Finansowanie, doświadczeni eksperci, dobry plan. O najważniejszych wyzwaniach w branży biotech podczas CebioForum’22
26.05.2022
NCBR objęło patronatem jubileuszową, 20-tą edycję CebioForum, jednego z najważniejszych wydarzeń dla branży biotechnologicznej w Polsce i Europie, odbywającego się w tym roku w dniach 25-26 maja w Warszawie. Centrum zostało również partnerem panelu „Development and funding of biotech companies”, który otworzył dwudniową dyskusję.
Podczas CebioForum NCBR reprezentował dr Adam Dawidziuk – ekspert w obszarze medycyny i biotechnologii medycznej. Wśród innych uczestników dyskusji znaleźli się przedstawiciele biznesu, nauki i administracji z Polski i Europy: Adam Pietruszkiewicz – CCO, Mabion, dr Michał Polański – Dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości z PARP, Piotr Grzegorczyk – CEO z COVID Genomics, Łukasz Kościjańczuk z CRIDO, dr Jakub Kaczmarski – Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Badań i Innowacji Centrum Łukasiewicz, dr Magdalena Marciniak – Dyrektor do spraw Rozwoju Biznesu i Współprac Naukowych w Ryvu Therapeutics oraz dr Nicolaos Stergiannis z Europejskiej Rady ds. Innowacji.
Zaproponowana przez organizatora formuła dyskusji dopuszczała także pytania od publiczności, dzięki czemu w ciągu godzinnej sesji uczestnicy mieli okazję nie tylko wysłuchać ciekawej i uważnej wymiany zdań między doświadczonymi ekspertami, ale również bezpośrednio porozmawiać z gośćmi na tematy obecnie najważniejsze dla „graczy” w branży biotechnologicznej m.in.: jakim potencjałem obecnie dysponuje Polska w kontekście rozwoju biotechu, jak zmieniła się branża w ciągu ostatnich 20 lat w skali regionalnej ale i globalnej oraz czy Polska jest dobrym miejscem dla startupów chcących rozwijać przełomowe projekty w branży, na co zwracają uwagę inwestorzy.
Kluczowe pytania, na które uczestnicy panelu wspólnie szukali odpowiedzi, wymieniając się swoimi doświadczeniami, koncentrowały się również wokół największych wyzwań dla branży w Polsce.
- Biotech to bardzo „droga” branża i zawsze będzie potrzeba pozyskiwania w tym obszarze ogromnych pieniędzy. Jednak to nie brak środków jest głównym ograniczeniem dla rozwoju tego sektora w Polsce, ale brak planu. Potrzebujemy ekspertów, którzy będą w stanie prowadzić skomplikowane i ryzykowne projekty B+R. I to nie tylko specjalistów pracujących w laboratoriach, ale także kadry zarządzającej – mówił dr Adam Dawidziuk. Paneliści zgodnie przyznali, że ogromną szansę stanowią tutaj granty i zachęcanie innowatorów do pozyskiwania dofinansowania na rozwój przełomowych projektów, a co za tym idzie - również swoich kompetencji, z różnych dostępnych źródeł. Przy tej okazji dr Dawidziuk odniósł się do programów NCBR, które oferuje zarówno środki krajowe jak i pochodzące z Funduszy Europejskich. Jedną z kluczowych propozycji dla biznesu i nauki jest obecnie program Horyzont Europa a także środki z funduszy Venture Capital.
Wśród innych wniosków z rozmowy można wspomnieć również o ciągłej potrzebie transferu wiedzy z nauki do biznesu oraz rozwijania współpracy między przedsiębiorcami a „akademią”, co również stanowi jeden z najważniejszych celów działalności NCBR od prawie 15 lat.
Więcej o przełomowych projektach wspieranych przez NCBR w zakładce Sukcesy beneficjentów.
O tym jak znaleźć ofertę finansowania swojego pomysłu opowiada Wirtualny Ekspert NCBR.