W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Opracowanie technologii źródła laserowego wielodiodowego opartego na diodach o długościach fal z zakresu 350-550 nm, pozwalającej na modyfikację parametrów wiązki laserowej w celu optymalizacji procesów cięcia, grawerowania i spiekania materiałów używanych w przemyśle

System grawerujący GLE-30-B. Kompaktowy system grawerujący o mocy 30W wykorzystujący niebieskie diody laserowe o długości fali 450nm.

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie technologii źródła laserowego wielodiodowego opartego na diodach o długościach fal z zakresu 350-550 nm, pozwalającej na modyfikację parametrów wiązki laserowej w celu  optymalizacji procesów cięcia, grawerowania i spiekania materiałów używanych w przemyśle

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

TOMORROW'S SYSTEM Sp. z o. o.

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

5 253 477,21 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

3 751 829,24 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.01.2021 r. do 31.07.2023 r.

Zobacz efekt naszej pracy

1

Jedno ze stanowisk laboratoryjnych służące do badań prototypów wysokiej mocy źródeł laserowych o długościach fali 405 nm oraz 450nm.

 

3

Różne sposoby doprowadzania wiązki do obrabianego materiału. Za pomocą galvo skanera, zakłądając ruchome źródło laserowe lub ruchomą soczewkę.

 

4

System grawerujący GLE-30-B. Kompaktowy system grawerujący o mocy 30W wykorzystujący niebieskie diody laserowe o długości fali 450nm.

 

5

System grawerujący GLE-50. Osiągający plamkę rzędu 100um przy 50W mocy optycznej dla długości fali 450nm.

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Nasz projekt rozwiązuje problem braku dostępności niebieskich laserów o średniej i dużej mocy do grawerowania. Tradycyjne lasery podczerwone, takie jak CO2, są nieskuteczne w pracy z niektórymi materiałami, na przykład z miedzią, która skutecznie odbija ich światło. Niebieski laser jest znacznie lepiej absorbowany przez wiele materiałów, co pozwala na jego wykorzystanie w technologii spiekania proszków, wycinania i grawerowania.

Ponadto, produkt opracowany w ramach naszego projektu umożliwia skupienie lasera do bardzo małej i symetrycznej plamki, co jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej gęstości mocy. W trakcie realizacji projektu zaobserwowano duże zapotrzebowanie na niebieskie lasery do odchwaszczania. Chociaż nasz produkt nie jest przeznaczony do pracy w trudnych warunkach agrotechnicznych, wspiera rozwój firm i startupów produkujących maszyny do odchwaszczania laserowego jako jednostka do przeprowadzania testów i udowodnienia koncepcji zastosowania niebieskich laserów w tym segmencie rynku. Jest to nowy rynek, który powstał w wyniku decyzji krajów Unii Europejskiej o konieczności ograniczenia stosowania pestycydów przy uprawach roślin.

Dodatkowym problemem, który rozwiązuje nasz projekt, jest oszczędność energetyczna. W porównaniu do szeroko stosowanych laserów CO2, na przykład do cięcia i grawerowania drewna, opracowany przez nas wysoko precyzyjny laser niebieski osiąga sprawność elektryczną rzędu 20%, podczas gdy lasery CO2 mają sprawność zaledwie około 6%.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Z wyników projektu skorzystają przedsiębiorstwa pracujące z materiałami trudnymi do obróbki przy użyciu dostępnych technologii, takimi jak miedź i tytan. Niebieskie lasery, które powstaną w wyniku projektu, nie wymagają chłodzenia wodnego i są bardziej kompaktowe niż lasery CO2 czy YAG, co sprawia, że doskonale nadają się do urządzeń wymagających niewielkich rozmiarów.

Ponadto, z rezultatów projektu skorzystają firmy i startupy technologiczne na wczesnym etapie opracowywania rozwiązań związanych z odchwaszczaniem laserowym. Dzięki nowej technologii możliwe będzie prowadzenie badań i testów, które wcześniej były niemożliwe ze względu na brak dostępnych na rynku laserów niebieskich o mocy większej niż 30W.

Nowopowstała technologia umożliwi także uczelniom i placówkom badawczo-rozwojowym prowadzenie innowacyjnych badań, co przyczyni się do rozwoju nauki i przemysłu.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Podczas projektu największym wyzwaniem technicznym było zaprojektowanie i zbadanie stacji do przyklejania krótkoogniskowych soczewek typu FAC w celu kolimacji światła pochodzącego z diod laserowych. Precyzja zbudowanego układu jak się okazało wymagała precyzji pozycjonowania rzędu 200nm podczas gdy w na początku projektu zakładano, że pozycjonowanie z dokładnością rzędu 1 um będzie wystarczające. Niezależnym wyzwaniem była niecodzienna sytuacja i praca w czasie pandemii COVID 19 co bardzo wydłużało dostawy, dostępność ludzi a także utrudniało funkcjonowanie firmy na wielu płaszczyznach administracyjnych.

{"register":{"columns":[]}}