Powołanie w ramach Grupy NCBR nowego podmiotu - IDEAS NCBR sp. z o.o.
13.05.2021
Informujemy o ustanowieniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Przedsięwzięcia „IDEAS” i powołaniu w ramach Grupy NCBR nowego podmiotu: IDEAS NCBR sp. z o.o.
Opis Przedsięwzięcia IDEAS – zadania realizowane przez spółkę IDEAS NCBR sp. z o.o.
Przedsięwzięcie „IDEAS” stanowi szansę na intensyfikację udziału Polski w procesie kreowania wzrostu gospodarczego opartego na zastosowaniu najbardziej innowacyjnych metod i technologii, na aktywne uczestnictwo w kreowaniu przemian społecznych, tj. na czynne uczestnictwo w przełomie cywilizacyjnym, na którego progu właśnie się znajdujemy.
Stworzenie silnego ośrodka w jednym z najbardziej innowacyjnych obszarów rozwojowych, stanowiących dla Polski szansę rozwojową powiększy nasze szanse na odniesienie sukcesów naukowo-badawczych a w konsekwencji gospodarczych i społecznych. Skupienie w jednej innowacyjnej firmie docelowo nawet ponad 200 pracowników naukowo-badawczych zajmujących się B+R w obszarze Sztucznej Inteligencji (AI) pozwoli na stworzenie w kilkuletniej perspektywie jednego z największych w Polsce centrum sztucznej inteligencji i prawdopodobnie jednego z największych w skali międzynarodowej ośrodków koncentrujących swoją aktywność na obszarze Cyfrowej Ekonomii.
Problematyka związana z tworzeniem i wdrażaniem sztucznej inteligencji staje się obecnie dla Polski istotnym elementem rozwoju państwa, gospodarki i społeczeństwa. Nowoczesne metody sztucznej inteligencji tworzy perspektywę przełomowych zastosowań m.in. w przemyśle, medycynie, administracji i finansach. A wspierane przez sztuczną inteligencje cyfrowe technologie mogą okazać się kluczowe w wychodzeniu polskiej gospodarki z kryzysu spowodowanego pandemią.
Z przygotowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju analiz wynika, że Polska nie w pełni nadąża za światowymi trendami rozwoju AI a wsparcie Centrum realizowane wyłącznie w postaci finansowania odpowiednich programów B+R może okazać się niewystarczające dla zapewnienia szybkiej zmiany tego stanu rzeczy.
Zebrane przez NCBR doświadczenia oraz rosnący potencjał Centrum umożliwiło przyjęcie nowej strategii aktywnego uczestnictwa w działaniach B+R, która nie tylko zakłada ich finansowanie. W ramach tej strategii Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozszerzyło ekosystem innowacji NBCR poprzez powołanie spółki zależnej IDEAS NCBR Sp. z o.o. (dalej w skrócie „IDEAS NCBR” lub „Spółka”).
Celem głównym powołania IDEAS NCBR jest zwiększenie potencjału B+R+I w obszarze sztucznej inteligencji i cyfrowej ekonomii, a cele szczegółowe to:
- Zwiększenie kompetencji kadr B+R;
- Zwiększenie liczby prac B+R;
- Intensyfikacja współpracy biznesu z jednostkami naukowymi.
Utworzenie IDEAS NCBR pozwoli na skupienie w jednym miejscu potencjału kadrowego, zapewnienie naukowcom i praktykom możliwości codziennych bezpośrednich kontaktów i wymiany doświadczeń a także w wieloletniej perspektywie kumulację wiedzy i kompetencji w jednej organizacji. Uzyskanie takich jest niemożliwe do osiągnięcia w ramach programów, w których trudno uniknąć rozproszenia zadań zarówno w sensie tematycznym jak też organizacyjnym i geograficznym. Uzasadnia to w pełni konieczność zastosowania nowych form działania.
Utworzenie Spółki wpisuje się także w działania określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) przyjętą Uchwałą Nr 8 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2017 r. i wspiera Cel szczegółowy I SOR: Trwały wzrost gospodarczy oparty coraz silniej o wiedzę, dane i doskonałość organizacyjną.
Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju wymienia sztuczną inteligencję wśród najważniejszych wyzwań gospodarczych.
Działalność IDEAS NCBR będzie realizowana zgodnie z kierunkami badań naukowych określonymi w Krajowym Programie Badań (a w szczególności będzie wspierać realizację strategicznego celu rozwoju polskiej nauki, którym jest wykorzystanie nauki dla podniesienia poziomu cywilizacyjnego Polski). Planowane działania wpisują się praktycznie we wszystkie strategiczne, interdyscyplinarne kierunki badań naukowych i prac rozwojowych określone w KPB, ze szczególnym akcentem na kierunek 3: zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne.
Działania realizowane w ramach IDEAS NCBR wspierają Krajowe Inteligentne w tym w szczególności:
- KIS 1. ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO
- KIS 10. INTELIGENTNE SIECI I TECHNOLOGIE INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNE ORAZ GEOINFORMACYJNE
- KIS 12. AUTOMATYZACJA I ROBOTYKA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH
- KIS 13. INTELIGENTNE TECHNOLOGIE KREACYJNE
Utworzenie IDEAS NCBR wpisuje się również w Politykę Rozwoju Sztucznej Inteligencji na lata 2019-2027 a także uwzględnia cele zdefiniowane w następujących dokumentach strategicznych: Program otwierania danych publicznych, Program Od papierowej do cyfrowej Polski, Strategia Innowacyjności i Efektywności Gospodarki „Dynamiczna Polska 2020”, Komunikat KE: Skoordynowany Plan dla AI, Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej dotyczące sztucznej inteligencji, zalecenia dla Polityki i Inwestycji w Godną Zaufania Sztuczna Inteligencję, rekomendacje OECD dla Polityki i Zarządzania Godną Zaufania Sztuczna Inteligencją, Memorandum na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Działania proponowane do realizacji w ramach Spółki wpisywać się będą również w projektowaną nową polską strategię produktywności.
Organizacja Przedsięwzięcia
Spółką kieruje trzyosobowy Zarząd (Prezes i dwóch Wiceprezesów), zatrudniony w drodze otwartego konkursu.
Działalność Zarządu będzie wspierana docelowo przez Radę Nadzorczą oraz organ doradczy - Radę Naukową. W ramach spółki sukcesywnie powoływane będą ok. 20-osobowe zespoły badawcze kierowane przez uznanych naukowców o wysokim autorytecie naukowym w dziedzinie AI i cyfrowej ekonomii złożone zarówno z doświadczonych badaczy na stanowiskach Senior Researcher, stażystów odbywających staże post doktorskie tzw. Post Doc a także młodych naukowców i doktorantów.
Zespoły badawcze będą tworzone na okres realizacji projektu, stażu, napisania i obrony doktoratu etc. – naturalna w takim modelu rotacja kadr efektywnie rozszerzy wpływ nowoutworzonego podmiotu na różne ośrodki naukowo-badawcze na obszarze całego kraju. Dobrze wykształceni innowatorzy znajdą zatrudnienie zarówno w innych podmiotach badawczych jak i przemysłowych. Proces kształcenia młodej kadry naukowców, będzie silnie związany z budowaniem efektywnych obustronnie korzystnych mechanizmów współpracy nauki z biznesem. IDEAS NCBR będzie stworzenia konkurencyjnych warunków pracy dla tych młodych badaczy. A ważnym obszarem aktywności spółki będzie komercjalizacja wyników realizowanych projektów w atrakcyjny sposób, tzn. przez współtworzenie spółek spin-off.
Tematy badawcze podejmowane w ramach grup powinny dotyczyć rozwijania technologii, które mają potencjał stać się kluczowymi za 3-5 lat, a nie metod będących już teraz w użyciu.
Przewiduje się, że w nowej Spółce 20% grup badawczych będzie się zajmować badaniami podstawowymi.
Planowana agenda badawcza w obszarze AI i Ekonomii Cyfrowej obejmie m.in.:
- Inteligentne zdrowie
- Inteligentne algorytmy ekonomiczne
- Uczenie maszynowe w grafice komputerowej
- Uczenie maszynowe w robotyce
- Uczenie maszynowe w rozszerzonej rzeczywistości
- Solidną i wyjaśnialną sztuczną inteligencję
- Badania podstawowe w dziedzinie uczenia maszynowego
- Cyfrowe waluty i inteligentne kontrakty
Współpraca IDEAS NCBR sp. z o.o. z uczelniami i instytutami badawczymi w przedmiocie kształcenia młodych naukowców będzie realizowana na zasadach określonych przez IDEAS NCBR sp. z o.o., z uwzględnieniem założeń Przedsięwzięcia.
- Pierwsza publikacja:
- 26.05.2021 15:06 Szymon Iwańczuk
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Szymon Iwańczuk
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Powołanie w ramach Grupy NCBR nowego podmiotu - IDEAS NCBR sp. z o.o. | 1.0 | 26.05.2021 15:06 Szymon Iwańczuk |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP