Opracowanie innowacyjnego testu diagnostycznego do oceny przebiegu COVID-19
W wyniku projektu, jak również nawiązanej współpracy międzynarodowej z konsorcjami HGI oraz HGE i dostępu do znacznie większej ilości danych z całego świata, został utworzony zestaw genotypów, które były najsilniej zasocjowane z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19
Tytuł projektu
„Opracowanie innowacyjnego testu diagnostycznego do oceny przebiegu COVID-19 oraz powikłań pochorobowych z wykorzystaniem analizy całogenomowej”.
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
Nazwa programu
Programy krajowe
Konkurs
„Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”
Wartość projektu
11 979 750,00 zł.
Wartość dofinansowania
11 979 750,00 zł.
Okres realizacji projektu
od 01.08.2020 r. do 31.07.2021 r.
Poznajcie nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Poza testem genetycznym pozwalającym na szybką identyfikację pacjentów z wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, o którym mowa niżej, dodatkowo powstała pierwsza polska baza wariantów genetycznych, a zarazem największa na świecie baza wariantów genetycznych dla jednej, homogennej populacji. Baza jest dostępna online do celów niekomercyjnych, a na dedykowanej stronie internetowej znajdują się ciekawostki z projektu: https://naszegenomy.pl/ Zawiera ona informacje dotyczące nie tylko zmienności wynikającej z pojedynczych mutacji punktowych, ale również dużych zmian strukturalnych. Zebrane dane przeanalizowano pod kątem ilości i rodzajów występującej zmienności, w tym polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (SNPs), małych insercji/delecji, jak również wariantów strukturalnych.
Priorytetem, dla którego powstała baza wariantów, jest cel medyczny, jednak dane mogą być użyte w takich badaniach jak: analizy porównawcze, ale i epidemiologiczne (jak często występuje dany wariant patogenny w danej populacji?), w analizach genealogicznych i antropologicznych oraz w badaniach medycznych (medycyna personalizowana, farmakogenomika). Baza ma służyć przede wszystkim naukowcom, klinicystom i diagnostom jako referencja dla prawidłowej interpretacji wyników badań genetycznych.
Dzięki projektowi możliwe będzie porównywanie naszej populacji z różnymi nacjami m.in.: pod kątem zapadalności na różne choroby. Mamy nadzieję, że dzielenie się danymi i wspólna analiza staną się w Polsce standardem, tak, jak ma to już miejsce w wielu ośrodkach i krajach świata.
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
W wyniku projektu, jak również nawiązanej współpracy międzynarodowej z konsorcjami HGI (The COVID-19 Host Genetics Initiative) oraz HGE (The COVID Human Genetic Effort) i dostępu do znacznie większej ilości danych z całego świata, został utworzony zestaw genotypów, które były najsilniej zasocjowane z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19. W efekcie możliwe było szybkie stworzenie i opracowanie nowego i niedrogiego testu diagnostycznego, wykorzystującego analizę wskazanych wariantów genetycznych, przy wykorzystaniu standardowego sprzętu typu PCR – taki termocykler jest dostępny w większości laboratoriów diagnostycznych.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Test, stworzony w projekcie, przeznaczony jest do stosowania szczególnie na oddziałach szpitalnych typu OIT; może być wykorzystywany w celu identyfikacji osób o zwiększonym prawdopodobieństwie ciężkiego przebiegu choroby oraz szybkiego testowania już zakażonych osób w celu prognozowania przebiegu choroby COVID-19. To kolejne narzędzie, którego wyniki mają stanowić podpowiedź dla klinicystów, szczególne w sytuacji dużego obłożenia i niewielkiej dostępności łóżek, umożliwiając również szybkie testowanie personelu medycznego w celu większej ochrony osób narażonych na ciężki przebieg choroby.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Ogromne nakłady czasu, które poświęcaliśmy na rozmowy z chętnymi, na kwalifikowanie do dalszych etapów projektu. Chcieliśmy porozmawiać z każdym chętnym, nie zostawiać nikogo z pytaniami bez odpowiedzi, z wątpliwościami. Jako naukowcy czuliśmy się w obowiązku udzielania rzetelnych informacji, rozmowy. A było zaskakująco wielu chętnych, którzy zgłosili się do udziału w projekcie, często zgłaszając nie tylko siebie, ale całe rodziny, z całej Polski. Niektórzy na własną rękę dojeżdżali po kilkadziesiąt kilometrów do punktu pobrania materiału. Zgłosiło się kilka tysięcy osób, o wiele więcej niż byliśmy w stanie włączyć do badań. Założyliśmy specjalną stronę internetową oraz profil na FB, gdzie przez cały czas zamieszczaliśmy posty z informacjami na temat COVID-19, o nowych doniesieniach naukowych czy tłumaczenia abstraktów nowych publikacji, jakie się ukazywały w temacie SARS-CoV-2.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Na początku mieliśmy pewne obawy związane z koniecznością zaangażowania do badań dużej liczby uczestników. Sądziliśmy, że Polacy nie będą chętnie oddawać swoich genomów do badań. Zupełnie niesłusznie – teraz wiemy już, że jesteśmy bardzo otwartym narodem, który ochoczo angażuje się w rozwój nauki i z chęcią bierze udział w badaniach. Nauczyliśmy się również korzystania z kanałów social mediowych do celów naukowych, a także dzielenia się rzetelną wiedzą z innymi. Z pewnością zajmiemy się popularyzacją nauki również przy okazji kolejnych projektów.