PhotoRed
Polsko-norweski projekt o akronimie PhotoRed ma na celu opracowanie innowacyjnej metody wychwytywania i przerobu dwutlenku węgla do użytecznych produktów
Tytuł projektu
Photocatalytic and photoelectrochemical carbon dioxide reduction (PhotoRed)
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- University of South-Eastern Norway (USN)
- SINTEF Industry
- SINTEF Ocean
Nazwa programu
Badania stosowane
Konkurs
Programy międzynarodowe
Wartość projektu
8 037 500,00 zł
Wartość dofinansowania
8 037 500,00 zł
Okres realizacji projektu
od 01.09.2020 r. do 31.08.2023 r.
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Polsko-norweski projekt o akronimie PhotoRed ma na celu opracowanie innowacyjnej metody wychwytywania i przerobu dwutlenku węgla do użytecznych produktów. Dwutlenek węgla to uciążliwy gaz cieplarniany, którego rosnące stężenie w atmosferze ziemskiej przyczynia się do występowania niekorzystnych, niejednokrotnie katastroficznych zmian klimatycznych, takich jak powodzie, huragany, susze. Zmniejszenie zawartości tego gazu cieplarnianego w atmosferze to jedno z najważniejszych wyzwań obecnych czasów. W projekcie pracujemy nad opracowaniem nowatorskich materiałów, zwanych fotokatalizatorami, które pod wpływem energii świetlnej (promieniowanie UV) umożliwiają redukcję dwutlenku węgla w łagodnych warunkach (w temperaturze otoczenia i pod ciśnieniem atmosferycznym). W wyniku takiego procesu redukcji w obecności wody otrzymujemy już tlenek węgla, wodór, amoniak i metan. Wydajność procesu fotoredukcji jest na razie niewielka, ale co najmniej taka (lub wyższa), jak uzyskiwana przez badaczy z innych ośrodków na świecie.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Z wyników projektu skorzystają w dalszej perspektywie wszyscy, ponieważ przyczynia się on do zmniejszenia zmian klimatycznych i otrzymania użytecznych dla wszystkich produktów. Opracowanie technologii wychwytywania dwutlenku węgla to znaczący krok w stronę zmniejszenia stężenia tego gazu cieplarnianego w atmosferze, ale nie stanowi jednak definitywnego rozwiązania problemu, ponieważ trzeba jeszcze znaleźć dla niego zastosowanie. Stosowane obecnie metody magazynowania w wyeksploatowanych kopalniach czy pod dnem morskim wydają się mało atrakcyjne, tak pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym. Najlepiej byłoby przetworzyć wychwycony dwutlenek węgla do użytecznych produktów, takich jak węglowodory, tlenek węgla czy alkohole, i to w taki sposób, żeby w procesie przetwarzania zużyć jak najmniej energii. Opracowane przez nas materiały umożliwiają nie tylko wychwytywanie dwutlenku węgla, ale jego przerób w łagodnych warunkach do otrzymania tlenku węgla, wodoru, amoniaku i metanu, czyli produktów o dużym znaczeniu, potrzebnych do różnych celów.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Warunki, jakie należy spełnić, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo swojego sukcesu w konkursach grantowych:
- Trzeba mieć dobry i nieszablonowy pomysł na rozwiązanie jakiegoś istotnego problemu naukowego czy technologicznego
- Trzeba mieć zachęcające wyniki wstępne potwierdzające słuszność przyjętych założeń badawczych
- Trzeba mieć mocne (pod względem naukowym czy technologicznym) konsorcjum składające się z wiarygodnych, najlepiej już sprawdzonych we współpracy partnerów.
- Role partnerów w konsorcjum powinny być komplementarne, uzupełniać się.