W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego, opartego o uczenie maszynowe procesu diagnostycznego, w celu skrócenia ścieżki pacjenta i poprawy jakości opieki zdrowotnej nad pacjentami z chorobami limfo- i mieloproliferacyjnymi

baner sukcesy

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego, opartego o uczenie maszynowe procesu diagnostycznego, w celu skrócenia ścieżki pacjenta i poprawy jakości opieki zdrowotnej nad pacjentami z chorobami limfo- i mieloproliferacyjnymi

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Saventic Health sp. z o.o.

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

1 919 673,39 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

1 363 249,29 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 1.12.2020 r. do 30.04.2023 r.

Zobacz efekt naszej pracy

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

W ramach projektu zostały opracowane algorytmy sztucznej inteligencji służące do wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych krwi (limfo- i mieloproliferacyjnych). Algorytmy zostały wyuczone w oparciu o rzeczywiste dane pacjentów pozyskane ze szpitali i przychodni, z którymi współpraca nawiązana została w ramach realizacji projektu.           

Dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji i przetwarzaniu języka naturalnego (pozwalającego zidentyfikować symptomy choroby w nieustrukturyzowanej, opisowej dokumentacji medycznej np. opisach wizyt czy wynikach badań radiologicznych jak USG czy tomografia) nasz produkt dostarcza lekarzom informację o potencjalnym ryzyku wystąpienia choroby rzadkiej u danego pacjenta.

Bazując na wynikach laboratoryjnych i symptomach zawartych w elektronicznych danych medycznych (ang. electronic health records, EHRs) pacjentów zaklasyfikowano do jednej z dwóch grup:

1. grupy pacjentów o niskim ryzyku rozwoju nowotworów krwi.

2. grupy pacjentów o podwyższonym ryzyku rozwoju nowotworów krwi;  wyróżniono cztery typy nowotworów: 1) nowotwory pochodzenia mieloidalnego, 2) nowotwory pochodzenia limfoidalnego, 3) ostre białaczki, 4) nieokreślone (ang. undetermined) nowotwory krwi.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Produkt będący wynikiem projektu dedykowany jest do wykorzystania przez placówki medyczne i zatrudnionych w nich lekarzy (odbiorca bezpośredni), którym pozwala skrócić proces diagnostyki chorób rzadkich oraz ograniczyć koszty niepotrzebnych badań diagnostycznych czy konsultacji.

Beneficjentem projektu są także pacjenci z niezdiagnozowaną chorobą rzadką, ich rodziny oraz całe społeczeństwo (obniżenie kosztów dla systemu ochrony zdrowia i ubezpieczeń społecznych w związku z kosztami leczenia bez właściwej diagnozy).

{"register":{"columns":[]}}