Opracowanie zindywidualizowanych implantów biodegradowalnych do zabiegów rekonstrukcji kości
Tytuł projektu
Opracowanie zindywidualizowanych implantów biodegradowalnych do zabiegów rekonstrukcji kości
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Syntplant sp. z o.o. z Poznania
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich z Wrocławia
Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex z Łodzi
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Szybka ścieżka
Wartość projektu
7 940 717.18 zł
Wartość dofinansowania
6 866 593.27 zł
Okres realizacji projektu
od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r.
Poznaj nasz zespół
Wideo
Zobacz efekt naszej pracy
Materiały
Reportaż o nas w TVP InfoWideo
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Nasz cel to wdrożenie do produkcji technologii wytwarzania metodą druku 3D implantów medycznych na zamówienie z materiału kościotwórczego o zastosowaniu w rekonstrukcjach kostnych, w szczególności neurochirurgicznych sklepienia czaszki oraz twarzoczaszki, także z przeznaczeniem dla najmłodszych pacjentów pediatrycznych.
Chodzi o wprowadzenie implantów dopasowanych do indywidualnych cech anatomicznych danej osoby, a wykonanych z biodegradowalnego i resorbowalnego polimeru polilaktydu (PLLDLA) lub jego pochodnych napełnionych hydroksyapatytem. Implanty są przygotowywane na podstawie obrazowania 3D materiału z tomografii komputerowej danego pacjenta.
Kluczową cechą materiału i jednocześnie kluczową przewagą nad innymi rodzajami implantów – np. tytanowych, ceramicznych, jest to, że materiał ten ulega stopniowej biodegradacji i wchłonięciu metabolicznemu przez organizm, a równolegle uwalniane przestrzenie wypełniane są nowymi, naturalnymi przyrostami kości pacjenta (regeneracja).
Możliwe jest ukierunkowanie czasu resorpcji materiału implantowanego tak, aby możliwy był proces remodelowania i przebudowy tkanki kostnej w czasie resorpcji implantu. Rozwiązanie takie pozwala na naprawę wady/uszkodzenia struktury anatomicznej kości w trakcie operacji i odtworzenie właściwej anatomicznie struktury kostnej z równoległym zanikiem samego implantu.
Nasza technologia może być szczególnie pomocna przy leczeniu ubytków kostnych u dzieci. Obecnie najmniejsi pacjenci nie mogą korzystać z implantów twarzoczaszki z uwagi na fakt, że one „nie rosną” razem z dzieckiem. Dotychczasowe stosowanie takich implantów u dzieci wymagało co określony czas kolejne operacje i wymiany zaaplikowanych wyrobów.
Implanty kościotwórcze „rosną” razem z małym pacjentem, a po okresie 12-24 miesięcy całkowicie degradują się z organizmu, a na ich miejsce odbudowuje się tkanka kostna pacjenta.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Problemy, które znajdują rozwiązanie w naszym wyrobie są globalne. Dotyczą one w takim samym stopniu każdego społeczeństwa. Również w krajach rozwijających się. Rozwiązania mają wpływ na skuteczność leczenia ubytków w onkologii, ortopedii, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a nawet w kardiochirurgii (regeneracji kości mostka). Technologia umożliwia jej upowszechnienie w szpitalach w małych miastach. Wyroby znajdują zastosowanie nie tylko do skomplikowanych rekonstrukcji kostnych, np.: czaszki, ale również w mniej skomplikowanych zabiegach chirurgii stomatologicznych, np.: odtworzenie części kości żuchwy wykonywanych w gabinetach stomatologicznych.