W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR zaprasza do udziału w konsultacjach rynkowych dotyczących nowych technologii dla sektora biogazu i biometanu

28.04.2023

Biogaz i biometan to paliwa, bez których niemożliwa jest transformacja energetyczna Polski. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju otworzyło konsultacje rynkowe, poprzedzające nowe przedsięwzięcia na rzecz wypełnienia luki technologicznej w tym sektorze.

biogaz_i_biometan

Najbardziej niedocenionym odnawialnym źródłem energii nadal jest biometan. Bez tego paliwa przeznaczonego do zastosowań szczytowych nie będzie możliwa stabilizacja sieci elektroenergetycznej, w której wzrasta udział OZE. Nie będzie także możliwa dekarbonizacja wielu gałęzi przemysłu i transportu, ani redukcja śladu węglowego polskiej gospodarki.

Szczególną rolę biometanu jako paliwa w Unii Europejskiej podkreśla plan REPowerEU, który zakłada uniezależnienie UE od rosyjskich paliw kopalnych. Przed państwami UE postawiono cel 10-krotnego zwiększenia produkcji i wykorzystania biometanu do poziomu 35 mld m3 rocznie. Ma on zostać osiągnięty już do 2030 roku. Dlatego krajowa produkcja biometanu może odegrać kluczową rolę w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i stabilizacji cen paliw gazowych. Będzie też stymulować procesy inwestycyjne wewnątrz kraju, zmniejszając tym samym ilość środków płatniczych, które wypływają za granicę na zakup paliw gazowych.

Będąc kluczowym ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od lat prowadzi programy i konkursy mające na celu wsparcie realizacji prac badawczo-rozwojowych podnoszących konkurencyjność polskiej gospodarki. Na szczególną uwagę zasługuje realizowane od 2021 r. przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia”. W jego ramach dzięki środkom z Funduszy Europejskich (Program Inteligentny Rozwój) opracowano i uruchomiono trzy technologie, a obecnie trwa realizacja demonstracyjnej instalacji do produkcji biometanu i bionawozów. Jednak w obszarze biogazu i biometanu nadal istnieje pilna potrzeba wypełnienia luki technologicznej, tak by stymulować rozwój innowacyjnych krajowych technologii.

Twórczy dialog z rynkiem

W związku z tym zapotrzebowaniem NCBR ogłosiło nabór wniosków do udziału w konsultacjach rynkowych dla nowoczesnych technologii w sektorze biogazu i biometanu. Poprzedzą one przygotowanie kolejnych zamówień przedkomercyjnych na „zielone” technologie. Ogłoszone konsultacje rynkowe są swoistym dialogiem prowadzonym między NCBR a ekspertami i firmami technologicznymi posiadającymi wiedzę i doświadczenie w obszarze m.in. projektowania i budowy tego typu instalacji. Konsultacje umożliwią lepsze zrozumienie potrzeb sektora biogazu i biometanu, co przełoży się na zdefiniowanie przez NCBR wymagań dla innowacyjnych technologii.

W trakcie konsultacji poruszonych zostanie 7 obszarów tematycznych:

  • Innowacyjnej biogazowni II,
  • Nowych technologii oczyszczania biogazu do biometanu,
  • Technologii skraplania biometanu do bioLNG, 
  • Modelowego eko-systemu zagospodarowania biometanu,
  • Nowych technologii dla mikro- i małych instalacji biogazowych,
  • Biometanowni dla miast przyszłości,
  • Zaawansowanych metod zagospodarowania masy pofermentacyjnej.

Spodziewane efekty

Do rozmów NCBR zaprasza zespoły projektowe, instytuty badawcze, uczelnie wyższe, a także dostawców technologii, komponentów bądź rozwiązań dla sektora oraz innych interesariuszy, którzy posiadają kompetencje i doświadczenie w zakresie technologii dla sektora biogazu i biometanu. Mile widziane będzie doświadczenie interesantów w projektowaniu i/lub produkcji poszczególnych komponentów technologii, jak również projektowaniu i realizacji całych instalacji biogazu i biometanu. NCBR nie wyklucza udziału w rozmowach podmiotów, które obecnie nie zajmują się projektowaniem lub produkcją biogazu lub biometanu, ale z racji posiadanej wiedzy i doświadczenia lub prowadzonej działalności mają potencjał do stworzenia tych kompetencji w ramach proponowanych konkursów.

Celem konsultacji rynkowych jest zweryfikowanie, czy proponowane projekty odpowiadają potrzebom rynku, czy konkursy powinny być uruchomione w planowanym kształcie, czy raczej powinny być znacznie zmienione, lub wręcz powinny być uruchomione inne konkursy.

Zapraszamy do składania wniosków w terminie do 19 maja br. lub też po tym terminie, przy czym złożenie dokumentów w określonym terminie gwarantuje udział w konsultacjach. Natomiast w przypadku złożenia wniosku po terminie NCBR nie gwarantuje udziału interesariuszy w dialogu.

Zapraszamy Państwa do udziału w konsultacjach. Więcej informacji dotyczących konsultacji rynkowych znajdą Państwo POD LINKIEM.

{"register":{"columns":[]}}