W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Platforma technologiczna dla nowych generacji leków przeciw chorobom spowodowanym przez koronawirusy, w szczególności SARS-CoV-2

Zdjęcie naszego zespołu naukowego

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Platforma technologiczna dla nowych generacji leków przeciw chorobom spowodowanym przez koronawirusy, w szczególności SARS-CoV-2

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Selvita S.A.

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka Koronawirusy

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

5 461 697,99 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

2 893 334,72 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.07.2021 r. do 31.10.2023 r.

Poznaj nasz zespół

Zespół naukowców Selvita S.A. zaangażowanych w projekt

Dr Georgiy Kachkovskyi: kierownik B+R projektu, zarządzający na co dzień zespołem ponad 20 chemików; posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji zintegrowanych projektów naukowych w zakresie chemii organicznej i medycznej, również w obszarze odkrywania nowych leków; autor i współautor kilkunastu publikacji i patentów.

Zespół chemików:

Łukasz Indyka: chemik związany z projektem od samego początku i zatrudniony w naszej firmie od ponad 7 lat; obecnie również doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim; odpowiedzialny za weryfikację i optymalizację metodologii syntetycznej.

Dr Viatcheslav Stepanenko: starszy naukowiec z ogromną wiedzą i doświadczeniem w zakresie chemii organicznej, co pozwalało mu spojrzeć na prowadzone transformacje chemiczne z wielu różnych perspektyw i proponować niezliczone alternatywne rozwiązania.

Dr Amanda Ferreira da Silva: doświadczona chemiczka ze specjalizacją w obszarze spektroskopii NMR; zaangażowana w projektowanie ścieżek syntetycznych i ich realizację oraz analizę danych spektroskopowych związków otrzymywanych przez cały zespół.

Mattia Piro: młody chemik realizujący z pełnym zaangażowaniem nawet rutynowe zadania syntetyczne; jego farmaceutyczne wykształcenie pozwoliło mu aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na każdy temat związany z projektem.

Zespół biologów:

Olga Krzysztyńska-Kuleta: głowa zespołu biologów, odpowiedzialna za planowanie, realizację i raportowanie wyników eksperymentów biochemicznych.

Dr Patrycja Mrowiec-Kucharska: biolożka z dużym doświadczeniem w obszarze wysokoprzepustowych badań przesiewowych (high-throughput screening), przeprowadzająca we współpracy z Olgą Krzysztyńską-Kuletą testy biochemiczne otrzymanych związków.

Zespół ADME:

Sylwia Wójtowicz: specjalistka ds. ADME; odpowiedzialna za przeprowadzenie testów stabilności, rozpuszczalności i lipofilowości wybranych związków.

Nieobecni na zdjęciu:

Dr Paulina Chęsy-Roman: liderka zespołu ADME z ponad 10-letnim doświadczeniem w analityce chemicznej.

Dr Dorota Szczepaniak-Krupowska: starszy naukowiec – biolog; pracująca na co dzień w zespole wysokoprzepustowych badań przesiewowych; odpowiedzialna w projekcie za prowadzenie eksperymentów biochemicznych.

Zobacz efekt naszej pracy

Głównym efektem naszej pracy są związki o właściwościach antywirusowych, tworzące bibliotekę komercyjną znajdującą się w naszej firmie. Każdy otrzymany przez nas związek jest scharakteryzowany i umieszczony w fiolce opatrzonej kodem kreskowym umożliwiającym szybką identyfikację. Tak jak na załączonym zdjęciu, fiolki rozmieszczone są w pudełkach i przechowywane w magazynie związków.

W skład biblioteki wchodzi ponad 1000 różnych związków – m.in. w pełni scharakteryzowane potencjalne inhibitory proteaz wirusowych oraz związki o charakterze fragmentów. Istotnym elementem strukturalnych wielu z naszych związków jest ugrupowanie difluoroketonowe, które odpowiada bezpośrednio za własności antywirusowe i przekłada się na unikatowość uzyskanej biblioteki. W konstrukcji dotychczas opracowanych cząsteczek inhibitorów nie wykorzystywano tego typu ugrupowania. Wprowadzenie tego elementu strukturalnego pozwala na blokowanie proteaz wirusowych – enzymów kluczowych w cyklu rozwojowym wirusów. Inhibicja enzymatyczna odbywa się na zasadzie tworzenia trwałego wiązania pomiędzy ugrupowaniem reaktywnym a katalityczną resztą cysteinową znajdującą się w centrum aktywnym większości proteaz wirusowych, jak pokazano na poniższym schemacie. Reakcja inhibicji enzymatycznej w tym przypadku prowadzi do zatrzymania cyklu rozwojowego wirusa i jego unieszkodliwienia.

Projektując struktury inhibitorów, mieliśmy na celu osiągnięcie jak największej różnorodności w obrębie tworzonej biblioteki. W konstrukcji cząsteczek końcowych wykorzystaliśmy różne ugrupowania reaktywne zawierające fragment difluoroketonowy. Mechanizm ich działania opiera się w każdym przypadku na tworzeniu trwałego wiązania, tzw. wiązania kowalencyjnego, z aminokwasem katalitycznym w centrum aktywnym, lecz sposób wiązania zależy od struktury początkowej. Na poniższej ilustracji schematycznie przedstawiono przykłady niektórych ugrupowań reaktywnych, które z powodzeniem wprowadziliśmy do otrzymanych przez nas związków, oraz sposoby wiązania tworzonych fragmentów strukturalnych.

Uzyskana biblioteka potencjalnych inhibitorów proteaz wirusowych włączona została do szeregu unikalnych bibliotek znajdujących się w naszej firmie. Selvita na ich podstawie oferuje usługi screeningowe wykorzystujące zautomatyzowane testy komórkowe i biochemiczne. Usługi o charakterze eksperymentalnym uzupełniane są o możliwości wirtualnego screeningu z użyciem metod modelowania molekularnego oraz sztucznej inteligencji (AI). Więcej szczegółów dotyczących możliwości screeningowych w naszej firmie oraz opis komercyjnych bibliotek znajdują się pod następującymi linkami:

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Choroby wirusowe stanowią poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny na całym świecie. Obecne strategie terapeutyczne często związane są z wieloma skutkami ubocznymi lub okazują się nieskuteczne w walce z wirusami, które szybko ulegają mutacjom. W tym kontekście opracowanie nowych, skutecznych terapii antywirusowych jest szczególnie istotne.

Platforma technologiczna utworzona w ramach projektu opiera się na unikalnej w skali światowej bibliotece związków o potencjalnych właściwościach antywirusowych. Związki wchodzące w skład biblioteki zostały zaprojektowane na strukturalne podobieństwo do naturalnych substancji przekształcanych przez enzymy wirusowe. Aktywność biologiczna i związany z nią potencjał terapeutyczny zostały potwierdzone eksperymentalnie na wybranym zestawie proteaz wirusowych pochodzących z różnych gatunków wirusów (w tym HIV i SARS-CoV-2). Dodatkowo, biblioteka została częściowo scharakteryzowana pod kątem własności fizykochemicznych, co przyspieszy znacząco proces rozwoju leków opartych na wyselekcjonowanych związkach.

Celowana biblioteka związków została stworzona z myślą o prowadzeniu wysokoprzepustowych badań przesiewowych z jej wykorzystaniem. Selvita, jako jedna z największych firm biotechnologicznych w Europie świadczących usługi w obszarze odkrywania i rozwoju leków, dysponuje odpowiednim zapleczem technologicznym i kadrowym umożliwiającym sprawną realizację tego typu badań, selekcję kandydatów z oferowanych bibliotek oraz wsparcie w dalszym ich rozwoju.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Utworzona platforma technologiczna, bazująca na celowanej bibliotece związków, jest częścią szerokiego spektrum usług screeningowych świadczonych przez firmę Selvita. Jest ona oferowana przede wszystkim polskim i zagranicznym firmom farmaceutycznym oraz instytucjom naukowym zainteresowanym rozwojem leków przeciwwirusowych i badaniami z użyciem związków o własnościach antywirusowych. Dzięki zastosowaniu wysokoprzepustowych badań przesiewowych z wykorzystaniem opisywanej biblioteki związków możliwe jest opracowanie innowacyjnych leków do terapii zakażeń wirusowych, w szczególności zakażeń koronawirusami. Mamy nadzieję, że wyniki projektu posłużą nie tylko celom badawczym, ale ostatecznie pozwolą na rozwój skutecznych metod terapii chorób wirusowych i w efekcie przysłużą się całemu społeczeństwu.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Zdecydowanie największym wyzwaniem był dla nas dobór i optymalizacja metodologii odpowiedniej do syntezy pożądanych przez nas związków. Był to jeden z kluczowych etapów, od którego powodzenia zależała możliwość kontynuacji całego projektu. Ciężka praca całego zespołu syntetycznego nad kilkoma alternatywnymi metodami syntezy zaowocowała ostatecznie znalezieniem odpowiedniej metody (i niezliczonymi dziurami w naszych fartuchach laboratoryjnych 😉). Na dalszych etapach projektu, ku naszej uldze, udało się uniknąć większych problemów.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Jesteśmy w pełni zadowoleni z rezultatów naszego projektu. Nasza praca pokazuje, jak istotne są innowacyjne pomysły i wsparcie finansowe dla osiągania ambitnych celów.

Zachęcamy do aplikowania o wsparcie z funduszy unijnych. To pierwszy krok do urzeczywistnienia swoich pomysłów, prowadzenia ważnych badań i wprowadzania innowacji. Dzięki wsparciu unijnemu można uzyskać nie tylko środki na realizację projektów, ale także dostęp do ekspertów i społeczności naukowców, którzy służą radą i wsparciem na każdym etapie projektu.

{"register":{"columns":[]}}