W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O programie FENG na IX Małopolskim Forum Finansowym

14.10.2024

Za nami IX Małopolskie Forum Finansowe, które ma na celu wspierać budowanie przewagi konkurencyjnej małopolskich firm. Chodzi o podniesienie świadomości przedsiębiorców na temat aktualnej oferty, pozwalającej na pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania na działalność oraz na rozwój biznesu. Ekspertki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opowiedziały uczestniczącym w wydarzeniu przedsiębiorcom o możliwościach, jakie daje program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, a także przez cały dzień udzielały informacji na stoisku.

O programie FENG na IX Małopolskim Forum Finansowym

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji był „FinTech to nasza nowa cyfrowa rzeczywistość”, skupiający rozwiązania technologiczne w sektorze finansów. O możliwościach wsparcia przedsiębiorców z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opowiedziała Anna Marciniak, kierownik Sekcji Programów UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

- Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wspiera całościowo proces B+R+I oraz kontakty nauki z biznesem, próbując niwelować bariery pomiędzy tymi środowiskami. W ramach programu FENG, NCBR dysponuje budżetem ponad 2,5 mld euro – mówiła podczas wydarzenia Anna Marciniak.

Przez cały dzień ekspertki NCBR  udzielały  na stoisku informacji z zakresu oferty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się konkurs Ścieżka Smart, w którym nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów prowadzony jest do 24 października br.

Konkurs Ścieżka SMART charakteryzuje brak ograniczeń tematycznych, ale każdy zgłoszony projekt musi wpisywać się w przynajmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację. Adresatami tego działania są duże przedsiębiorstwa. Każdy zgłoszony w naborze projekt musi obowiązkowo obejmować moduł B+R na rzecz opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym. Każdy przedsiębiorca może wybrać również dodatkowy moduł lub kilka modułów rozszerzających projekt:

  • moduł wdrożenie innowacji, czyli dofinansowanie na wdrożenie wypracowanej innowacji w formie produktów lub procesów biznesowych w zakresie produkcji wyrobów lub usług,
  • moduł infrastruktura B+R – dofinansowanie na infrastrukturę niezbędną do tworzenia innowacji,
  • moduł cyfryzacja – inwestycje związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów, jak i produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa,
  • moduł zazielenienie przedsiębiorstw – transformacja przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym,
  • moduł internacjonalizacja – promocja zagraniczna produktów (wyrobów lub usług) lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej oraz ich obronę w przypadku naruszenia,
  • moduł kompetencje - doskonalenie i zdobywanie kwalifikacji, umiejętności oraz wiedzy zespołu projektowego.

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBR: gov.pl/ncbr

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}