NCBR wspiera badaczy z Ukrainy również w Brukseli
15.06.2022
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zorganizowało w Brukseli wydarzenie newtworkingowo-fundraisingowe, na którym przedstawiciele unijnych instytucji i reprezentanci środowisk naukowych państw członkowskich UE mogli zapoznać się z osiągnięciami badaczy z Ukrainy.
Spotkanie miało na celu przybliżenie unijnej i międzynarodowej społeczności naukowej obecnych wyzwań i potrzeb, a także osiągnięć i potencjału środowiska B+I z Ukrainy.
„Narodowe Centrum Badań i Rozwoju aktywnie poszukuje możliwości wspierania naszych ukraińskich partnerów. Nasza współpraca z Narodową Fundacją Ukrainy (National Reserch Fundation of Ukraine) nie ustaje mimo rosyjskiej agresji. Od początku inwazji Centrum uruchamia specjalne zasoby, jak np. dodatkowe ok. 200 mln zł w naszym największym programie wspierającym szkolnictwo wyższe (POWER). Poszerzyliśmy grupę docelową o obywateli Ukrainy, dzięki czemu uczelnie mogą dostosować biegnące projekty, tak aby uwzględnić potrzeby środowiska naukowego na Ukrainie” – powiedziała zgromadzonym gościom Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR.
Jak dodała, inne polskie agencje, jak Narodowe Centrum Nauki czy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, również uruchomiły specjalne programy dedykowane naukowcom ukraińskim.
„NCBR pracuje ponadto nad umożliwieniem ukraińskim naukowcom dołączenia do polsko-norweskich projektów finansowanych w ramach Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mamy też ambicje, by w przyszłości, po zakończeniu wojny, wspierać poprzez doradztwo i wymianę doświadczeń, zmiany w sektorze szkolnictwa wyższego i badań na Ukrainie, aby nadać im europejski wymiar” – wskazała w swoim wystąpieniu dyr. Ratajczak.
Dyrektor Biura NCBR w Brukseli Ewa Kocińska-Lange podkreśliła natomiast, że wydarzenie w Brukseli jest kolejnym wyrazem solidarności z Ukrainą, a równocześnie promocją polsko-ukraińskiej współpracy w zakresie badań i innowacji oraz kultury.
„Ukraina to również kraj który ma wspólnocie europejskiej wiele do zaoferowania w zakresie nauki i kultury. To wydarzenie daje naszym parterom z Ukrainy platformę do pojawienia się w świadomości unijnych decydentów jako kraj z wielowymiarowym potencjałem, wart wspierania na wielu płaszczyznach. NCBR stara się to robić w Polsce i tutaj w Brukseli we właściwym dla nas obszarze badań i innowacji" – zaznaczyła dyr. Kocińska-Lange.
Wydarzenie uhonorowali swoim udziałem Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś oraz Szef Misji Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow.
Inicjatywa została zorganizowana we współpracy z Biurem Promocji Nauki "PolSCA" Polskiej Akademii Nauk w Brukseli oraz z Polskim Instytutem w Brukseli.
Część kulturalna obejmowała wystawę ukraińskich kolaży oraz koncert artystów z Polski, Belgii i Ukrainy, którzy wykonali kompozycje Mykoły Łysenki.
Sztab Pomocy Belgia zbierał w czasie wydarzenia środki na zakup sprzętu medycznego, który trafi do najbardziej potrzebujących na Ukrainie. Promowano również programy Fundacji na rzez Nauki Polskiej i Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie wspierające odpowiednio naukowców z Ukrainy i ochronę dziedzictwa kulturowego Ukrainy.