W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie funkcjonalnej formy aplikacji estrów cukrowych kwasów tłuszczowych na bazie bakteryjnych polihydroksyalkanianów hamujących rozwój komórek nowotworowych

Poster Wojtek

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie funkcjonalnej formy aplikacji estrów cukrowych kwasów tłuszczowych na bazie bakteryjnych polihydroksyalkanianów hamujących rozwój komórek nowotworowych​

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk (IKiFP PAN)​

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy​

ikona teczki  Nazwa programu

Programy krajowe

ikona gazety  Konkurs

TANGO V

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

250 000,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

250 000,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.02.2022 r. do 31.01.2024 r.​

Poznaj nasz zespół

IKIFP:

Dr hab. Maciej Guzik, prof. IKiFP PAN

Dr Wojciech Snoch

Dr hab. Krzysztof Szczepanowicz, prof. IKiFP PAN

Dr Marta Szczęch

Dr hab. Mariusz Sołtysik, prof. UEK

NIO:

Dr hab. Michał Mikula, prof. NIO

Dr Małgorzata Statkiewicz

Dr Magdalena Cybulska-Lubak

Zobacz efekt naszej pracy

Dokonaliśmy zgłoszenia patentowego na opracowaną technologię pt. „Kompozycja w postaci nanoemulsji i jej zastosowanie w leczeniu nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego” P.447923 do Urzędu Patentowego RP z dnia 04/03/2024

Wyniki naszych badan zaprezentowaliśmy na międzynarodowej konferencji: W. Snoch, M. Statkiewicz, K. Szczepanowicz, I. Alexic, M. Guzik. (2024). Designing a functional nanoemulsion using lactose esters and modified monomers of bacterial polihydroxyalkanoates to improve anticancer activity of SN-38. 6th Symposium on Biotransformations for Pharmaceutical and Cosmetic Industry, June 17-21, 2024, Kraków, Polska. https://biotransformation.urk.edu.pl

1

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Projekt ma na celu opracowanie nowej formy leczenia nowotworów, opartej na specjalnych związkach chemicznych zwanych estrami cukrowymi kwasów tłuszczowych (ECKT). Te estry powstają z cukrów takich jak laktoza oraz z monomerów pochodzących z bakteryjnych polihydroksyalkanianów (PHA), które są biologicznymi poliestrami. Ich unikalna budowa chemiczna ma na celu nie tylko bezpośrednie hamowanie wzrostu komórek nowotworowych, ale również wzmocnienie działania tradycyjnych leków przeciwnowotworowych, takich jak SN-38 – aktywny metabolit Irynotekanu, powszechnie stosowany w leczeniu raka jelita grubego.

Główna korzyść z projektu to możliwość stworzenia bardziej precyzyjnej i skutecznej terapii nowotworowej, która dostarcza lek bezpośrednio do komórek rakowych, ograniczając jednocześnie skutki uboczne na zdrowe tkanki. Dzięki opracowaniu specjalnych nanoemulsji, w których zawarte będą zarówno ECKT, jak i konwencjonalne leki, możliwe będzie zmniejszenie potrzebnej dawki leków, co może znacznie zredukować negatywne efekty uboczne.

Po krótce, projekt rozwiązuje problem mało skutecznych terapii nowotworowych, które narażają pacjentów na niepożądane skutki uboczne. Opracowana technologia pomoże poprawić jakość życia pacjentów, umożliwiając precyzyjniejsze i mniej inwazyjne leczenie raka​.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Z wyników projektu skorzystają przede wszystkim pacjenci onkologiczni, szczególnie ci cierpiący na nowotwory, takie jak rak jelita grubego czy czerniak. Dzięki nowoczesnym terapiom opartym na estrach cukrowych kwasów tłuszczowych (ECKT), w połączeniu z tradycyjnymi lekami przeciwnowotworowymi, pacjenci będą mogli otrzymać bardziej skuteczne i mniej toksyczne leczenie. Dodatkowo, instytucje medyczne i farmaceutyczne mogą wdrożyć nowe technologie w produkcji leków przeciwnowotworowych, co przyczyni się do rozwoju nowych metod terapii.

Ponadto, branża kosmetyczna może wykorzystać wyniki badań nad ECKT w produkcji innowacyjnych produktów pielęgnacyjnych, które będą wspierać walkę z komórkami nowotworowymi. Na projekcie skorzystają także naukowcy i przedsiębiorcy, rozwijając nowe technologie w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym​.

{"register":{"columns":[]}}