W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR na XXVII Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach

NCBR na XXVII Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach
2023-09-10 
2023-09-13 

, Międzyzdroje 
  • KIEDY

    10 września 2023 (niedziela) - 13 września 2023 (środa)

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Międzyzdroje

Już we wrześniu odbędzie się jedno z ważniejszych wydarzeń branży ciepłowniczej w Polsce – XXVII Forum Ciepłowników Polskich.

Zaproszenie

poir

Konferencja będzie miała miejsce w dniach 10-13 września 2023 roku w Międzyzdrojach. Forum Ciepłowników Polskich organizowane przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie to jedno z tych wydarzeń, którego nie można przegapić – jest doskonałą okazja do spotkań, rozmów nt. transformacji branży ciepłowniczej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest tegorocznym partnerem Forum.

Panel dyskusyjny pn. „Transformacja ciepłownictwa do OZE”

Serdecznie zapraszamy do udziału w całym Forum, ale też w szczególności do udziału w panelu dyskusyjnym pn. „Transformacja ciepłownictwa do OZE” , który odbędzie się 12 września w godzinach: 12:30- 13:30. W panelu udział wezmą przedstawiciele NCBR: Wojciech Racięcki – dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, Aneta Więcka – kierownik projektu NCBR, Marcin Popkiewicz,  przewodniczący Komitetu Monitorującego Przedsięwzięcia z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu oraz przedstawiciele przedsięwzięć NCBR mających na celu transformację polskich systemów ciepłowniczych: Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE i Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym.

Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE

Głównym celem przedsięwzięcia „Ciepłownia Przyszłości” jest opracowanie i demonstracja innowacyjnej technologii uniwersalnego systemu wytwarzania, przetwarzania i magazynowania energii do celów grzewczych, w których udział OZE w produkcji ciepła wynosił co najmniej 80%. W ramach przedsięwzięcia udało się zrealizować wszystkie te założenia. Na stronie NCBR zostało opublikowanych sześć innowacyjnych koncepcji realizacji Ciepłowni Przyszłości, z których najlepsze rozwiązanie zaproponowane przez  Euros Energy Sp. z o.o. jest obecnie realizowane w Lidzbarku Warmińskim. Udział OZE w tej instalacji przekroczy 90%. Koncepcja opiera się na wykorzystaniu współpracy pomp ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła oraz wykorzystania energii z instalacji fotowoltaicznych. Sezonowe magazynowanie ciepła równolegle w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą bez konieczności wsparcia źródłem szczytowym. Opracowane rozwiązanie może znaleźć zastosowanie nie tylko w centralnym źródle ciepła, ale także w modernizacji węzłów grupowych lub w nowych instalacjach zasilających wybrane fragmenty sieci ciepłowniczej.

Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym

Głównym wyzwaniem jest realizacja prac mających na celu potwierdzenie wykonalności systemu elektrociepłowniczego, który dostarczać będzie odbiorcom ciepło i energię elektryczną pozyskane co najmniej w 80% ze źródeł odnawialnych. W ramach przedsięwzięcia udało się zrealizować wszystkie te założenia, powstało w sumie dziesięć innowacyjnych koncepcji realizacji Elektrociepłowni, z których najlepsze rozwiązanie zaproponowane przez konsorcjum, którego liderem jest ECN S.A. jest obecnie realizowane w Sokołowie Podlaskim. Instalacja, w której udział OZE przekroczy 94%, składa się z biogazowni rolniczej, stacji uzdatniania/uszlachetniania biogazu, biogazociągu, linii SN 15 kV oraz Zintegrowanego Systemu Wytwarzania Ciepła OZE: blok bio-kogeneracji (bCHP zasilany biometanem, który będzie doprowadzany z biogazowni), kotła na biogaz oraz pomp ciepła. System na bazie OZE będzie wytwarzał 40% ciepła systemowego w miejscowości, a docelowo – obejmie całość systemu ciepłowniczego w Sokołowie Podlaskim.

Oba przedsięwzięcia są realizowane z Funduszy Europejskich w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (Poddziałanie 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020, nr POIR 04.01.03-00-0001/16).

{"register":{"columns":[]}}