W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O innowacjach dla gospodarki wodnej na Stormwater Poland

O innowacjach dla gospodarki wodnej na Stormwater Poland
2022-09-28 
2022-09-29 

, 

„Czas na deszczówkę” - to hasło przewodnie szóstej edycji konferencji Stormwater Poland, która odbędzie się w dniach 28-29 września br. w Katowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zapraszamy również na prezentację ekspertki NCBR na temat nowego programu strategicznego dedykowanego nowym rozwiązaniom w gospodarowaniu zasobami wodnymi w Polsce.

O innowacjach dla gospodarki wodnej na Stormwater Poland

W przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach będziemy rozmawiać o wodach opadowych, ich retencji i wykorzystaniu wobec potrzeby mitygacji zmian klimatu i niezbędnej transformacji naszych miast. Organizatorzy chcą także demonstrować w praktyce, jak można dostosowywać świat wód opadowych do wyzwań zmian klimatu i przyszłych potrzeb rozwoju miast.

Za organizacją wydarzenia stoi RetencjaPL – firma będąca wiodącym konsultantem w cyfrowym zarządzaniu wodami opadowymi, wspierająca miasta, spółki wod-kan i przemysł wobec wyzwań związanych z deszczami i adaptacją do zmian klimatu. Firma rozwinęła swoje aplikacje takie jak WaterFolder czy Polski Atlas Natężeń Deszczów PANDa przy wsparciu NCBR dzięki środkom z Funduszy Europejskich / POIR.

W tym roku pretekstem dla NCBR do obecności na tym międzynarodowym wydarzeniu jest uruchomienie przez Centrum Rządowego Programu Strategicznego „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej – Hydrostrateg”. Program ten wychodzi naprzeciw realnym wyzwaniom gospodarowania wodą w Polsce. Obejmuje on zadania z zakresu badań i rozwoju dotyczące zarządzania ryzykiem powodziowym, zaopatrzenia odbiorców w wodę, poprawy jakości wody oraz zrównoważonego planowania przestrzennego obszarów wodnych i przywodnych. Celem zasadniczym programu jest wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce. Cel ten zawiera w sobie trzy cele szczegółowe w postaci: wzrostu retencji i poprawy jakości wody, wdrożenia nowych metod monitoringu i oceny stanów ekosystemów wodnych, zwiększanie stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej. Wymienione cele programu są przewidziane do realizacji w trzech obszarach badawczych:

  • woda w środowisku – bioróżnorodność/ bioproduktywność
  • woda w mieście
  • żegluga śródlądowa

Podczas wydarzenia prezentację na temat programu Hydrostrateg wygłosi Agnieszka Tokaj-Krzewska, Zastępca Dyrektora Biura Strategii i Rozwoju w NCBR, współodpowiedzialna za kształtowanie oferty programowej Centrum.

Z uwagi na temat konferencji w prezentacji bardziej szczegółowo zostanie omówiony obszar wody w mieście i wynikające z niego perspektywy rozwoju w Polsce innowacyjnych rozwiązań w zakresie technologii retencji, rozsączania i wykorzystania wód opadowych oraz służących redukcji uciążliwości dla środowiska funkcjonowania systemów kanalizacji.

NCBR jest jednym z parterów merytorycznych wydarzenia.

Materiały

Strona WWW
{"register":{"columns":[]}}