Nowe koncepcje reaktorów i analiz bezpieczeństwa dla polskiej energetyki jądrowej
Tytuł projektu
Nowe koncepcje reaktorów i analiz bezpieczeństwa dla polskiej energetyki jądrowej
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)
Nazwa programu
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Konkurs
Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich
Wartość projektu
1 890 000,00 PLN
Wartość dofinansowania
1 833 300,00 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.10.2018 r. do 31.12.2023 r.
Poznaj nasz zespół
prof. dr hab. Mariusz P. Dąbrowski – kierownik projektu
dr inż. Karol Kowal – sekretarz naukowy projektu
mgr Magdalena Kośla – koordynator administracyjny
mgr Jolanta Kowal – koordynator finansowy
Zobacz efekty naszej pracy
Celem projektu było wsparcie studentów studiów doktoranckich NCBJ, realizujących tematy badawcze związane z nowymi koncepcjami wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych, które mogą produkować ciepło procesowe powyżej 550°C dla polskiego przemysłu chemicznego, a także tani wodór. Reaktorami rozważanymi w projekcie były reaktor wysokotemperaturowy chłodzony gazem (HTGR) oraz bardzo wysokotemperaturowy reaktor dwupłynowy (DFR), którego technologia została opatentowana w 28 krajach świata przez jednego z promotorów doktoratów projektu. W ramach projektu przeprowadzono serię badań i analiz dotyczących podstaw fizycznych, projektowania oraz wdrożenia technologii HTGR i DFR, jak również ich bezpieczeństwa. Oryginalne wyniki badań zostały opublikowane w 19 artykułach w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych http://phd4gen.pl/publications/ jak również prezentowane na licznych konferencjach, seminariach i sympozjach.
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Projekt przyczynił się do realizacji Celu Szczegółowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), jakim jest zwiększenie jakości oraz efektywności kształcenia na studiach doktoranckich. Cel ten został osiągnięty poprzez zwiększenie jakości programu studiów oraz wskaźnika sukcesu w postaci liczby doktorantów uzyskujących stopień naukowy doktora po zakończeniu studiów. Do rekrutacji zgłosiło się ponad 60 kandydatów z całego świata. Spośród 14 uczestników projektu, którzy zostali przyjęci na studia, 10 osób uzyskało stopień doktora nauk fizycznych zgodnie z harmonogramem, a pozostałe 4 osoby studiowały nie dłużej niż 15 miesięcy.
Wysoka jakość studiów została osiągnięta poprzez opracowanie i wdrożenie unikalnego programu 16 wykładów o charakterze interdyscyplinarnym łączącym fizykę reaktorową, badania materiałowe oraz probabilistyczne metody analiz bezpieczeństwa, dzięki pracy zespołu 6 profesorów, specjalistów energetyki jądrowej, a także dzięki współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi takimi jak Uniwersytet Illinois Urbana-Champaign w USA, Królewski Instytut Technologiczny (KTH) w Sztokholmie, w Szwecji, Uniwersytet Techniczny w Monachium, w Niemczech. Wzrost wskaźnika sukcesu ukończenia studiów ze stopniem doktora został osiągnięty m.in. dzięki wprowadzeniu do programu studiów miesięcznych staży zagranicznych w wiodących ośrodkach naukowych oraz możliwości bezpośredniej współpracy z przedstawicielami Japońskiej Agencji Energii Atomowej (JAEA) w zakresie technologii HTGR oraz z twórcami patentu reaktora DFR.
W ramach projektu zrealizowano dwie Szkoły Letnie o zasięgu międzynarodowym, a wśród prelegentów znaleźli się m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Michigan (USA), Uniwersytetu Tsinghua (Chiny), VTT Technical Research Centre (Finlandia) oraz Międzynarodowej Agencji Energi Atomowej w Wiedniu. Istotnym czynnikiem dla dalszego rozwoju naukowego absolwentów programu PHD4GEN były również zajęcia z zakresu prawa własności intelektualnej i patentowania wyników prac naukowych.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Wyniki prac doktorskich zostały opublikowane w 19 artykułach w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym, częściowo dostępnych w trybie open access. Materiał zawarty w doktoratach wciąż jest publikowany w czasopismach, a także wykorzystywany do budowy instalacji testowych oraz projektowania reaktorów. Wysoce specjalistyczna wiedza i umiejętności absolwentów, zdobyte w ramach projektu, pozwoliły na zatrudnienie części z nich w Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz na stanowiskach postdoktorskich w instytutach zagranicznych. Osoby te są zaangażowane w prace nad rozwojem nowych technologii jądrowych, HTGR i DFR. Mogą także wesprzeć rozwój polskiej energetyki jądrowej w obszarze technologii lekkowodnych oraz małych reaktorów modułowych. Doświadczenie promotorów i promotorów pomocniczych, wykładowców oraz kadry zarządzającej projektu zostanie wykorzystane do realizacji nowego programu studiów doktoranckich NCBJ w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka, ukierunkowanego na technologie reaktorowe.