Pomoc publiczna. Efekty wdrażania Programu Pomocowego w latach 2014-2019
23.03.2021
Ukazała się druga publikacja NCBR z serii „Krajobraz innowacji”, która pokazuje sposób i skalę odziaływania programów NCBR na gospodarkę Polski i ekosystem innowacji.
Opracowanie „Pomoc Publiczna. Efekty wdrażania Programu Pomocowego w latach 2014-2019” jest podsumowaniem badań prowadzanych nad rezultatami wsparcia finansowego oferowanego przez NCBR przedsiębiorstwom. W publikacji przedstawiamy szczegółowo wpływ Programu Pomocowego (w tym prognozowany), m.in. na Produkt Krajowy Brutto a także na wskaźniki związane bezpośrednio z badaniami i rozwojem, takie jak nakłady na B+R ogółem oraz nakłady na działalność innowacyjną i B+R przedsiębiorstw. Ponadto w publikacji można też zapoznać się w jaki sposób interwencja wpłynęła na beneficjentów Programu. W związku z tym, że badanie obejmowało także program BRIdge Alfa, dodatkowo można prześledzić w jaki sposób to działanie zmieniło krajową scenę funduszy Venture Capital.
Zachęcamy Państwa do lektury niniejszej publikacji. Liczymy, że będzie ona przyczynkiem do refleksji nad wagą i istotnością działań badawczo – rozwojowych jako kluczowych dla trwałego rozwoju Polski oraz do dyskusji dotyczącej szeroko pojętego krajowego krajobrazu innowacji.
Publikacja „Pomoc Publiczna. Efekty wdrażania Programu Pomocowego w latach 2014-2019” jest drugim odprawowaniem NCBR z serii „Krajobraz innowacji”. W pierwszej, zatytułowanej „Analiza trendów badawczych we wnioskach o dofinansowanie składanych do NCBR w ramach PO IR w latach 2016-2019”, cieszącej się dużą popularnością, przedstawiliśmy trendy dominujące na rynku krajowych innowacji.