W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie wydarzenia informacyjno-brokerskiego nt. wodoru: „Hydrogen: the missing piece of the puzzle for climate neutrality”

29.03.2023

21 marca 2023 r. biuro NCBR w Brukseli | Business & Science Poland wraz z partnerskimi biurami łącznikowymi z obszaru B+I z Litwy, Słowenii, Cypru, Grecji i Węgier, zorganizowało wydarzenie matchmakingowe pt. „Hydrogen: the missing piece of the puzzle for climate neutrality”. Wydarzenie stanowiło ciąg dalszy wcześniejszych inicjatyw okołowodorowych zorganizowanych przez ww. kraje, niezaprzeczalną wartością dodaną był udział Pedro Mendesa z Komisji Europejskiej i w szczególności Mireli Atanasiu z Clean Hydrogen Partnership, doskonale rozumiejącej problemy krajów „wideningowych” (czyli tych, które przystąpiły do UE po 2000 r.) oraz prezentacje projektów badawczych zlokalizowanych w różnych zakątkach Europy.

hydrogen_21_march_website_background_2

„Wytwarzanie energii odnawialnej zależy od efektywnego wykorzystania zasobów wiatrowych i słonecznych, a podstawowe zero- lub niskoemisyjne źródła energii będą miały kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych i ograniczenia emisji CO2. Wodór jest istotną częścią układanki rozwiązań wraz z paliwami odnawialnymi i elektryfikacją. Może być reklamowany jako zbiornik do przechowywania energii i ostatecznie może stanowić część rozwiązania dla zmiennej energii odnawialnej, zwłaszcza gdy jest wytwarzany z czystej energii przez elektrolizery. Czysty wodór powinien zajmować centralne miejsce w neutralnej dla klimatu gospodarce przyszłości, a Europa musi odgrywać kluczową rolę jako światowy pionier czystego wodoru” – te i inne treści padły w trakcie sesji oficjalnej wydarzenia. M. Atanasiu z Clean Hydrogen Partnership (stanowiącego „ramię wykonawcze” Komisji Europejskiej ds. wodoru) przytoczyła ostatnie badania statystyczne, w którym ok. 12% Europejczyków wykazało się jakąkolwiek znajomością problematyki wodorowej – Atanasiu podkreśliła, że to zupełnie przyzwoity wynik, biorąc pod uwagę stosunkowo młody wiek tej technologii. Z kolei Nina Meglič z Vanguard initiative – modelowego przykładu współpracy międzyregionalnej, skoncentrowanej na kilku wybranych obszarach – pokazała, jak można przeprowadzić międzynarodowy projekt wodorowy na poziomie regionalnym.

W sesji pitchingowej wzięli udział badacze z Litwy, Słowenii, Polski i Hiszpanii, którzy przedstawili swoje ambicje badawcze w szerokiej tematyce wodorowej – od wyzwań związanych z wykorzystaniem transportu jako zaczynu doliny wodorowej, przez użycie alg do produkcji biowodoru, aż do problemów związanych ze skalowalnością udanych projektów pilotażowych.

Materiały do pobrania są pod linkiem.

{"register":{"columns":[]}}