W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa perspektywa finansowa UE dla uczelni wyższych

23.11.2022

Co czeka uczelnie wyższe w nowej perspektywie finansowej UE? Między innymi o tym rozmawiano w dniach 22-23 listopada podczas VIII edycji międzynarodowej konferencji dla liderów zarządzania uczelniami - LUMEN 2022. Wydarzenie organizowane jest przez PCG Academia, Times Higher Education i Fundację Rektorów Polskich.

Nowa perspektywa finansowa UE dla uczelni wyższych

W trakcie drugiego dnia konferencji Anna Marciniak, ekspert NCBR wzięła udział w debacie pt. Rozwój uczelni z wykorzystaniem środków unijnych w perspektywie finansowej 2021-2027.

- Za nami już druga perspektywa finansowa UE, w ramach której środki były kierowane bezpośrednio do uczelni. Muszę powiedzieć, że nie mieliśmy problemów z kontraktacją, nie musieliśmy namawiać uczelni do udziału. W efekcie przekazaliśmy 5 mld złotych z funduszy europejskich z Programu Wiedza Edukacja i Rozwój. Zakontraktowaliśmy ponad 2000 projektów, a uczelni, które skorzystały z tych środków było ponad 280. Przed nami jeszcze rok trwania kończącej się perspektywy. W oparciu o nią uczelnie realizują obecnie jeszcze 700 projektów – podsumowała Anna Marciniak, ekspert NCBR.

Z perspektywy NCBR wachlarz projektów realizowanych przez uczelnie był bardzo szeroki - Uczelnie chętnie aplikowały o środki na modyfikację istniejących i tworzenie nowych kierunków studiów. Duża popularnością cieszył się konkurs „Studia dualne”. Uczelnie mogły także aplikować o środki na projekty dot. zarządzania i dostępności ­– mówiła ekspert NCBR.

­– Pandemia utrudniła natomiast szkołą wyższym realizację projektów w ramach konkursu „Trzecia Misja Uczelni”. Zdecydowanie trudniej było w tym czasie realizować zajęcia dla dzieci i osób starszych – zauważyła Anna Marciniak.

Na pytanie o możliwość dalszego finansowania m.in. rozwoju infrastruktury informatycznej przez uczelnie w oparciu o nową perspektywę Anna Marciniak przekazała, że NCBR jest gotowy do kontynuowania prac w tym zakresie m.in. w oparciu o wypracowane z uczelniami rozwiązania.

- Chcemy odejść od zintegrowanych programów, które dotyczyły wielu obszarów życia uczelni. One cieszyły się dużą popularnością z racji skali dostępnych w ich ramach środków. Natomiast później te środki były zbyt rozproszone już na etapie realizacji projektu. Chcemy więc zaoferować bardziej sprecyzowane programy, dotyczące wybranych obszarów. Będziemy wspierać rozwój kadr uczelni w obszarach potrzebnych z perspektywy rozwoju gospodarczego kraju. W efekcie uczelnie będą mogły realizować więcej projektów, ale precyzyjniej skonstruowanych ­– odpowiedziała Anna Marciniak.

- W oparciu o nową perspektywę finansową nie będzie natomiast dostępnych środków stricte na zarządzanie uczelnią. W ramach realizacji projektów będzie możliwe dalsze finansowanie potrzebnej infrastruktury – dodała ekspert NCBR.

Wiele miejsca w trakcie konferencji poświęcono także kwestii ewaluacji naukowej, stosowani nowych technologii na uczelniach, nowoczesnych form kształcenia oraz systemów zarządzania nauczaniem.

Więcej o konferencji można znaleźć na stronie.

{"register":{"columns":[]}}