Nowa technika oceny krążenia naczyniowego
Wśród chorób cywilizacyjnych czołowe miejsce zajmują choroby układu krążenia, co uzasadnia potrzebę intensywnych poszukiwań nowych metod i narzędzi diagnostycznych służących ich wczesnemu wykrywaniu i monitorowaniu leczenia
Tytuł projektu
„Nowa technika oceny krążenia naczyniowego: Flow Mediated Skin Fluorescence (FMSF). Konstrukcja prototypu urządzenia i jego weryfikacja kliniczna”
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Angionica Sp. z o.o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Szybka ścieżka
Wartość projektu
3 018 145,00 PLN
Wartość dofinansowania
2 146 342,52 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.10.2015 r. do 28.09.2018 r.
Poznajcie nasz zespół
Twórcy projektu:
prof. dr hab. Jerzy Gębicki, prezes Zarządu Angionica Sp. z o.o
prof. dr hab. Andrzej Marcinek, członek Zarządu Angionica Sp. z o.o.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Wśród chorób cywilizacyjnych czołowe miejsce zajmują choroby układu krążenia, co uzasadnia potrzebę intensywnych poszukiwań nowych metod i narzędzi diagnostycznych służących ich wczesnemu wykrywaniu i monitorowaniu leczenia, ze szczególnym naciskiem na metody najmniej inwazyjne. Ostatnie badania wskazują, że zmiany czynnościowe mikrokrążenia skórnego korelują ze zmianami krążenia narządowego i wyprzedzają zmiany śródbłonka w dużych naczyniach krwionośnych. Firma Angionica Sp. z o. o. oferuje całkowicie nowatorską metodę Flow Mediated Skin Fluorescence (FMSF). Technika FMSF ma zastosowanie w ocenie zaburzeń mikrokrążenia w cukrzycy, chorobach sercowo-naczyniowych i nadciśnieniu tętniczym. Pozwala także na prognozowanie procesu gojenia trudno gojących się ran (w tym stopy cukrzycowej) oraz ocenę tolerancji wysiłku fizycznego w sporcie amatorskim i wyczynowym. Umożliwia identyfikację pacjentów do podjęcia interwencji profilaktycznej lub terapeutycznej z ewentualnym skierowaniem do dalszej diagnostyki.
AngioExpert jest urządzeniem medycznym do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego metodą FMSF. W porównaniu do rozwiązań alternatywnych z rynku krajowego i międzynarodowego AngioExpert, wykorzystujący technikę FMSF, wprowadza na rynek całkowicie rewolucyjny sposób diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego, który jest odpowiedzią na tendencje rozwojowe w branży oraz rosnące i złożone wymagania docelowych odbiorców.
Specjalistyczne know-how, doświadczenie zawodowe oraz dorobek naukowy założycieli i członków Zarządu Spółki rzutują na przełomowy charakter oferowanego przez Spółkę produktu, co znacząco wpłynie na rozwój branży wyrobów medycznych.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Urządzenie AngioExpert oparte o przełomową technikę FMSF jest innowacją produktową na skalę światową. Technika FMSF dedykowana ocenie stanu śródbłonka w diagnostyce zaburzeń krążenia naczyniowego, pozwala na wykrycie dysfunkcji mikrokrążenia we wczesnym stadium rozwoju choroby i umożliwia monitorowanie procesu leczenia w sposób prosty, szybki i nieinwazyjny. Technika FMSF przeznaczona jest do stosowania w codziennej praktyce lekarskiej, dlatego powinna znacząco przyczynić się do postępu w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Największym wyzwaniem naszego projektu było docelowe zdefiniowanie przeznaczenia naszej innowacji produktowej, jaką jest nowa metoda diagnostyki stanu naczyń krwionośnych. Było to możliwe dzięki szerokiej współpracy z grupami badawczymi szkół wyższych z Łodzi, Gdańska i Poznania. Szeroka współpraca interdyscyplinarna była największą korzyścią wynikającą z realizacji naszego innowacyjnego projektu. Pozwoliła również na dynamiczną promocję nowej metody diagnostycznej w środowisku naukowym i lekarskim.
Wyzwaniem projektu była też walka ze zbyt sztywnymi ramami projektu, uniemożliwiającymi podążanie w najbardziej optymalnym kierunku. Ale i temu wyzwaniu podołaliśmy.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Realizacja projektów naukowo-badawczych finansowanych przez NCBiR pozwala firmom prowadzić prace B+R na najwyższym poziomie, umożliwia współpracę z innymi firmami, ośrodkami badawczymi, w tym z renomowanymi uczelniami wyższymi. Te korzyści w pełni rekompensują pewien brak elastyczności projektów, blokujący pożądane zmiany, korzystne zarówno dla realizacji celu projektu jak i przedsiębiorcy.