W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR współtworzy Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych

26.10.2021

W Warszawie odbyło się pierwsze Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych. Zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Wojskową Akademię Techniczną, spotkanie miało na celu wzmocnienie dialogu pomiędzy środowiskiem naukowym, przedstawicielami przemysłu i armii. Wydarzenie wpisuje się w założenia Nowej Polityki Innowacyjności MON.

Rafał Sobolewski, dyrektor Działu w NCBR, podczas panelu dyskusyjnego w trakcie Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych

W Forum uczestniczyli Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej oraz Marcin Ociepa, sekretarz stanu w MON. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentował dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Centrum. Rafał Sobolewski, dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa w NCBR, brał udział w panelu otwarcia. Wojskową Akademię Techniczną reprezentował płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant uczelni.

Minister Mariusz Błaszczak w trakcie przemówienia otwierającego Forum powiedział - Chcemy stworzyć mechanizmy prawne i instytucjonalne pozwalające na efektywne wykorzystanie narzędzi wsparcia innowacyjności, takich jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Europejska Agencja Obrony, systemy pozyskiwania sprzętu wojskowego czy też wojskowy i cywilny potencjał naukowo-badawczy oraz przemysłowy. Zapewnił, że resort obrony działa na rzecz intensyfikacji współpracy wojska z nauką i przemysłem. Wierzę, że odpowiednia koordynacja prac przyczyni się do zwiększania tempa wprowadzania naszych sił zbrojnych do czołówki najbardziej innowacyjnych armii świata – dodał. W trakcie uroczystości Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony, wręczył odznaczenia i medale przedstawicielom Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Podczas debat rozmawiano o dobrych przykładach współpracy pomiędzy przedstawicielami armii, świata nauki i biznesu. Jak podkreślał Marcin Ociepa, sekretarz stanu w MON, innowacje powstają dzięki spotkaniom, wymianie myśli i tworzeniu inkluzyjnej kultury organizacyjnej. Uczestniczący w panelu otwarcia Rafał Sobolewski, dyrektor działu w NCBR, zwracał uwagę na dobrą współpracę pomiędzy Centrum, a resortem obrony. Poza dotychczasowymi owocami prowadzonych w NCBR projektów z zakresu obronności, takich jak Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty „Borsuk”, projekty innowacyjnych radarów, które mogą zostać wykorzystane w ramach realizacji programu „Wisła”, dyrektor Sobolewski wskazywał na intensyfikację współpracy w ostatnich latach. Jednym z priorytetów, jakie stawia sobie NCBR we relacji z Ministerstwem Obrony Narodowej, jest szybka odpowiedź na potrzeby sygnalizowane przez Siły Zbrojne.

Osobne panele poświęcono zagadnieniom związanym ze zwiększaniem polskiego udziału w projektach międzynarodowych i wykorzystaniu szans płynących z Europejskiego Funduszu Obronnego oraz technologiami kosmicznymi i satelitarnymi stosowanym na potrzeby obronności i bezpieczeństwa. W czasie wydarzenia jego uczestnicy mogli zapoznać się z projektami realizowanymi z dofinansowaniem NCBR. Projekty prezentowane były na mobilnej wystawie w budynku Wojskowej Akademii Technicznej.

Forum jest jednym z wielu działań, które realizuje resort obrony narodowej, by wzmocnić współpracę szerokiego grona podmiotów zaangażowanych w kwestię obronności i bezpieczeństwa Polski. Działań, które pozwolą na pełniejsze wykorzystanie potencjału badawczego polskich ośrodków naukowych, rozwiną pierwiastek międzynarodowy prowadzonych projektów, a w efekcie ułatwią tworzenie przełomowych innowacji na rzecz Sił Zbrojnych.

{"register":{"columns":[]}}