Podsumowanie konkursu CALL 2024
17.01.2025
Prawie 67 milionów złotych z Funduszy Szwajcarskich dla naukowców i przedsiębiorców
W grudniu ubiegłego roku przedstawiliśmy listę projektów rekomendowanych do dofinansowania w konkursie CALL 2024 w Programie „Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane” w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Nabór trwał od 22 kwietnia do 1 lipca 2024 roku, planowana kwota dofinansowania 16 zwycięskich projektów wynosi 66 977 141,31 zł.
W konkursie złożono 99 wniosków o dofinansowanie wspólnych projektów naukowców i przedsiębiorców, którzy chcą otrzymać dofinansowanie z Funduszy Szwajcarskich na prowadzenie badań stosowanych. Do oceny merytorycznej przekazaliśmy 97 wniosków, które spełniły kryteria oceny formalnej. Wnioski oceniali pod względem merytorycznym eksperci z 28 państw spoza Polski i Szwajcarii. Na podstawie oceny eksperckiej przygotowaliśmy wstępną listę rankingową, którą następnie zatwierdził Komitet Selekcyjny. Ostateczną decyzję podjął Komitet Sterujący, który zaakceptował listę 16 wniosków rekomendowanych do dofinansowania.
Konkurs nie był ograniczony tematycznie, ale badania musiały dotyczyć wyłącznie zastosowań cywilnych. Najbardziej popularnymi dziedzinami współpracy okazały się nauki inżynieryjne i techniczne – złożono aż 77 projektów z tego obszaru. Na drugim biegunie znalazły się nauki rolnicze, ponieważ złożono tylko 1 wniosek. Taki trend widoczny jest także w 16 najlepszych wnioskach – aż 14 obejmuje nauki inżynieryjne i techniczne, 2 są z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Zasady CALL 2024 dopuszczały do udziału w konkursie konsorcja składające się z co najmniej 1 podmiotu polskiego i 1 podmiotu szwajcarskiego, 1 z tych podmiotów musiał być przedsiębiorstwem. Wśród wszystkich złożonych projektów 13 konsorcjów projektowych składało się wyłącznie z firm (polskiej i szwajcarskiej). Natomiast wśród najwyżej ocenionych wniosków nie ma żadnego konsorcjum składającego się wyłącznie z firm, wszystkie konsorcja zakładają udział organizacji badawczych współpracujących z przedsiębiorcami.
Konkurs w liczbach
W 97 złożonych wniosków angażowanych było 285 konsorcjantów, z czego 159 to polskie podmioty, w tym 79 organizacji badawczych oraz 121 podmiotów szwajcarskich, w tym 72 szwajcarskie organizacje badawcze. W 16 najwyżej ocenionych projektach konsorcja składają się z 29 podmiotów polskich, w tym 17 organizacji badawczych i 12 przedsiębiorców i 21 z podmiotów szwajcarskich - 15 organizacji badawczych i 6 przedsiębiorców. Większość konsorcjantów z sektora biznesowego to mikro i małe przedsiębiorstwa, co wpisuje się w założenia programu.
Wnioski o dofinansowanie w większości składały konsorcja złożone z 2-3 podmiotów. „Rekordzistą” zaś było konsorcjum składające się z 7 podmiotów. Wśród 16 projektów rekomendowanych do dofinansowania również dominują mniejsze konsorcja: tylko 1 konsorcjum składa się z 5 podmiotów, pozostałe mają 2,3 lub 4 członków.
Zgodnie z zasadami konkursu w skład konsorcjów projektowych mogły też wchodzić podmioty z krajów trzecich – innych niż Polska i Szwajcaria. Warunkiem było zapewnienie przez nie samodzielnego finansowania zaplanowanych w projekcie działań. Ostatecznie żaden z wniosków z udziałem podmiotów z krajów trzecich nie znalazł się na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania.
Realizacja celów programu
Założeniem programu „Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane” jest wzrost konkurencyjności w dziedzinie badań stosowanych, którego przejawem jest m.in. praktyczne wykorzystanie wyników badań poprzez ich komercjalizację albo inne praktyczne wdrożenie. Wielu wnioskodawców ambitnie podeszło do tego zagadnienia. Większość projektów zakłada osiągnięcie wysokiego końcowego poziomu gotowości technologicznej. Konsorcja planują również wytworzeniem innowacyjnych rozwiązań i objęcie ich ochroną własności intelektualnej.
Innym celem Programu jest wsparcie kobiet i młodych naukowców w międzynarodowych projektach badawczych. Wszystkie projekty rekomendowane do dofinansowania zakładają wsparcie badaczek zarówno z Polski, jak i ze Szwajcarii. W projektach rekomendowanych do dofinansowania zaplanowano również relacje, które mają wspierać kariery młodych naukowców pod okiem doświadczonych mentorów.
Obecnie trwa etap przygotowywania i podpisywania umów pomiędzy NCBR a zwycięskimi konsorcjami. Wierzymy, że uda się osiągnąć wszystkie zamierzone cele, a o sukcesach beneficjentów będziemy informować w miarę postępów realizacji projektów.
Wszystkich zainteresowanych współpracą ze Szwajcarią w dziedzinie badań stosowanych zachęcamy do śledzenia naszej strony i Newslettera. Pod koniec stycznia 2025 r. podamy więcej szczegółów dotyczących drugiego naboru wniosków - CALL 2025 w programie „Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane” w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.