NCBR w Roczniku Kultury Polskiej
17.01.2022
Innowacje wspierane przez NCBR dzięki środkom z Funduszy Europejskich pomagają rozwiązywać ważne problemy społeczne. Ich wpływ możemy odnaleźć w różnych nieoczywistych sferach naszego życia.
Narodowe Centrum Kultury po raz drugi zaprosiło NCBR do podzielenia się informacjami o swoich aktywnościach na łamach Rocznika Kultury Polskiej. Tematyka bieżącej edycji dotyczyła dostępności, w szczególności dla osób ze specjalnymi potrzebami.
Tekst autorstwa Michała Baranowskiego i Anny Marciniak z Biura Strategii i Rozwoju pokazuje w jaki sposób działalność Centrum przyczynia się do niwelowania barier dla osób z niepełnosprawnościami. Są to informacje o organizowanych przez NCBR programach i konkursach, a także wybranych projektach, których celem jest poprawa jakości życia, niezależności oraz dostępności oferty szkół wyższych.
W latach 2019-2020 ogłoszono konkurs „Rzeczy są dla Ludzi” (realizowany w ramach rządowego programu „Dostępność Plus 2018–2025”) i „Szybka Ścieżka Dostępność Plus”. Finansowane w nich były głównie rozwiązania o charakterze technicznym. Większa liczba projektów została natomiast dofinansowana ze środków Funduszy Europejskich (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) w ramach programów skierowanych do uczelni: „Uczelnia Dostępna” i „Projektowanie Uniwersalne”. Poza tymi konkursami rozwiązania sprzyjające dostępności są także wspierane w ramach innych programów. Można wskazać co najmniej kilkadziesiąt projektów o takim charakterze.
Więcej szczegółów dostępnych jest w pełnej wersji tekstu (str. 179-186). Zapraszamy do pobrania wersji elektronicznej i życzymy przyjemnej lektury.
Na stronie NCK dostępne jest także zeszłoroczne wydanie Rocznika, w którym pokazano w jaki sposób NCBR wpływa na rozwój sektora kreatywnego: (s.138-143).