W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR świętował w Brukseli 15 lat istnienia

21.10.2022

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zorganizowało w Brukseli wydarzenie z okazji 15-lecia swojego istnienia. Obok Dyrektora Pawła Kucha, swoje wystąpienia otwierające mieli Arkadiusz Pluciński - Z-ca Stałego Przedstawiciela RP przy UE, Katarzyna Lachowicz Dyrektor - BSP w Brukseli, a Komisję Europejską reprezentował Bernd Biervert z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji.

NCBR świętował w Brukseli 15 lat istnienia

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli polskiego środowiska badań i innowacji, unijnych instytucji oraz reprezentantów instytutów badawczych z państw członkowskich UE oraz z krajów z nią stowarzyszonych.

„Cel naszej obecności w Brukseli jest dwojaki. Z jednej strony prezentujemy naszym unijnym partnerom osiągnięcia i potencjał Polski w zakresie badań i innowacji, a z drugiej mobilizujemy polskich badaczy i innowatorów do większej aktywności i odwagi na arenie europejskiej" - powiedział Dyrektor Kuch w wystąpieniu inauguracyjnym.

Jak dodał, aby Unia Europejska osiągnęła swoje ambitne cele w zakresie transformacji klimatycznej i cyfrowej, musi stworzyć odpowiednie podejście do współpracy projektowej z krajami Europy Środkowej, a szczególnie z Polską. "Potrzebne jest zaangażowanie wszystkich kluczowych interesariuszy i w imieniu polskiej społeczności B+I (badania i innowacje) jestem tutaj w Brukseli, aby podkreślić naszą gotowość do wniesienia eksperckiego wkładu w priorytetowych dziedzinach dla unijnego programu ramowego Horyzont Europa" - podkreślił.

Biuro NCBR w Brukseli zaprosiło na wydarzenie przedstawicieli polskich firm, beneficjentów NCBR, by zaprezentować ich działalność i potencjał przed zagranicznymi gośćmi. Wśród wystawców znaleźli się Swapp, mTap Smart City, Sygnis S.A., Instytut Energii Barczewo, DMD Modular, Euros Energy i APA Group.

„Nasze coroczne wydarzenia w Brukseli organizujemy m.in. po to, by wymienić się pomysłami na potencjalną współpracę, gdyż dofinansowanie z programu Horyzont Europa na badania i innowacje jest przeznaczone głównie dla najlepszych projektów przygotowanych przez międzynarodowe konsorcja. Bez ścisłej współpracy z partnerami z innych krajów UE bądź z nią stowarzyszonych środki te nie będą miały szans trafić do polskich podmiotów" – podkreśliła we wprowadzeniu do panelu dyskusyjnego dyrektor biura NCBR w Brukseli Ewa Kocińska-Lange, pełniąca rolę moderatorki.

O roli agencji finansujących w europejskim ekosystemie innowacji rozmawiali Rune Vistad z Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych (Research Council of Norway), Marina Martine z Hiszpańskiego Biura ds. Nauki i Technologii w Brukseli  (Spanish Office for Science and Technology), Artur Pollak z APA Group, Kamil Kwiatkowski z Euros Energy, natomiast NCBR reprezentowała Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Agnieszka Ratajczak.

Wydarzenie jest kolejnym przedsięwzięciem Biura NCBR w Brukseli promującym polski potencjał w obszarze innowacji, a równocześnie okazją do nawiązania nowych kontaktów z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej oraz unijnych agencji wykonawczych, takich jak Agencja Wykonawcza ds. Europejskiej Rady Innowacji i MŚP (EISMEA) i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

„Spotkania kluczowych interesariuszy z Polski oraz innych europejskich organizacji badawczych z przedstawicielami przemysłu, mają ogromne znaczenie dla wypracowywania koncepcji rozwoju nowych technologii i wdrażania innowacyjnych pomysłów. Cieszę się, że NCBR regularnie podejmuje takie inicjatywy, zarówno w Brukseli, jak i w kraju.” – powiedział Arkadiusz Pluciński, Z-ca Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}