W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
logo inicjatywy Cornet

New valorisation pathway for chromium tanned leather residues by a combination of protein extraction, chrome recovery and biogas production

1

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

New valorisation pathway for chromium tanned leather residues by a combination of protein extraction, chrome recovery and biogas production

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

PFI, Prüf- und Forschungsinstitut Pirmasens e.V., Niemcy
OIBS, Ogólnopolska Izba Branży Skórzanej, Polska
Ł-ITEE, Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji, Polska

ikona teczki  Nazwa programu

Programy międzynarodowe

ikona gazety  Konkurs

CORNET 27

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

1 142 907,74 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

1 105 051,28 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.01.2020 r. do 31.12.2021 r.

Poznaj nasz zespół

z

Zobacz efekty naszej pracy

1

2

3

4

5

6

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Proces produkcji skór wyprawionych jest związany z generowaniem znacznych ilości odpadów. Przyjmuje się, że z 1 tony skór surowych powstaje ok. 300 kg skór wyprawionych, a pozostałe ok. 70% masy początkowej stanowią odpady poprodukcyjne, głównie w postaci stałej. Globalna ilość odpadów generowanych w przemyśle garbarskim wynosi ok. 800 mln ton rocznie.

W projekcie opracowano technologię waloryzacji chromowych odpadów garbarskich, której innowacyjnością jest możliwość jednoczesnej koncentracji materii organicznej do wykorzystania energetycznego (produkcja biogazu) i odzysku związków chromu do ponownego użycia w praktyce przemysłowej. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zintegrowanego układu procesów hydrolizy termicznej, filtracji membranowej i fermentacji beztlenowej. Weryfikacja technologii w warunkach operacyjnych zbliżonych do rzeczywistych dowiodła, że chrom odzyskany z odpadów może być z powodzeniem wykorzystany podczas wyprawy skór zwierzęcych. Z kolei wydajność produkcji biogazu z materii organicznej jest na poziomie porównywalnym z wydajnością fermentacji tradycyjnych substratów biogazowych. Wdrożenie opracowanej technologii będzie miało przede wszystkim zysk ekologiczny wynikający z zaprzestania składowania chromowych odpadów garbarskich w warunkach niedostosowanych do tego celu, które wiąże się z niebezpieczeństwem przedostawania się rakotwórczych i kancerogennych form chromu(VI) do środowiska. Oznacza to, że chromowe odpady garbarskie stanowiące obecnie poważny problem środowiskowy dzięki opracowanej technologii mogą stać się surowcem energetycznym i jednocześnie przyczynić się do ograniczenia zużycia chromu, który jest jednym z surowców deficytowych w krajach UE.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Przedsiębiorstwa branży garbarskiej.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Opracowanie parametrów membranowej obróbki ciekłych produktów termicznej hydrolizy chromowych odpadów garbarskich zrealizowanej w środowisku kwasowym i zasadowym, umożliwiających odzysk chromu do ponownego wykorzystania w praktyce przemysłowej.

{"register":{"columns":[]}}