W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O technologiach wojskowych na Defence24Days

10.05.2024

prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski wywiad

Za nami dwa dni merytorycznych dyskusji o obronności, bezpieczeństwie i technologiach wojskowych. 6-7 maja na PGE Narodowy w Warszawie odbyło się Defence24Days, czyli największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona tym zagadnieniom. To wydarzenie przyciąga przedstawicieli sektora zbrojeniowego, branż związanych z bezpieczeństwem obywateli, przedsiębiorstw oraz administracji publicznej, w tym NCBR, które od lat prowadzi programy wspierające innowacyjność sektora obronności i bezpieczeństwa.

Pierwszego dnia wydarzenia, prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wziął udział w dyskusji „Przemysł obronny w Polsce i UE. Zdolności produkcyjne, prace rozwojowe, finansowanie”, moderowanej przez gen. broni w st. sp. dr Andrzeja Fałkowskiego. W gronie prelegentów znaleźli się również Karina Glapka, Policy Officer Industry Engagement and EU Policies w European Defence Agency, Marcin Idzik, Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Mariusz Wielec, Dyrektor CEZAMAT Politechniki Warszawskiej oraz Daniel Ładno, Enterprise Accounts Senior Manager, CEE w Dassault Systèmes.  

- W strukturze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju funkcjonuje dział mający stricte przypisaną rolę w zakresie finansowania szeroko pojętego przemysłu, działającego na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Realizuje zadania zlecone, na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej oraz na rzecz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Roczny budżet tego działu to średnio 450 milionów złotych – mówił podczas dyskusji prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski. – Jesienią minionego roku wystartował nowy, duży program PERUN, z perspektywą dziesięciu lat realizacji. W tym czasie chcemy przeznaczyć 3 miliardy złotych na badania, rozwój, wdrażanie, utrzymywanie technologii, tworzenie łańcuchów dostaw, jak też podnoszenie kompetencyjności w zakresie bezpieczeństwa i obronności.

Na wydarzeniu spotkać można też było beneficjentów, realizujących swoje projekty przy wsparciu środków z NCBR, w tym m.in. Polską Grupę Zbrojeniową czy Advanced Protection Systems.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było partnerem wydarzenia.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}