Nowa innowacyjna technologia COLDTRIBRAZE do wytwarzania lutowniczych materiałów warstwowych zawierających spoiwa na bazie srebra na drodze walcowania platerującego na zimno
Tytuł projektu
Nowa innowacyjna technologia COLDTRIBRAZE do wytwarzania lutowniczych materiałów warstwowych zawierających spoiwa na bazie srebra na drodze walcowania platerującego na zimno
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Grundy Metals Sp. z o.o. w Gliwicach
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Projekty Aplikacyjne
Wartość projektu
4 130 481,25 PLN
Wartość dofinansowania
3 126 788,75 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.06.2018 r. do 12.10.2022 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Lutowia twarde w postaci taśm warstwowych z udziałem stopów srebra jako warstw zewnętrznych i miedzi jako warstwy środkowej, stosowane są do łączenia większych węglików spiekanych ze stalą podczas wytwarzania wszelkiego rodzaju narzędzi skrawających.
Badania w projekcie koncentrowały się na opracowaniu efektywnego energetycznie oraz ekonomicznie procesu otrzymywania lutowniczych materiałów warstwowych z wykorzystaniem operacji walcowania platerującego na zimno.
Dotychczasowa technologia produkcji warstwowych taśm lutowniczych realizowana przez Konsorcjanta obejmuje wiele operacji technologicznych, w tym jednostkowe platerowanie na prasie pionowej oraz późniejsze walcowania na gorąco i na zimno, aż do uzyskania wyrobu końcowego, co generuje wysokie koszty produkcji, duże straty materiałowe przy ograniczonej wagowo partii materiału gotowego.
Zastosowanie opracowanej technologii bazującej na platerowaniu w procesie walcowania na zimno, pozwala na uproszczenie oraz skrócenie cyklu produkcyjnego. Eliminacji ulegają takie operacje jak prasowanie na gorąco pakietów, obróbka skrawaniem części brzegowych warstwowego kompozytu, walcowanie kompozytu na gorąco, ograniczona jest liczba międzyoperacyjnych obróbek cieplnych, co wiąże się z uzyskaniem lepszych wskaźników techniczno–ekonomicznych całego procesu. Realizację tej technologii umożliwia linia pilotażowa, wykonana w ramach projektu, w skład której wchodzą takie podzespoły jak szlifierka taśm wsadowych, rozwijarka taśm wsadowych i zmodernizowana walcarka.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Nowa innowacyjna technologia wytwarzania lutowi warstwowych poprzez walcowanie na zimno pakietu taśm z zastosowaniem dużego gniotu jednostkowego pozwoli zaspokoić rosnące zapotrzebowanie klientów na wyroby firmy Konsorcjanta. Realizacja projektu zapewni istotny wzrost wydajności produkcyjnej w stosunku do obecnie stosowanej technologii i umożliwi zaspokojenie rosnących potrzeb odbiorców, co pozwoli na istotny rozwój firmy Konsorcjanta na rynku lutowi twardych. Zmiany jakie niesie za sobą zastosowanie nowej technologii wpłyną na skrócenie cyklu produkcyjnego, co będzie skutkowało szybszą realizacją zamówień, pozyskaniem nowych klientów oraz zwiększeniem zamówień od obecnych odbiorców. Nowa technologia znacząco zmniejszy ilość złomów poprodukcyjnych, co jest również korzystne w aspekcie środowiskowym z punktu widzenia ich zagospodarowania czy też utylizacji, obniżona zostanie emisja CO2.
Przewiduje się, że wdrożenie wyników projektu przyczyni się do unowocześnienia przedsiębiorstwa Konsorcjanta oraz wpłynie na zwiększenie jego konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym poprzez oferowanie wysokiej jakości materiałów lutowniczych w odpowiednim asortymencie oraz uzyskanie większej wydajności procesu.