Nowa generacja gruntów cynkowych
W ramach realizacji projektu opracowano grunty cynkowe o zmniejszonej zawartości cynku, charakteryzujące się porównywalnymi lub lepszymi właściwościami ochronnymi niż tradycyjne grunty wysokocynowe.
Tytuł projektu
Nowa generacja gruntów cynkowych o ulepszonych właściwościach antykorozyjnych, użytkowych i ekologicznych
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Polskie Stowarzyszenie Korozyjne
Nazwa programu
Programy międzynarodowe
Konkurs
22. konkurs Inicjatywy CORNET
Wartość projektu
1 576 752,00 PLN
Partnerzy projektu
Międzynarodowi partnerzy projektu: Forschungsgesellschaft für Pigmente und Lacke e.V. (FPL), Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation IPA, Niemcy, Polscy wykonawcy projektu: Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Okres realizacji projektu
01.07.2017 r. - 31.08.2019 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Do ochrony przed korozją konstrukcji stalowych w typowych trójpowłokowych systemach przeciwkorozyjnych, stosuje się bardzo często wysokocynowe farby do gruntowania chroniące protektorowo i barierowo stal. W ramach realizacji projektu opracowano grunty cynkowe o zmniejszonej zawartości cynku, charakteryzujące się porównywalnymi lub lepszymi właściwościami ochronnymi niż tradycyjne grunty wysokocynowe, nawet w środowisku morskim. Powstały grunty epoksydowe z różnymi pigmentami cynkowymi, w których zawartość cynku zmniejszono do ok. 50% w suchej powłoce. W farbach zastosowano pigmenty cynkowe o różnym kształcie (pył, płatki), mieszaniny pigmentów Zn o różnym kształcie i wielkości cząstek, pył cynkowy z powierzchniową obróbką chemiczną, związkami z grupy dwufunkcyjnych organosilanów, stopy cynku z cyną i magnezem oraz mieszaniny pyłu cynkowego z nanorurkami węglowymi i grafenem. W Polsce farby antykorozyjne obejmują ok. 30% ogólnego rynku wyrobów lakierowych i jest to ważny sektor pod względem ekonomicznym ze względu na straty korozyjne, szacowane w Polsce nawet na 8% PKB. Poszerzenie asortymentu ekologicznych, skutecznych farb antykorozyjnych jest również ważne ze względu na zwiększenie trwałości zabezpieczeń. Zmniejszenie ilości cynku w farbach wychodzi naprzeciw kurczącym się zasobom tego metalu. Korzyści społeczne wynikające z realizacji projektu to zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska produktami korozji cynku (wody, gleby), poprawa estetyki obiektów oraz wydłużenie okresu trwałości zabezpieczeń (rzadsze remonty, a więc niższa emisja dwutlenku węgla i niższe uciążliwości społeczne oraz zmniejszenie nakładów finansowych). Wyniki realizacji projektu przyczyniły się również do poszerzenia wiedzy o mechanizmie ochronnym powłok zawierających pigmenty cynkowe w ilości o ponad połowę mniejszej niż tradycyjne grunty wysokocynkowe, co jest ważnym wkładem naukowym w tej dziedzinie.
Czy udało się Państwu stworzyć produkt czy technologię gotową do wykorzystania na rynku?
W wyniku realizacji projektu, opracowano grunty antykorozyjne z obniżoną ilością cynku wraz z technologią (laboratoryjną) ich wytwarzania. Jest to gotowa technologia do wykorzystania na rynku przez producentów wyrobów lakierowych (zarówno tych produkujących tradycyjne grunty wysokocynkowe, jak i tych, którzy chcą rozpocząć produkcję tego rodzaju farb). Firmy będące członkami Komitetu Użytkowników MŚP mają bezpośredni dostęp do wyników projektu i receptur.
Jak wyglądała ścieżka komercjalizacji wyników?
Wyniki projektu nie zostały jeszcze skomercjalizowane – jeden z producentów farb, będący Członkiem Wspierającym PSK i członkiem Komitetu Użytkowników MŚP, jest zainteresowany wdrożeniem technologii produkcji jednej z receptur – trwają dodatkowe badania konkretnego wariantu recepturowego pod kątem wymagań tego producenta. Po prezentacji wyników realizacji projektu na webinarium PSK, które odbyło się 17 listopada 2020 r. zainteresowanie farbami o zmniejszonej zawartości cynku wyraziła jeszcze jedna firma produkująca wyroby lakierowe. Mamy nadzieję, że w skutek szerokiego rozpowszechniania wyników badań, jest to dopiero początek konkretnego zainteresowania naszymi recepturami.
Czy napotkali Państwo na trudności w komercjalizacji i jak udało się je pokonać?
Jak już wspominaliśmy wcześniej, rozpoczęły się dodatkowe badania wytypowanej receptury i wstępne rozmowy na temat wdrożenia technologii u jednego z producentów wyrobów lakierowych w kraju. Niestety ze względu na pojawienie się pandemii koronawirusa wywołującego chorobę SARS-CoV-2, prace i rozmowy realizowane są znacznie wolniej.
Jak uregulowano kwestię własności intelektualnej w projekcie?
Zasady dostępu do wyników praw badawczych są uregulowane w umowie konsorcjum. Dostępność rozwiązania jest równa dla wszystkich zainteresowanych podmiotów na zasadach rynkowych. Jedna z opracowanych receptur gruntu cynkowego jest przedmiotem zgłoszenia patentowego P.428816 „Epoksydowa farba antykorozyjna dwuskładnikowa”.