W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe podejście w identyfikacji mikroorganizmów w matrycach środowiskowych i klinicznych dla rutynowych laboratoriów mikrobiologicznych

pawelpomastowski-fotandrzejromanski0

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Nowe podejście w identyfikacji mikroorganizmów w matrycach środowiskowych i klinicznych dla rutynowych laboratoriów mikrobiologicznych

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

ikona teczki  Nazwa programu

Program krajowy

ikona gazety  Konkurs

Tango V

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

208 616,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

208 616,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.06.2022 r. do 31.08.2023 r.

Poznaj nasz zespół

Dr hab. Paweł Pomastowski, prof. UMK – lider zespołu badawczego

Dr hab. Aleksandra Radtke, prof. UMK i Dr hab. Piotr Piszczek, prof. UMK – specjaliści ds. CVD/ALD

Mgr Ewelina Sibińska – specjalistka ds. MALDI

Mgr Grażyna Czeszewska-Rosiak – specjalistka ds. przygotowania próbek

Dr Michał Złoch – mikrobiolog

Dr hab. Małgorzata Szultka-Młyńska – specjalistka ds. technik separacyjnych

Dr Gulyiam Sagandykowa – pracownik inż.-tech

Dr Aleksandra Florkiewicz - pracownik inż.-tech

Dr Joanna Rudnicka – specjalista ds. administracji i zamówień

Zobacz efekt naszej pracy

 

strona www projektu

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Szybkie i dokładne wykrywanie mikroorganizmów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zmniejszania szkód powodowanych przez infekcje, oceny bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności i linii produkcyjnych oraz poszukiwania nowych szczepów do zastosowań komercyjnych. Techniki wykrywania drobnoustrojów obecnie stosowane w rutynowej praktyce laboratoryjnej, mają liczne wady, takie jak praco- i czasochłonność, wysokie koszty oraz niska specyficzność. Ponadto, pojawianie się nowych, wcześniej nieznanych gatunków mikroorganizmów, powoduje konieczność ciągłego wprowadzania zmian w istniejących protokołach laboratoryjnych. Dlatego w ostatnich latach coraz większy nacisk kładziony jest na poszukiwanie nowoczesnych, wiarygodnych i zarazem szybkich metod wykrywania mikroorganizmów, które jednocześnie mogą być łatwo i szybko modyfikowane pod kątem rodzaju badanej próbki oraz celu prowadzonych analiz (szybka detekcja w materiale, pogłębiona identyfikacja, ocena lekooporności, pogłębiona charakterystyka właściwości enzymatycznych). Celem projektu było stworzenie strategii implementacji metody laserowej desorpcji/jonizacji (LDI) wspomagane matrycą (MALDI) i/lub nanostrukturami (NALDI) i/lub LDI z elektroforezą kapilarną w rutynowych analizach mikrobiologicznych oraz wymianie doświadczeń w zakresie badań mikrobiologicznych dzięki realizacji niniejszego projektu.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Branże przemysłowe zainteresowane współpracą w zakresie badań mikrobiologicznych:

  • przemysł spożywczy
  • przemysł mleczarski
  • przemysł petrochemiczny
  • oczyszczalnie ścieków
  • laboratoria diagnostyki medycznej
  • weterynaria i agronomia

Szczegóły: microldi.umk.pl

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Największym wyzwaniem, przed którym stanęliśmy podczas realizacji projektu, była współpraca z partnerami gospodarczymi w zakresie dostosowywania się do oczekiwań oraz możliwości administracyjnych uczelni publicznej. Projekt wymagał zaawansowanej koordynacji i integracji działań różnych stron, co stanowiło znaczną trudność w kontekście administracyjnym i logistycznym.

Z jednej strony, musieliśmy sprostać specyficznym wymaganiom technologicznym i naukowym związanym z implementacją nowoczesnych metod wykrywania mikroorganizmów, takich jak LDI-MALDI i NALDI, które są kluczowe dla osiągnięcia celów projektu. Z drugiej strony, administracyjne procedury uczelni publicznej, często związane z restrykcjami budżetowymi oraz regulacjami prawnymi, wymagały elastyczności i ścisłej współpracy ze wszystkimi partnerami gospodarczymi.

Pomimo tych wyzwań, dzięki wytrwałości i umiejętnościom zarządzania projektami udało nam się osiągnąć zamierzone cele, skutecznie wdrażając nowoczesne metody wykrywania mikroorganizmów i przyczyniając się do postępu w dziedzinie mikrobiologii.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Nasza rada dla innych Wnioskodawców jest następująca: aplikowanie o projekty do NCBiR jest zdecydowanie warte wysiłku, mimo napotykanych przeciwności. Zdobycie środków finansowych na rozwijanie badań może otworzyć wiele możliwości, ale wymaga zaangażowania i determinacji. Kluczowe jest również budowanie silnych relacji z otoczeniem gospodarczym, co może znacząco wpłynąć na sukces projektu. Współpraca z partnerami zewnętrznymi oraz elastyczne dostosowywanie się do wymogów administracyjnych są nieocenione. Warto walczyć do końca i nie zrażać się trudnościami – przynosi to wymierne korzyści i przyczynia się do realizacji ambitnych celów badawczych.

{"register":{"columns":[]}}