W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR, PFR i PFR Ventures razem dla zielonych technologii

05.11.2021

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju oraz PFR Ventures podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju technologii proekologicznych i środowiskowych, aby wspierać transformację polskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. To ważny krok w kierunku budowania platformy współpracy między instytucjami, które oferują wiedzę i kapitał na różnych etapach rozwoju innowacyjnego projektu.

NCBR, PFR i PFR Ventures razem dla zielonych technologii. Osoby na zdjęciu:
Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR, Małgorzata Walczak, prezes PFR Ventures następnie Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR

Wspólna inicjatywa NCBR, PFR oraz PFR Ventures ma ułatwić przedsiębiorcom rozwijanie projektów, które będą miały pozytywny wpływ na klimat i pomogą w transformacji energetycznej Polski. Zarządzający firmami będą mogli liczyć na ofertę, w której kapitał jest połączony z wiedzą i doświadczeniem we wdrażaniu innowacyjnych technologii.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju tworzy szereg inicjatyw wspierających badania nad nowymi technologiami korzystnymi dla klimatu i ochrony środowiska. Aktualnie NCBR ma w swojej ofercie programy rozwojowe dla zielonych projektów o łącznej wartości blisko 600 mln zł.

- Zaprezentowana dziś umowa służy harmonizacji działań proekologicznych podejmowanych przez sektor publiczny. Zarówno PFR, jak i PFR Ventures może pochwalić się bogatą ofertą w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii. W przypadku NCBR jest to 9 przedsięwzięć prowadzonych w innowacyjnej formule ukierunkowanych na opracowanie nowych rozwiązań i technologii wpierających osiągnięcie założeń Zielonego Ładu. Nasze działania zostały zauważone i docenione przez Europejską Radę ds. Innowacji. NCBR znalazło się w gronie finalistów Europejskiej Nagrody Zamówień na Innowacje. Kolejnym filarem naszej zielonej agendy jest program „Nowe technologie w zakresie energii”. Mamy ambitną ofertę wspierającą transformację energetyczną. Teraz konieczna jest synchronizacja działań i współpraca pomiędzy poszczególnymi instytucjami, które są aktywne w tym obszarze. Współdziałając stworzymy uzupełniającą się ofertę wsparcia rozwoju zielonych technologii, kluczowych dla przyszłości polskiej gospodarki – powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Projekty objęte wsparciem NCBR wyróżnia duża wartość naukowa. Zawsze kryją one w sobie także potencjał biznesowy, który warto zatrzymać w kraju, aby to właśnie w Polsce powstawały nowe przedsiębiorstwa technologiczne, zaplecza naukowo-badawcze oraz miejsca pracy dla specjalistów, a w rezultacie rosła także konkurencyjność gospodarki. Z myślą o tym NCBR, PFR i PFR Ventures podpisały porozumienie, które tworzy fundament pod dalsze wspólne inicjatywy wspierające rozwój zielonych rozwiązań technologicznych.

Polski Fundusz Rozwoju od ponad dwóch lat realizuje strategię PFR Green Hub, w ramach której m.in. dokonuje inwestycji w Odnawialne Źródła Energi, zarządza funduszem dedykowanym zielonym technologiom oraz prowadzi działalność edukacyjną dedykowaną początkującym przedsiębiorcom.

- Gdy tworzyliśmy program PFR Green Hub postawiliśmy sobie dwa główne cele – pierwszy to inwestycje w instalacje OZE, które zwiększą udział zielonej energii w polskim miksie energetycznym. Drugi – to polski łańcuch wartości, czyli zaangażowanie w transformację jak największej liczby polskich firm i rodzimych technologii. Mamy w Polsce wielu utalentowanych naukowców, inżynierów i imponujące zaplecze IT, którym należy stworzyć warunki do pracy nad innowacyjnymi projektami i komplementarną ścieżkę finansowania. - mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W porozumieniu określono obszary potencjalnej współpracy. Trzy instytucje będą dążyć do budowy uzupełniającej się oferty wspierającej rozwój zielonych technologii w Polsce. W efekcie twórcy zielonych technologii znajdą partnera po stronie sektora publicznego na każdym etapie rozwoju. NCBR posiada unikalne kompetencje w obszarze wspierania prac badawczo-rozwojowych, aż do etapu wejścia nowej technologii na rynek.   

Weryfikacja modelu biznesowego i pozyskanie finansowania to kluczowy moment dla każdego projektu badawczego. Istotną role w tym obszarze odgrywa PFR Ventures, które zasila kapitałem fundusze venture capital finansujące projekty o największym potencjale do szybkiego wzrostu i zdobycia rynku. W ramach PFR GreenHub FoF, publiczny inwestor planuje zainwestować blisko 200 mln PLN w 3-4 funduszy. Swój kapitał zapewnią również inwestorzy prywatni (minimum drugie tyle). 

- W pierwsze fundusze planujemy zainwestować w pierwszej połowie 2022 roku. Chcemy, aby to 200 mln PLN trafiło do osób posiadających doświadczenie w finansowaniu innowacyjnych projektów na wczesnym etapie rozwoju. W Polsce brakuje funduszy, które miałyby specjalizację w tym obszarze, a spółki rozwijające nowoczesne technologie muszą na pewnym etapie szukać finansowania poza krajem. Nasza inicjatywa to zmieni. - mówi Małgorzata Walczak, Dyrektor PFR Ventures

Kompetencje NCBR, PFR i PFR Ventures wzajemnie się uzupełniają tworząc komplementarną ścieżkę wsparcia dla rozwoju zielonych rozwiązań technologicznych. W ramach porozumienia powołany zostanie zespół operacyjny, który reagując na dynamiczne zmiany gospodarce będzie tworzył konkretne narzędzia i inicjatywy.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}