W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie Brussels Talks: What is the benefit of COST (European Cooperation in Science and Technology)?

29.03.2023

We wtorek 21 marca 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach organizowanego przez Biuro NCBR w Brukseli cyklu Brussels Talks. Tym razem tematem spotkania był program COST (Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych) i możliwości oraz perspektywy networkingu dla naukowców. Gościem był dr Ronald de Bruin, dyrektor COST Association.

Brussels Talks_COST_21.03.23

Gospodarzem spotkania była Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli.

COST jest najdłużej, bo już ponad 50 lat, trwającym europejskim programem wspierającym multilateralną współpracę pomiędzy badaczami, inżynierami, naukowcami oraz przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw z Europy. Dla ludzi nauki jest to niepowtarzalna okazja, by wspólnie, tworząc sieci finansowanych krajowo badań, rozwijać pomysły i nowe inicjatywy na wszystkich polach naukowych oraz technologicznych, włączając w to nauki społeczne i humanistyczne. Akcje COST nie wspierają wprawdzie finansowo samych badań naukowych, to jednak szeroko dofinansowują aktywność powstałych sieci naukowych poprzez refundację kosztów związanych z mobilnością, udziałem w spotkaniach eksperckich, konferencjach i szkołach letnich, a także umożliwiają odbycie krótkoterminowych staży w ośrodkach zagranicznych. Jako prekursor zaawansowanych badań multidyscyplinarnych, COST spełnia bardzo ważną rolę w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area).

Prawie 300 sieci networkingowych grupujących ok 45 tys. badaczy dysponuje w latach 2021-23 budżetem na inicjatywy networkingowe w wysokości ponad 150 mln €. Spośród wielu inicjatyw finansowanych przez COST (tym samym bezpłatnych dla uczestników) na uwagę zasługują szkolenia w zakresie tworzenia biznes planu tworzonego z perspektywą skomercjalizowania swego pomysłu badawczego; dowodzi to kompleksowości całego procesu.

Dyrektor de Bruin opowiadając o działalności i celach organizacji zaznaczył, że strategicznym priorytetem COST jest rozpowszechnianie doskonałości (spreading excellence) i wsparcie badań multidyscyplinarnych, a ponadto promowanie młodych naukowców. Podkreślił, że zasięgi COST nie ograniczają się wyłącznie do UE, a z państw pozaunijnych nie obejmują jedynie wschodnich sąsiadów, takich jak Ukraina, Turcja, Gruzja czy Mołdawia, lecz również Izrael czy RPA. Polityka „inkluzywna” jest zresztą jedną z głównych charakterystyk COST, ponieważ kładzie się nacisk na to, by co najmniej 50% składu konsorcjum pochodziło właśnie tych obszarów statystycznie niedoreprezentowanych. Polacy na tym tle jawią się jako stosunkowo aktywni, będąc obecnymi we wszystkich sieciach, a ponad 60 z nich sprawując funkcje kierownicze.

Jednocześnie de Bruin wskazał na efektywność przedsięwzięcia: 95% „absolwentów” COSTu ocenia, że udział w działaniach bardzo pomógł im rozwinąć własne kariery naukowe; co więcej współczynnik sukcesu składanych przez nich wniosków do Horyzontu Europa sięga niemal 40%, czyli wynosi 3 razy więcej niż ogólna średnia dla programu. COST pomógł również niektórym laureatom niezwykle prestiżowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

{"register":{"columns":[]}}