Opracowanie innowacyjnego systemu wykrywania osób ukrytych w środkach transportu o akronimie ,,ISWOT”
Tytuł projektu
Opracowanie innowacyjnego systemu wykrywania osób ukrytych w środkach transportu o akronimie ,,ISWOT”
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Straż Graniczna
- Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie - „Lider Projektu”
- Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych w Warszawie - konsorcjant
- Transfer Technologii Sp. z o.o. w Warszawie - konsorcjant
Nazwa programu
Projekt na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Konkurs
W ramach konkursu Nr 10/2019
Wartość projektu
9 656 793,71 zł PLN
Wartość dofinansowania
9 656 793,71 zł PLN
Okres realizacji projektu
od 25.11.2019 r. do 24.05.2023 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Opracowano i wykonano system wykrywania osób ukrytych w środkach transportu. Opracowano dokumentację techniczno-technologicznej. Zainstalowano i zwalidowano system w warunkach rzeczywistych oraz oceniono systemu w celu potwierdzenia spełnienia wymagań. Opracowano dokumentację eksploatacyjną, szkoleniową oraz przeprowadzono szkolenia w celu podnoszenia i weryfikacji kompetencji operatorów w sposób usystematyzowany w oparciu o strategię pozyskiwania i współdzielenia wiedzy operacyjnej z prowadzonych akcji w terenie. Wytworzono symulator - trenażer do prowadzenia szkoleń operatorów. Wzmocnienie funkcjonalności podzespołów systemu poprzez implementację elementów wspierających kontrolę i bezpieczeństwo takich jak: zaimplementowanie nowej technologii pozwalającej na identyfikację szerokiego spektrum związków m. in. materiałów wybuchowych oraz narkotyków oraz opracowano system stabilizacji położenia dla przenośnego stanowiska obrazowania terahercowego wraz z opracowaniem interfejsu komunikacyjnego.
Zastosowanie trzech podsystemów tj. chemicznego, X-Ray oraz THz jako innowacyjny system do wykrywania osób ukrytych w środkach transprotu można stosować kompleksowo lub w zależności od materiału, z którego zbudowany jest pojazd, w którym mogą ukryć się osoby nielegalnie przekraczające granice państwa tj. naczepa, plandeka czy kontener, biorąc pod uwagę, że kontrola musi odbyć się bez konieczności otwierania plomb pojazdu. Ze względu na różnorodność wystęujących na rynku rodzajów/typów naczep pojazdów ciężarowych oraz samochodów dostawczych innowacyjny system, który zostal stowrzony daje możliwość wyboru do zastosowania odpowiedniego podsystemu w kontroli dając większą szansę na wykrycie kontrabandy przez Straż Graniczną.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Innowacyjny system wykrywania osób ukrytych w środkach transportu wraz z symulatorem do prowadzenia szkoleń operatorów oraz opracowany program szkoleń z wykorzystaniem opracowanych w projekcie rozwiązań mechanizmu podnoszenia i weryfikacji kompetencji operatorów zostanie wykorzystany w całym zakresie w procesie szkolenia, jak i realizacji zadań statutowych funkcjonariuszy Straży Granicznej.
W ramach upowszechniania i popularyzacji wyników projektu nawiązano współprace z międzynarodowym przemysłem obronnym poprzez udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO.
Prototyp oraz prawa własności intelektualnej zostaną przekazane Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej.