ich występowania i monitorowania dróg ich przemieszczania się. Zakończono badania i demonstrację ostatecznej formy systemu. Technologia jest już w ostatecznej formie i można ją użytkować w naturalnym środowisku bytowania dzików.

Drugim nagrodzonym beneficjentem NCBR jest konsorcjum w składzie: Politechnika Warszawska - Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych (lider), Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA i Hagmed Sp. z o.o. (konsorcjanci). Konsorcjum otrzymało nagrodę za projekt „Mobilna platforma kryminalistyczna do szybkiej identyfikacji na miejscu zdarzenia masowego - ataku terrorystycznego lub katastrofy”. Projekt został dofinansowany przez NCBR kwotą ponad 10,5 mln zł, na podstawie umowy BIO9/04/02/2018.

Beneficjent i przedstawiciele NCBR

Mobilna Platforma Kryminalistyczna to kompleksowe rozwiązanie, które umożliwia organom ścigania uzyskanie profilu DNA i przeprowadzenie m.in. badań daktyloskopijnych. Platforma pozwala także na rekonstrukcję zdarzenia na podstawie danych balistycznych, analizę nagrań  z monitoringu czy danych z telefonów komórkowych w celu identyfikacji sprawcy oraz ofiar. MPK to kompleksowe rozwiązanie, oparte na rozkładanym 20-stopowym kontenerze z niezależnym rozładunkiem. Zastosowane w projekcie rozwiązania konstrukcyjne pozwalają przygotować MPK do pracy w ciągu 15 min, jeśli zajmuje się tym jedna osoba. Platforma posiada autonomiczny system zasilania wraz z układem podtrzymania napięcia. Może funkcjonować w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Platforma posiada najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane na miejscu katastrof w postaci sześciu miejsc pracy dla specjalistów kryminalistyki w ramach następujących modułów: do badań biologicznych pozwalających na uzyskanie profilu DNA sprawcy lub ofiary ataku terrorystycznego; do badań daktyloskopijnych pozwalający na ujawnienie śladów daktyloskopijnych; do dokumentowania miejsca zdarzenia; do rekonstrukcji przebiegu zdarzenia na podstawie danych balistycznych; do analizy zabezpieczonego nagrania z monitoringu; do analizy zabezpieczonych telefonów komórkowych.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili stoisko Centrum i podzielili się swoimi życzliwymi uwagami oraz refleksjami. To dzięki Państwa opiniom możemy jeszcze lepiej spełniać oczekiwania rynku.

 

{"register":{"columns":[]}}