W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Opracowanie bionicznej protezy przedramienia „Zeus" o modułowej konstrukcji, odznaczającej się wysoką wytrzymałością na uderzenia i intuicyjnej kontroli ruchu opartej na przetwarzaniu biosygnałów

Proteza-Zeus_Praca na tablecie

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie bionicznej protezy przedramienia „Zeus" o modułowej konstrukcji, odznaczającej się wysoką wytrzymałością na uderzenia i intuicyjnej kontroli ruchu opartej na przetwarzaniu biosygnałów

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Aether Biomedical

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka – Dostępność Plus

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

4 047 356.00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

2 428 413.60 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.11.2019 r. do 31.12.2022 r.

Zobacz efekt naszej pracy

1

15

2

3

16

4

5

12

6

7

11

8

9

18

13

14

17

10

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Początkowo, głównym problemem, którego staraliśmy się rozwiązać na tym rynku był brak protezy, która będzie na tyle funkcjonalna, aby umożliwić ampuntantom bądź osobom z wrodzonym brakiem kończyny górnej przywrócenie sprawności i ułatwienie codziennego życia, a jednocześnie będzie przystępna cenowo. Idąc tym szlakiem dotarliśmy do wielu innych jeszcze ważniejszych insightów, które należało rozwiązać - był nim m.in. duży wskaźnik “odrzuceń” (zaprzestawania używania protez przez użytkowników) - idąc dalej okazało się, że protezy bardzo często się psują i tego nie unikniemy, bo w obecnie dostępnych na rynku rozwiązaniach nie ma sensorycznego sprzężenia zwrotnego z urządzenia do pacjenta (proteza nie “czuje”), a jak urządzenia się psuły do wracały najpierw do protetyków, protetycy odsyłali je do producentów - a w międzyczasie, jak pacjent miał szczęście to otrzymywał używany zamiennik, którego przed nim używało już X pacjentów, a jak nie to czekał od 3 do nawet 8 tygodni na powrót swojej protezy od producenta, itd. Zagłębiając się stopniowo w te problemy i nastawiając się bardzo klientocentrycznie postanowiliśmy rozwiązać wszystkie te problemy Zeusem, który miał stać się lekiem na rany wyrządzane pacjentom przez obecny kształt tego rynku.

Co zaimplementowaliśmy w takim razie, aby rozwiązać te problemy - budowę modułową, która umożliwia wykonanie każdej naprawy na miejscu w zakładzie protetycznym przez przeszkolonego protetyka w maksymalnie 15 minut (oczywiście każdy nasz klient - centrum protetyczne, klinika, dystrybutor są przez nas przeszkolone w naszym procesie szkoleniowym dla nowych klientów), więc pacjent nie wychodzi z zakładu bez swojej protezy.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Zeus to wielofunkcyjna bioniczna proteza górnej kończyny o intuicyjnej kontroli, kunsztownym wykonaniu i funkcjonalności pozwalającej użytkownikowi na powrót do sprawności. Zeus charakteryzuje się dużą siłą chwytu - do 152 N, co sprawia, iż jest najsilniejszą z obecnie dostępnych na rynku protez, wysoką wytrzymałością - utrzymuje do 35 kg i odpornością na uderzenia. Dzięki tym cechom użytkownik protezy nie będzie mieć problemu ani z chwyceniem torby na zakupy, ani z utrzymaniem szklanki lub kubka w ręce, ani nawet z trzymaniem długopisu, a niektóre z tych czynności będzie w stanie wykonać po raz pierwszy w życiu, jak np. jazda na rowerze. Twórcom zależy na tym, aby osoby, które zdecydowały się korzystanie z ręki Zeus nie rezygnowały ze swoich pasji sprzed amputacji, żeby otwierały się na nowe zajęcia i wyzwania oraz nie utraciły pewności siebie.

Zeus jest wyrobem medycznym I klasy z oznaczeniem CE sprzedawanym w USA, Kanadzie, Meksyku, 12 państwach europejskich i 4 państwach w Azji. W USA jest wyrobem medycznym refundowanym przez Medicare (amerykański odpowiednik NFZ). W Polsce można starać się o pełne dofinansowanie zakupu protezy Zeus od Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach programu „Aktywny Samorząd”.

Użytkowanie protezy możliwe jest do przy 3 poziomach amputacji: poniżej łokcia, powyżej łokcia oraz przy wyłuszczeniu w stawie barkowym.

Mimo, iż działamy w modelu B2B, czyli nasze produkty sprzedajemy do klinik, centrów i warsztatów protetycznych, to nasze rozwiązania mają na celu niesienie wsparcia nie tylko kadrze medycznej (protetykom, fizjoterapeutom, ergoterapeutom, rehabilitantom, terapeutom zajęciowym), ale przede wszystkim pacjentom, którzy są docelowymi użytkownikami protezy Zeus.

Z protezy Zeus korzysta już pół tysiąca osób na całym świecie, w tym ponad 50 ukraińskich żołnierzy i cywilów, który ucierpieli w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Najtrudniejszym aspektem podczas realizacji projektu były warunki epidemiologiczne, w których przyszło firmie Aether Biomedical go przeprowadzać. W trakcie pandemii COVID-19, nieustabilizowana sytuacja epidemiologiczna w Polsce wiązała się z cyklicznie powtarzającą się sytuacją, gdzie członkowie zespołu badawczo-rozwojowego znajdowali się na kwarantannie, co znacznie opóźniało prace nad projektem, a co za tym idzie zakładane terminy realizacji poszczególnych etapów.

Ponadto, zerwane w związku z powyższym łańcuchy dostaw wiązały się z wydłużonym terminem realizacji zamówień kluczowych komponentów, co opóźniało zaplanowane jeszcze w przedpandemicznej rzeczywistości etapy prac badawczo-rozwojowych.

{"register":{"columns":[]}}