Oni spełniają swój amerykański sen. Znamy zwycięskie startupy w programie akceleracyjnym NCBR
23.03.2023
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało 10 startupów, które wezmą udział w akceleracji w Stanie Nevada. Ostatnie tygodnie to intensywny czas w programie. Innowatorzy uczestniczyli w warsztatach i prezentacjach, aby przekonać do swoich rozwiązań jurorów z Polski i USA. Teraz otworzyła się przed nimi szansa zaistnienia na rynku amerykańskim i globalnym.
Działanie akceleracyjne NCBR-NAP ma umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i Stanu Nevada w różnych obszarach innowacyjności. Ma to przyczynić się do komercjalizacji oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspierania kooperacyjnych form działalności B+R.
Prezentacje uczestników programu zostały poddane ocenie. Komisja Oceniająca przyznała każdemu podmiotowi punkty zgodnie z regulaminem programu. Dziesięć najwyżej ocenionych startupów zostało rekomendowanych do udziału w procesie akceleracji, prowadzonym na terenie Stanu Nevada. Są to: Farada Group, LabAir, Hashiona, Lume Label, GeniusCare, Atmesys, UV CAST, Typly, ScramJet, Reality Unit.
Wymienione firmy oferują różnorodne rozwiązania i produkty, takie jak: systemy bezzałogowych statków powietrznych transportujących m.in. próbki medyczne, aplikacja wspierająca osoby chore na Hashimoto, innowacyjny sortownik śmieci na podstawie ich składu chemicznego, fizjoterapia oparta na sztucznej inteligencji, oparte na czujnikach analizy predykcyjne, syntetyczny ultralekki opatrunek gipsowy utwardzany światłem UV, maszynowy generator zdań, usługi chmury obliczeniowej nowej generacji, gry komputerowe i video oparte na umiejętnościach graczy.
Solidna dawka wiedzy
Marzec 2023 roku to czas kluczowego etapu w działaniu NCBR-NAP i wiąże się z wyborem startupów, które wezmą udział w akceleracji w Nevadzie. W dniach 20-22 marca w Warszawie odbył się Bootcamp Warsaw, będący dla startupów czasem intensywnych warsztatów, pracy w grupach, konsultacji eksperckich i dyskusji. W ciągu trzech dni spotkań z ekspertami z Polski i USA firmy poznały również ofertę i specyfikę Stanu Nevada.
Ta dawka wiedzy miała posłużyć startupom do przygotowania swoich wystąpień podczas Demo Day, który odbył się 23 marca.
- Cieszę się niezmiernie, że istotną część firm w tej edycji NCBR-NAP reprezentują kobiety, a start-upy wszystkich Państwa pochodzą dosłownie z całej Polski. Od Suwałk, Białegostoku i Olsztyna, Lubartowa i Lublina, przez Warszawę, Łódź, Wieluń i Wrocław aż po Chorzów, Poznań, Mielec czy Stalową Wolę. Dziesięć podmiotów będzie miało szansę wziąć udział w procesie akceleracji w Reno i Las Vegas w Nevadzie. Ale o tym, kto to będzie zadecydują Państwa dzisiejsze wystąpienia i prezentacje – mówiła podczas otwarcia Demo Day Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w NCBR. – W czasie Bootcamp Warsaw uczyli się Państwo, jak najlepiej promować i sprzedawać swój innowacyjny produkt lub usługę na rynku amerykańskim. Jak pozyskać zagranicznego inwestora, jak zarejestrować firmę w USA, jak sprostać wymaganiom tamtejszego klienta oraz wyzwaniu, jakim jest rozpoczęcie działalności gospodarczej w Nevadzie. Teraz nadszedł czas, aby sprawdzić swoje umiejętności w praktyce i spróbować szczęścia w Srebrnym Stanie, jak nazywana jest Nevada. Życzę powodzenia, gdyż otwiera się przed Państwem duża szansa - dodała.
Czas na dobrą autoprezentację
Podczas Demo Day każdy podmiot miał kilka minut na prezentację w zwięzłej, ale przekonującej formule typu „elevator pitch”, po której nastąpiła sesja pytań i odpowiedzi. Swoje wystąpienia wygłosiły następujące startupy: LabAir Sp. z o.o., GeniusCare sp. z o.o., Fallen Leaf S.A., Farada Group sp. z o.o., UV Cast sp. z o. o., Mastectomic Sp. z o.o., 3PK sp. z o.o., Scramjet Sp. z o.o., Lume Label Sp. z o.o., Rankode Sp. z o.o., Get Vision sp. z o.o., Reality Unit Sp. z o.o., Atmesys Sp. z o.o., Panamint Sp. z o.o., UXMINING Sp. z o.o., Staffly Sp. z o.o., Typly Sp. z o.o., Hashiona Sp. z o.o. oraz UltronAR Sp z o.o.
To właśnie te prezentacje finalnie zadecydowały o wyborze laureatów II edycji NCBR-NAP.
Zobacz jak wyglądały spotkania startupowców z ekspertami z Polski i USA podczas Bootcamp Warsaw
Wideo
Fenomen polsko-nevadyjskiej współpracy
Za proces akceleracji odpowiada strona newadyjska, reprezentowana podczas Bootcamp Warsaw i Demo Day przez mentorów z firmy Granite Landings. Obecny był również dr hab. Paweł Pietrasieński, prof. SGH, pełniący funkcję pełnomocnika rektora SGH ds. współpracy z Nevadą.
- NCBR-Nevada Acceleration Program jest pierwszym tego typu działaniem realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. Jest to także jedyne działanie akceleracyjne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i USA, które jest adresowane do firm z całej Polski – mówił prof. Paweł Pietrasieński. - Szczególna wartość NCBR-NAP to starannie wyselekcjonowane wsparcie mentorskie dla firm z Polski, które ma pomóc w skutecznym wejściu na rynek amerykański oraz, na co liczymy wraz z NCBR, również globalny – dodał.
Uczestnicy Demo Day dowiedzieli się, że koncepcja tego wielofazowego działania akceleracyjnego oparta jest na opracowanym w SGH przez prof. Pietrasieńskiego tzw. modelu „4C”.
– Na model ten składają się: konkurencyjny charakter prowadzonego naboru (Competitive admission); grupowanie uczestników w tzw. kohorty (Cohorts of scaleups), cykliczny charakter projektu (Cyclical program) oraz czwarte „C” czyli „Customer development” – ten dobrze znany w Zatoce San Francisco termin oznacza rozwijanie lub wręcz kreowanie rynku dla promowanych produktów czy rozwiązań – wyjaśnił prof. Pietrasieński.
Fenomen współpracy Nevady z Polską to przykład sukcesu nie tylko w wymiarze regionalnym. W latach 2022-2023 i tylko w zorganizowanych grupach, Nevadę odwiedziło ponad 200 polskich firm. Wspólne projekty badawcze prowadzone są m.in. pomiędzy SGH i Uniwersytetem Nevady w Reno, a dzięki aktywnemu wsparciu, m.in. ze strony NCBR, mają one doprowadzić do wymiany niemal setki badaczy i studentów po obu stronach.
Więcej o działaniu akceleracyjnym NCBR-NAP na stronie.
Pilotażowa edycja działania akceleracyjnego NCBR-NAP została przeprowadzona przez Centrum w latach 2020-22. Celem działania jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Stanu Nevada poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia mentorów ze Stanu Nevada i związanych z nimi instytucji. W roku 2023 realizowana jest kolejna edycja działania, a nabór do następnej jest planowany już w IV kwartale br.