Opracowanie technologii XyloMatrix pozwalającej na wytwarzanie biodegradowalnych wyrobów jednorazowego użytku z odpadów lignocelulozowych
Tytuł projektu
Opracowanie technologii XyloMatrix pozwalającej na wytwarzanie biodegradowalnych wyrobów jednorazowego użytku z odpadów lignocelulozowych
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sp. z o.o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Szybka ścieżka
Wartość projektu
4 558 964,22 zł
Wartość dofinansowania
2 854 662,76 zł
Okres realizacji projektu
od 01.11.2021 r. do 31.08.2023 r.
Poznaj nasz zespół
Sławomir Świtała - Przedsiębiorca i manager z przeszło 30-letnim doświadczeniem w prowadzeniu i rozwoju firm w branży budowlanej, energetycznej i ekologicznej.
Prof. dr hab. Bartłomiej Mazela - Naukowiec i innowator z 25-letnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów B+R i wdrażaniu IP do praktyki przemysłowej. Współautor licznych publikacji i zgłoszeń patentowych w obszarze wykorzystania surowców lignocelulozowych i wytwarzania nowych materiałów na bazie biopolimerów.
Zobacz efekt naszej pracy
Film pokazuje proces termoformowania surowca, którego efektem jest otrzymanie produktu gotowego.
Wideo
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
XyloMatrix jest rozwiązaniem przyszłościowym gdyż stanowi alternatywę dla powszechnie stosowanych opakowań z tworzyw sztucznych. XyloMatrix stwarza możliwość zastąpienia wszechobecnych na rynku opakowań plastikowych opakowaniami wytwarzanymi z włókien drzewnych. Technologia pozwala wytwarzać w pełni biodegradowalne i ekologiczne opakowania wykorzystując do tego celu zarówno natywne, jak i recyklingowe włókna lignocelulozowe.
Pionierskość XyloMatrix polega na tym, że produkty uboczne przerobu drewna i materiałów drewnopochodnych, zamiast podlegać spalaniu na cele energetyczne, mogą wcześniej posłużyć jako surowiec wyjściowy do produkcji opakowań. XyloMatrix to technologia, w której nie wykorzystuje się żadnych niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt substancji chemicznych, a powstały wg tej technologii produkt charakteryzuje się doskonałą barierowością względem płynów bez stosowania powszechnych PFAS.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Z wyników projektu XyloMatrix korzysta nie tylko aplikant – inwestor, przystępując do wdrożenia innowacyjnej technologii wytwarzania w pełni biodegradowalnych i kompostowalnych opakowań, lecz również odbiorca (konsument). Z uwagi na jasno określoną innowacyjność projektu i zdefiniowane zalety nowego produktu, korzyści z wyników projektu przekładają się na zdrowie końcowego użytkownika produktu oraz ochronę środowiska naturalnego, przyczyniając się do rozwoju technologii „zero waste” (budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym).
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
W pracach rozwojowych (PR), aplikant dokonuje skalowania procesów technologicznych, które wcześniej, tj. w badaniach przemysłowych (BP) realizuje w skali laboratoryjnej. To właśnie w PR wysokość kosztów kwalifikowanych jest zdecydowanie najwyższa. Jednakże już na etapie przygotowania wniosku projektowego wymagane jest pozyskanie wstępnych ofert dotyczących zakupów sprzętowych, materiałowych i planowanych do realizacji usług. Okazuje się, że po okresie czasu od chwili przygotowania wniosku projektowego, do realizacji PR, owe oferty są już nieaktualne. Nie jest to wyłącznie powodowane nieprzewidzianymi zmianami cen surowców, materiałów, kosztów usług, zmianą kursów walut, itp. Przede wszystkim jest to warunkowane rezultatem BP. Konieczność przedstawiania zatem konkretnych ofert w zakresie zakupu maszyn lub wyboru jednostek podwykonawczych, stanowi ograniczenie i utrudnienie na późniejszym etapie realizacji zadań kluczowych z punktu widzenia innowacyjności projektu.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Z wniosku aplikacyjnego jednoznacznie powinna wynikać innowacja (produktowa lub/i technologiczna) ściśle powiązana z oczekiwaniami względem współczesnych materiałów lub metod wytwarzania. Wytworzenie innowacyjnego produktu lub opracowanie innowacyjnej technologii musi wynikać z dobrze przemyślanych i prawidłowo zaplanowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych. Ważnym elementem jest również prawidłowe określenie stopnia zaawansowania technologicznego, zarówno na starcie działań projektowych (etap badań podstawowych lub badań przemysłowych), jak i w ostatniej fazie realizacji projektu, tj. prac przedwdrożeniowych. Takie podejście z pewnością pozwoli recenzentowi przewidzieć szanse osiągnięcia zapisanych kamieni milowych i zrealizowania założonych wskaźników. Warto również dodać, że założenia całego projektu są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.