Premiera raportu „Luki w ekosystemie startupowym”
02.12.2022
W siedzibie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zaprezentowane zostały wnioski z najnowszego raportu Fundacji Startup Poland dotyczącego polskiego rynku venture capital. Autorzy publikacji zbadali, gdzie obecnie znajduje się luka kapitałowa oraz jaką rolę mogą odegrać w Polsce programy akceleracyjne. NCBR ora GPW są partnerami raportu.
W trakcie spotkania odbyły się dwa panele z udziałem przedstawicieli rynku i sektora publicznego. W dyskusji dotyczącej najatrakcyjniejszych aktualnie branż według inwestorów udział wziął Błażej Koczetkow dyrektor Działu Funduszy Kapitałowych w NCBR.
Odnosząc się do realizacji programu BRIdge Alfa oraz szerzej roli NCBR we wspieraniu startupów dyrektor Błażej Koczetkow powiedział - Inwestorzy boją się inwestować tam gdzie ryzyko jest niewspółmiernie duże. Rolą instytucji publicznych jest wspieranie ich w tych miejscach. Robimy to dokładając środki. Chcemy by apetyt inwestorów nie słabł. Zarazem my też uczymy się. Z naszej perspektywy dostrzegamy, że zbyt wiele środków poświęcono na np. projekty typu SaaS. To na pewno miało pozytywny wpływ na gospodarkę. Uważamy jednak, że teraz jest czas na bardziej ambitne projekty. Chcemy tak skonstruować BRIdge Up, czyli program, który w oparciu o nową perspektywę finansową zastąpi BRIdge Alfa, aby umożliwić rozwój technologii nawet w tak wymagającej branży jak branża okołomedyczna. Ułatwi to pięciokrotne podniesienie ticket inwestycyjnego. Podsumowując będziemy mieli więcej środków dla mniejszej liczby funduszy.
We wstępie raportu Błażej Koczetkow zwrócił uwagę, że zaangażowanie sektora publicznego pomogło wielu polskim spółkom technologicznym dojrzeć i skutecznie skomercjalizować swoje produkty. Dotychczas dzięki realizacji programu BRIdge Alfa powstało ponad 900 startupów. To środki publiczne najczęściej są obecne we wczesnej fazie rozwoju projektów technologicznych.
NCBR planuje uruchomienie nowej edycji programu BRIdge, który precyzyjnie odpowie na potrzeby rynku. Na podstawie wieloletniego doświadczenia zostanie zaproponowane finansowanie w zidentyfikowanej luce kapitałowej. Utworzona zostanie sieć wehikułów inwestycyjnych, które będą lokować środki NCBR oraz prywatnych inwestorów w innowacyjne, technologiczne spółki, w których dominować będą projekty z tzw. obszarów kapitałochłonnych. Większość budżetu inwestycyjnego będzie przeznaczona na wysokotechnologiczne projekty realizowane np. w obszarze biotech. Kolejne rundy finansowania będą częściowo zabezpieczone kapitałem publicznym, co wzmocni pozycję startupu w poszukiwaniu kolejnych inwestorów.
Więcej o luce kapitałowej oraz funkcjonowaniu akceleratorów w polskim ekosystemie wsparcia startupów można przeczytać w raporcie „Luki w ekosystemie startupowym”.