O biometanie podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu
O biometanie podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu
2024-09-05
,
-
KIEDY
05 września 2024 (czwartek)
DODAJ DO KALENDARZA
Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. W tym roku wydarzenie odbywa się w dniach 3-5 września.
Na zaproszenie Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI) dr Ewa Krasuska, doradca strategiczny NCBR będzie reprezentować Centrum w trakcie debaty pn. Biogazowa transformacja energetyczna obszarów wiejskich. Wśród zaproszonych do rozmowy gości znajdą się Anita Bednarek (Sustainability & Strategy Development Manager w Good Valley Agro), Dariusz Bojsza (wiceprezes Neo Energy Group), Beata Matecka (prezes Grupy Kapitałowej „Business Consulting Group”) oraz Beata Wiszniewska (doradca ds. regulacji i rzecznictwa w Polskiej Grupie Biogazowej). Dyskusję moderować będzie Artur Zawisza, prezes UPEBBI.
Jak uniezależnić się od paliw kopalnych i czy to w ogóle możliwe? Ekspertka NCBR będzie mówiła m.in. o raporcie „Realny potencjał biometanu w Polsce” który można pobrać tutaj oraz o przedsięwzięciu „Innowacyjna Biogazownia”, promująca wytwarzanie biogazu, biometanu oraz nawozów organicznych z odpadów biodegradowalnych.
Biometan to paliwo, które będzie odgrywać bardzo ważną rolę w bezemisyjnym miksie energetycznym. Jego rola jest tak kluczowa ponieważ, że jest to odnawialny i praktycznie bezemisyjny odpowiednik gazu ziemnego, który jako nośnik chemiczny energii jest łatwy w magazynowaniu w istniejącej infrastrukturze gazu ziemnego. Może on doskonale pełnić rolę paliwa dyspozycyjnego wykorzystywanego w źródłach szczytowych do bilansowania i stabilizowania przyszłego systemu energetycznego Polski.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia” w 2020 roku, po kilkumiesięcznych konsultacjach z rynkiem, posługując się metodologią zamówienia przedkomercyjnego. NCBR oczekiwało przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wykonania prototypowej instalacji, która będzie w dużym stopniu uniwersalna, tzn. będzie pracowała na różnych surowcach, takich jak odchody zwierzęce i wszelkiego rodzaju produkty uboczne i odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego. Ważne wymaganie stanowiła bezodorowość biogazowni w całym cyklu technologicznym, ponieważ aspekt emisji uciążliwych zapachów stanął na przeszkodzie już bardzo wielu tego rodzaju instalacjom w Polsce, ze względu na silny sprzeciw społeczny. Równie istotna dla zamawiającego była stabilna praca biometanowni przez co najmniej 8 tysięcy godzin w roku – przy zmiennym wsadzie do instalacji. Prototyp mił być także samowystarczalny energetycznie, a więc pracować bez pobierania energii z sieci, co zwiększa „zieloną” wartość biometanu.
„Innowacyjna biogazownia” jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć wpisujących się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dzięki wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój.
Więcej informacji o przedsięwzięciu znajduje się tutaj
Debata odbędzie się 5 września o godz. 13.30-14.45. Dostępna jest tylko dla zarejestrowanych uczestników Forum Ekonomicznego w Karpaczu.