Pozyskiwanie nowych związków naturalnych do terapii choroby Alzheimera – PLANT – ALZH
Badania z ośrodkiem tureckim dały na tyle spektakularne wyniki przedkliniczne na modelu zwierzęcym z chorobą Alzheimera, że mamy głęboką nadzieję, że uda się w perspektywie czasowej taki nowy lek wprowadzić na rynek.
Tytuł projektu
Pozyskiwanie nowych związków naturalnych do terapii choroby Alzheimera – PLANT – ALZH
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Nazwa programu
Programy międzynarodowe
Konkurs
Współpraca międzynarodowa dwustronna Polska-Turcja (NCBR – TUBITAK) (1 konkurs)
Wartość projektu
813 413,00 PLN
Partnerzy projektu
Acibadem University, Istanbul, Turcja; doc. dr. Ahmet Tarik Baykal i współpracownicy
Okres realizacji projektu
1.04.2016 r. - 30.09.2018 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Myślę, że jak na tak krótki okres realizacji projektu (3 lata), to dorobek jest imponujący: 8 publikacji zostało już opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej, kolejnych kilka jest w trakcie publikowania w związku z poszerzonymi badaniami biologicznymi. Są też patenty oraz liczne wykłady i doniesienia plakatowe na międzynarodowych konferencjach naukowych oraz, co bardzo istotne, wytypowaliśmy związki, które budzą nadzieję na potencjalne ich zastosowanie w terapii choroby Alzheimera. Oczywiście wymaga to dodatkowych poszerzonych badań.
Czy udało się Państwu stworzyć produkt czy technologię gotową do wykorzystania na rynku?
Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o leku na chorobę Alzheimera, gdyż trzeba przeprowadzić badania toksykologiczne oraz kliniczne wytypowanej przez nas jednej wiodącej substancji naturalnej, jednakże badania z ośrodkiem tureckim dały na tyle spektakularne wyniki przedkliniczne na modelu zwierzęcym z chorobą Alzheimera, że mamy głęboką nadzieję, że uda się w perspektywie czasowej taki nowy lek wprowadzić na rynek.
Jak wyglądała ścieżka komercjalizacji wyników?
Na obecnym etapie mamy jeden patent oraz kolejne zgłoszenia patentowe w toku. W przypadku potwierdzenia aktywności w badaniach klinicznych nie wykluczamy założenia spółki typu spin-off z udziałem macierzystej jednostki naukowej. W przyszłości planujemy kontynuację badań ze stroną turecką, przygotowanie kolejnego projektu dwustronnego, który umożliwi zrobienie kroku dalej w kierunku badań klinicznych nad wyselekcjonowanymi związkami, które mogą znaleźć zastosowanie w terapii choroby Alzheimera. Myślimy też o dużym projekcie finansowanym z funduszy Unii Europejskiej oraz dalszych etapach komercjalizacji nowego leku.
Czy napotkali Państwo na trudności w komercjalizacji i jak udało się je pokonać?
Na obecnym etapie wszystko przebiega bez zarzutów. Mamy nadzieję, że kolejne etapy będą również owocne.
Jak uregulowano kwestię własności intelektualnej w projekcie.
Sprawiedliwie rozdzieliliśmy udziały naukowe w zależności od charakteru badań. Część publikacji oraz patentów zostało opublikowanych przez jedną stronę, z racji zaangażowania jedynie naukowców bądź to z ośrodka polskiego, bądź tureckiego. Jednak najbardziej kluczowe osiągnięcia naukowe są udziałem naukowców z obu ośrodków zaangażowanych w realizację projektu.