Podsumowanie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój
18.04.2025
Realizacja Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w zakończonej perspektywie finansowej przyniosła znaczące korzyści w obszarze innowacji i badań naukowych w Polsce.
Założenia POIR zostały opracowane w celu stymulowania rozwoju gospodarczego kraju poprzez dofinansowanie innowacyjnych projektów B+R. Na przestrzeni dekady nastąpiła zauważalna zmiana w kontekście wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw i zwiększenia nakładów na B+R. Badania dotyczące efektów wdrażania Programu w NCBR w latach 2016-2022 potwierdzają pozytywny i rzeczywisty wpływ na gospodarkę, w tym wzrost nakładów przedsiębiorstw na działalność B+R i wspieranie komercjalizacji innowacyjnych projektów.
POIR uwzględniał szeroki zakres tematyczny (horyzontalny) oraz interdyscyplinarność działań, co świadczy o różnorodności wyzwań gospodarczych i społecznych oraz dużym zaangażowaniu krajowych innowatorów. W ostatnich latach europejska i światowa gospodarka stanęły przed poważnymi wyzwaniami, które wzmożyły trend dynamicznego rozwoju technologii w różnych obszarach gospodarczych.
Zakończenie realizacji POIR nie oznacza końca pozytywnych impulsów i działań ze strony państwa. Są one kontynuowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, z budżetem 7,9 mld euro. Kontynuacja inicjatyw B+R będzie konieczna dla dalszego wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki.