W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O zielonych technologiach i cyfrowej gospodarce na Kongresie 590

26.06.2023

Zakończyła się 8. edycja Kongresu 590, skupiającego przedsiębiorców, naukowców, przedstawicieli administracji państwowej i decydentów politycznych. Eksperci NCBR wzięli udział w dyskusjach panelowych, poruszających zagadnienia związane z zieloną oraz cyfrową transformacją gospodarki, a wielu uczestników wydarzenia odwiedziło stoisko NCBR, na którym przedstawiciele Centrum udzielali informacji o realizowanych programach.

dr Piotr Zawadzki w dyskusji o Cyfrowej transformacji gospodarki

Fundusze Europejskie

W debacie „Dokąd nas zaprowadzi zielona transformacja?”, moderowanej przez Agatona Kozińskiego, udział wziął Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR. Razem z Małgorzatą Golińską, Główną Konserwator Przyrody, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dr Bjornem Lomborgiem, prezesem Kopenhaskiego Centrum Konsensusu, Wojciechem Kałużą, zastępcą Prezesa Zarządu ds. Rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz Stanisławem Barańskim, dyrektorem Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w PKN Orlen, dyskutowali o perspektywach dojścia do neutralności klimatycznej.

- Transformację energetyczną postrzegamy jako wielką szansę, której nie możemy zaprzepaścić – mówił podczas dyskusji dyrektor Wojciech Racięcki. Przybliżył też działania wykonawców w przedsięwzięciach NCBR, związanych z realizacją strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Dzięki środkom Funduszy Europejskich (Programu Inteligentny Rozwój), wyzwania związane z zieloną transformacją przekuwamy w rozwiązania i technologie, które zmieniają polską gospodarkę.

Przyszłość w cyfryzacji

Z kolei w dyskusji „Cyfrowa transformacja gospodarki - gdzie jesteśmy?”, prowadzonej przez Zbigniewa Bartusia, redaktora Dziennika Gazety Prawnej, wypowiedział się dr Piotr W. Zawadzki, ekspert w Dziale Zarządzania Ekspertami NCBR. Na scenie zasiedli również Patrycja Klarecka, członek zarządu ds. transformacji cyfrowej w PKN Orlen oraz Jarosław Smyła, dyrektor Centrum Badawczego Technologii Innowacyjnych Sieci Badawczej Łuksiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. Rozmawiali o postępie, jakiego dokonała Polska w obszarze cyfryzacji i technologii informatycznych oraz o strategiach na dalsze, efektywne działania.

- Wszystkie dane ekonomiczne wskazują, że w zakresie cyfryzacji jesteśmy w średniej unijnej, a mamy szansę zostać jednym ze światowych liderów. Śmiało wchodzimy na rynki światowe – wskazał dr Zawadzki. Ekspert przytoczył również dane z realizowanych w NCBR w ramach środków Funduszy Europejskich projektów, z których wynika, że wiele realizowanych projektów cyfryzacyjnych ma charakter interdyscyplinarny, a spora część stanowi zastosowanie technologii informatycznych w takich obszarach jak chociażby rolnictwo czy chemia, co może wskazywać na kierunek, w którym podążają polskie przedsiębiorstwa.

Zainteresowanie innowacjami

Dziękujemy uczestnikom Kongresu 590 za odwiedzenie stoiska NCBR. Wiele osób rozmawiało z naszymi przedstawicielami nt. aktualnej oferty konkursowej czy innych możliwości dofinansowania innowacyjnych projektów, oferowanych przez Centrum. Przybliżaliśmy prowadzone nabory w konkursach z programów Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było partnerem 8. Edycji Kongresu 590.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}