Opracowanie bionicznej protezy przedramienia „Zeus" o modułowej konstrukcji, odznaczającej się wysoką wytrzymałością na uderzenia i intuicyjnej kontroli ruchu opartej na przetwarzaniu biosygnałów
Tytuł projektu
Opracowanie bionicznej protezy przedramienia „Zeus" o modułowej konstrukcji, odznaczającej się wysoką wytrzymałością na uderzenia i intuicyjnej kontroli ruchu opartej na przetwarzaniu biosygnałów
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Aether Biomedical
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Szybka Ścieżka – Dostępność Plus
Wartość projektu
4 047 356.00 PLN
Wartość dofinansowania
2 428 413.60 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.11.2019 r. do 31.12.2022 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Wideo
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Początkowo, głównym problemem, którego staraliśmy się rozwiązać na tym rynku był brak protezy, która będzie na tyle funkcjonalna, aby umożliwić ampuntantom bądź osobom z wrodzonym brakiem kończyny górnej przywrócenie sprawności i ułatwienie codziennego życia, a jednocześnie będzie przystępna cenowo. Idąc tym szlakiem dotarliśmy do wielu innych jeszcze ważniejszych insightów, które należało rozwiązać - był nim m.in. duży wskaźnik “odrzuceń” (zaprzestawania używania protez przez użytkowników) - idąc dalej okazało się, że protezy bardzo często się psują i tego nie unikniemy, bo w obecnie dostępnych na rynku rozwiązaniach nie ma sensorycznego sprzężenia zwrotnego z urządzenia do pacjenta (proteza nie “czuje”), a jak urządzenia się psuły do wracały najpierw do protetyków, protetycy odsyłali je do producentów - a w międzyczasie, jak pacjent miał szczęście to otrzymywał używany zamiennik, którego przed nim używało już X pacjentów, a jak nie to czekał od 3 do nawet 8 tygodni na powrót swojej protezy od producenta, itd. Zagłębiając się stopniowo w te problemy i nastawiając się bardzo klientocentrycznie postanowiliśmy rozwiązać wszystkie te problemy Zeusem, który miał stać się lekiem na rany wyrządzane pacjentom przez obecny kształt tego rynku.
Co zaimplementowaliśmy w takim razie, aby rozwiązać te problemy - budowę modułową, która umożliwia wykonanie każdej naprawy na miejscu w zakładzie protetycznym przez przeszkolonego protetyka w maksymalnie 15 minut (oczywiście każdy nasz klient - centrum protetyczne, klinika, dystrybutor są przez nas przeszkolone w naszym procesie szkoleniowym dla nowych klientów), więc pacjent nie wychodzi z zakładu bez swojej protezy.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Zeus to wielofunkcyjna bioniczna proteza górnej kończyny o intuicyjnej kontroli, kunsztownym wykonaniu i funkcjonalności pozwalającej użytkownikowi na powrót do sprawności. Zeus charakteryzuje się dużą siłą chwytu - do 152 N, co sprawia, iż jest najsilniejszą z obecnie dostępnych na rynku protez, wysoką wytrzymałością - utrzymuje do 35 kg i odpornością na uderzenia. Dzięki tym cechom użytkownik protezy nie będzie mieć problemu ani z chwyceniem torby na zakupy, ani z utrzymaniem szklanki lub kubka w ręce, ani nawet z trzymaniem długopisu, a niektóre z tych czynności będzie w stanie wykonać po raz pierwszy w życiu, jak np. jazda na rowerze. Twórcom zależy na tym, aby osoby, które zdecydowały się korzystanie z ręki Zeus nie rezygnowały ze swoich pasji sprzed amputacji, żeby otwierały się na nowe zajęcia i wyzwania oraz nie utraciły pewności siebie.
Zeus jest wyrobem medycznym I klasy z oznaczeniem CE sprzedawanym w USA, Kanadzie, Meksyku, 12 państwach europejskich i 4 państwach w Azji. W USA jest wyrobem medycznym refundowanym przez Medicare (amerykański odpowiednik NFZ). W Polsce można starać się o pełne dofinansowanie zakupu protezy Zeus od Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach programu „Aktywny Samorząd”.
Użytkowanie protezy możliwe jest do przy 3 poziomach amputacji: poniżej łokcia, powyżej łokcia oraz przy wyłuszczeniu w stawie barkowym.
Mimo, iż działamy w modelu B2B, czyli nasze produkty sprzedajemy do klinik, centrów i warsztatów protetycznych, to nasze rozwiązania mają na celu niesienie wsparcia nie tylko kadrze medycznej (protetykom, fizjoterapeutom, ergoterapeutom, rehabilitantom, terapeutom zajęciowym), ale przede wszystkim pacjentom, którzy są docelowymi użytkownikami protezy Zeus.
Z protezy Zeus korzysta już pół tysiąca osób na całym świecie, w tym ponad 50 ukraińskich żołnierzy i cywilów, który ucierpieli w wyniku konfliktu na Ukrainie.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Najtrudniejszym aspektem podczas realizacji projektu były warunki epidemiologiczne, w których przyszło firmie Aether Biomedical go przeprowadzać. W trakcie pandemii COVID-19, nieustabilizowana sytuacja epidemiologiczna w Polsce wiązała się z cyklicznie powtarzającą się sytuacją, gdzie członkowie zespołu badawczo-rozwojowego znajdowali się na kwarantannie, co znacznie opóźniało prace nad projektem, a co za tym idzie zakładane terminy realizacji poszczególnych etapów.
Ponadto, zerwane w związku z powyższym łańcuchy dostaw wiązały się z wydłużonym terminem realizacji zamówień kluczowych komponentów, co opóźniało zaplanowane jeszcze w przedpandemicznej rzeczywistości etapy prac badawczo-rozwojowych.