Opracowanie nowej generacji akumulacyjnych ogrzewaczy pomieszczeń zasilanych gazem procesowym z termochemicznej konwersji biomasy
Tytuł projektu
Opracowanie nowej generacji akumulacyjnych ogrzewaczy pomieszczeń zasilanych gazem procesowym z termochemicznej konwersji biomasy
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Cebud s.c. Jacek Ręka Maria Ręka
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Szybka ścieżka
Wartość projektu
4 506 122,86 PLN
Wartość dofinansowania
3 498 086,10 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.09.2021 r. do 31.12.2023 r.
Poznaj nasz zespół
Jacek Ręka – kierownik projektu, założyciel i wspólnik firmy Cebud oraz Starszy Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych. Od wielu lat szkoli i egzaminuje rzemieślników do uzyskania tytułów Czeladnika i Mistrza w zawodzie Zdun. Krajowy przedstawiciel w europejskim stowarzyszeniu zrzeszającym organizacje zduńskie VEUKO.
Zobacz efekt naszej pracy
Akumulacyjny piecokominek na gaz drzewny generowany z pelletu z opcją spalania drewna. We wnętrzu obudowy piecokominka znajduje się akumulacyjny i wodny wymiennik ciepła, dzięki czemu istnieje możliwość rozprowadzenia ciepłą na cały dom i ogrzewania przez 12-24 godziny.
Akumulacyjny piecokominek na gaz drzewny generowany z pelletu z opcją spalania drewna w obudowie kaflowej.
Ogień palącego się gazu drzewnego w komorze spalania paleniska firmy Cebud.
Wideo
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Celem projektu było opracowanie nowej generacji niskoemisyjnych ogrzewaczy pomieszczeń (piecokominków) spalających gaz procesowy wytworzony z termicznego przetwarzania pelletu w własnym zintegrowanym gazogeneratorze. Głównym zadaniem ogrzewacza jest zapewnienie ciepła do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej przy spełnieniu wymagań emisyjnych znacznie poniżej limitów wskazanych w Ekoprojekcie. W badaniach zgromadzona została nowa wiedza o parametrach wpływających na proces generowania i spalania gazu z pelletu drzewnego, o wpływie budowy gazogeneratora na zmienny skład wytwarzanego gazu, o wpływie algorytmów sterowania dopływem powietrza do spalania i zgazowania, właściwości materiałów, z których wykonano urządzenia, ich kształtu i układu poszczególnych elementów konstrukcyjnych na proces spalania gazu i bilans cieplny ogrzewacza. Pozyskana nowa wiedza została wykorzystana w doborze materiałów i konstrukcji urządzeń, sterowaniu procesem wytwarzania i spalania gazu oraz uzyskaniu wymaganych charakterystyk wytwarzania i przekazywania ciepła do pomieszczenia.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Grupę docelową stanowią prosumenci indywidualnego i niezależnego ogrzewania budynków mieszkalnych, wymieniający dotychczasowy system ogrzewania paliwami kopalnymi oraz budujący nowe domy, dla których od 1.01.2021r. określono niższe limity na nieodnawialną energię pierwotną EP, których spełnienie wraz z optymalizacją kosztów systemu grzewczego budynku i zapewnienia niskich kosztów eksploatacji umożliwią nowej generacji innowacyjne niskoemisyjne ogrzewacze spalające gaz drzewny (OZE). Nowe rozwiązanie zwiększa komfort użytkowania tego typu urządzeń i umożliwia stosowanie dwóch różnych paliw, w zależności od dostępności i potrzeb.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Kluczowym aspektem projektu było osiągnięcie założonych emisji zanieczyszczeń podczas spalania, znacznie niższych od aktualnych europejskich wymagań i porównywalne jedynie z innymi paliwami gazowymi. Dzięki współpracy wielu osób w interdyscyplinarnym zespole doświadczonych rzemieślników i naukowców oddajemy w ręce użytkowników urządzenie, które nie tylko zaspokoi podstawową potrzebę każdego człowieka, a więc ciepło w domu, ale również jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska oraz spełnia aktualne wymogi dotyczące emisji i prawdopodobnie wyprzedza kolejne, jeszcze bardziej restrykcyjne.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
2-3 lata wydają się długim okresem. Jednak wiele realizowanych zadań i prac nierzadko przekracza założone terminy. Istotną kwestią jest organizacja pracy i egzekwowanie jej wyników od zaangażowanych osób w wyznaczonych terminach, dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnego wysiłku w przyspieszonym tempie.