W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR na VIII Polskim Kongresie Przedsiębiorczości

07.10.2021

Wyzwania odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19, a także nowe technologie związane z wdrożeniem założeń Europejskiego Zielonego Ładu – to główne tematy odbywającego się w Krakowie VIII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. W sesji inaugurującej wydarzenia wziął udział dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Na zdjęciu od lewej:
Jerzy Muzyk – wiceprezydent Miasta Krakowa
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Wojciech Pomarański – prezes zarządu Polskiej Agencja Przedsiębiorczości
Przemysław Cieszyński - członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Wojciech Kamieniecki – dyrektor NCBR
Przemysław Talkowski – moderator dyskusji

–  Istnieją takie obszary, w których Polska już jest, albo zaraz będzie jednym z liderów nie tylko w skali europejskiej, ale też globalnej. Wśród nich wymienić można biotechnologię czy technologie cyfrowe np. sektor gamingowy – powiedział dyrektor NCBR. – To znajduje odzwierciedlenie we wnioskach składanych przez przedsiębiorców i naukowców do NCBR. Liczba wniosków, które zawierają komponent badawczy związany ze sztuczną inteligencją, w przeciągu ostatnich 5 lat wzrosła sześciokrotnie, a takich, które dotyczą machine learning i sieci neuronowych aż czternastokrotnie – dodał Wojciech Kamieniecki podczas debaty.

W rozmowie, która rozpoczęła główną część VIII edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości wzięli także udział także Wojciech Pomarański – prezes zarządu Polskiej Agencja Przedsiębiorczości – organizator wydarzenia i przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego oraz samorządu Miasta Krakowa oraz Województwa Małopolskiego. To właśnie nowe technologie, a także sprawiedliwa transformacja energetyczna Polski były jednym z kluczowych obszarów do dyskusji ekspertów.

– Polska rozpoczęła prace nad utworzeniem ekosystemu gospodarki wodorowej – przypomniał dyrektor Wojciech Kamieniecki. – To z jednej strony powstanie pierwszych dolin wodorowych, a z drugiej uruchamianie konkretnych programów, takich jak przedsięwzięcia NCBR związane np. z magazynowaniem wodoru. Przed nami bardzo dużo pracy, ale musimy ją podjąć, jeżeli chcemy sprostać wyzwaniom, który wyznaczył nam Europejski Zielony Ład.

Uczestnicy panelu podjęli także ważny temat budowy państwa przyjaznego przedsiębiorcom oraz wsparcia, jakie w tym zakresie zapewniają Fundusze Europejskie dziś i jakie zapewniać mogą w przyszłości.

Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi było wręczenie Polskich Nagród Innowacyjności. Wyróżnienie to z rąk dyrektora NCBR Wojciecha Kamienieckiego otrzymali przedstawiciele najbardziej innowacyjnych i kreatywnych uczelni, firmy, a także instytucji działających w naszym kraju.

W trzecim dniu kongresu - 7 października w godzinach od 15:30 do 17:00 zachęcamy także do wysłuchania debaty „Innowacje, biznes, nauka”, której moderatorem będzie dr Zygmunt Krasiński, doradca strategiczny Dyrektora NCBR.

Od 2013 roku kongres jest platformą do wymiany eksperckiej wiedzy i ogromnego doświadczenia polskich przedsiębiorców, naukowców oraz przedstawicieli administracji publicznej. W agendzie tegorocznej edycji imprezy znalazły się głównie zagadnienia dotyczące komercjalizacji wyników badań naukowych, siły polskiej nauki, zielonych technologii, ale również innowacyjnych rozwiązań w kluczowych sektorach gospodarki.

VIII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości potrwa do 7 października. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym NCBR.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}