W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie nowego hybrydowego procesu zaawansowanego oczyszczania ścieków z wykorzystaniem inteligentnych filtrów tekstylnych i membran polimerowych modyfikowanych grafenem - HyprSTEP

Obraz3

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie nowego hybrydowego procesu zaawansowanego oczyszczania ścieków z wykorzystaniem inteligentnych filtrów tekstylnych i membran polimerowych modyfikowanych grafenem - HyprSTEP

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Polymemtech sp. z o.o.

Politechnika Warszawska

Hohenstein Institut für Textilinnovation

Atec Automatisierungstechnik

Norafin Industries

ikona teczki  Nazwa programu

Programy międzynarodowe

ikona gazety  Konkurs

M-ERA.NET 2 Call 2018

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

2 442 902,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

2 201 138,94 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.10.2019 r. do 31.03.2023 r.

Poznaj nasz zespół

Główni wykonywany w projekcie reprezentujący polskie konsorcjum

1

dr hab. inż. Maciej Szwast, prof. uczelni

 

2

dr inż. Daniel Polak

Zobacz efekt naszej pracy

Jednym z najważniejszych efektów naszej pracy było opracowanie metodyki i wytworzenie różnych struktur filtracyjnych modyfikowanych utlenioną formą grafenu. Opracowane materiały mogą zostać wykorzystane w różnych etapach oczyszczania ścieków, to jest w filtracji wstępnej, filtracji membranowej oraz oczyszczaniu w bioreaktorach membranowych.

Na zdjęciu przedstawiono kolejno zmodyfikowane: filtry włókninowe, membrany polimerowe oraz membrany ceramiczne.

3

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Projekt HyprSTEP koncentrowal się na opracowaniu innowacyjnych procesów oczyszczania ścieków w oczyszczalniach ścieków lub przyzakładowych punktach oczyszczania. W porównaniu do obecnie stosowanych technologii oczyszczania ścieków, kluczowym czynnikiem był silny wzrost skuteczności oraz opłacalność nowych procesów oczyszczania ścieków. Nowy hybrydowy proces opiera się na wstępnym i końcowym oczyszczaniu ścieków z wykorzystaniem inteligentnych filtrów tekstylnych w połączeniu z dostosowanymi do potrzeb bioreaktorami membranowymi (MBR). Nieefektywne procesy oczyszczania ścieków w oczyszczalniach ścieków są odpowiedzialne za wprowadzenie antybiotykoopornych bakterii i antybiotyków do cyklu hydrologicznego (rolnictwo, przemysł spożywczy, gospodarstwa domowe itp.). Aby skutecznie zająć się tymi ważnymi globalnymi kwestiami, projekt HyprSTEP dąży do wdrożenia nowego hybrydowego procesu oczyszczania ścieków. Ważnymi etapami innowacji są adsorpcyjne i biobójcze powłoki grafenowe, które nakłada się na filtry tekstylne i powierzchnie membran polimerowych oraz ceramicznych.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Beneficjentami opracowywanej technologii będą szczególnie zakłady przemysłowe prowadzące swoje działalności w obszarach, w których szczególnie wymagana jest precyzja wykorzystywanych narzędzi oraz w obszarach, w których wykorzystywane są substancje szczególnie niebezpiecznie dla środowiska naturalnego jakimi są np. substancje farmaceutyczne. Do szczególnie wymagających gałęzi przemysłu można zaliczyć zakłady produkujące oraz wykorzystujące w swoich procesach substancje farmaceutyczne.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Jednym z największych wyzwań związanych z opracowywaniem technologii łączącej w sobie rozwiązania interdyscyplinarne jest stworzenie sieci komunikacji pomiędzy ekspertami reprezentującymi różne dziedziny nauki. Do osiągniecia stawianych celów w prezentowanym projekcie wymagane było korzystanie z wiedzy i doświadczenia przedstawicieli fizyki, inżynierii powierzchni, mikrobiologii oraz inżynierii chemicznej i procesowej. Stworzenie odpowiedniej platformy komunikacji pozwala na szybkie oraz precyzyjne przekazywanie informacji, zrozumiałych dla każdej ze stron oraz na skuteczne reagowanie na pojawiające się problemy.    

{"register":{"columns":[]}}