W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

prof. dr hab. n med. Marek Harat

Radoslaw_Koelner

Absolwent wydziału lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej, z  1983 r. W 1988 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, w 1997 r. tytuł doktora habilitowanego a w 2002 r. tytuł profesora. Pracował w Klinice Neurochirurgii w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Od 1994 do 2018 r. kierował Kliniką Neurochirurgii w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. W latach 2004-2022 był zatrudniony na stanowisku profesora w Collegium Medicum Uniwersytetu im.  Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest zatrudniony jako konsultant kliniczny w Klinice Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz w Zakładzie Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Prowadzi firmę HBTRS dedykowaną badaniom nowotworów mózgu.

W 1993 r. odbył staż w Klinice Neurochirurgii w Toronto Western Hospital w Kanadzie. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członek Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgów oraz Światowego Towarzystwa Neurochirurgów. Promotor 10 doktoratów. Autor i współautor ok. 170 publikacji naukowych w czasopismach lub rozdziałów książek. Wykonał wiele pionierskich operacji z zakresu Neurochirurgii czynnościowej w Polsce. Twórca współczesnej polskiej psychochirurgii. W 2002 r. wykonał pionierską w Polsce  operację psychochirurgiczną obustronnej cingulotomii w zespole obsesyjno-kompulsywnym. W 2004 r  pierwszą w Polsce operację obustronnej głębokiej stymulacji móżdżku w leczeniu spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcym. W 2008 r. pierwszą w Polsce operacje założenia stymulatorów nerwu błędnego w leczeniu lekoopornej depresji. W 2011 r. pierwszą w Polsce operację obustronnej głębokiej stymulacji w lekoopornym zespole obsesyjno-kompulsywnym. W 2012 r. pierwszą w Polsce operację leczenia patologicznej otyłości obustronną stymulacją jądra półleżącego.  W 2013 r. pierwszą na świecie operację leczenia zachowań samodestrukcyjnych i agresywnych obustronną stymulacją tylnego podwzgórza i jądra półleżącego przegrody. Uczestniczył w wielu programach badawczych głównie w zakresie neuroonkologii oraz neurochirurgii czynnościowej. Odznaczony i nagrodzony między innymi w 2018 r. tytułem „Promotora Polski” nadany przez kapitułę godła „Teraz Polska”. Również w 2018 r. „Medal 100-lecia odzyskania niepodległości” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości nadany przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W 2019 r. „Srebrny Krzyż Zasługi” od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudę. W 2020 r. tytuł „Bydgoszczanina Stulecia” z okazji powrotu Bydgoszczy do macierzy.

{"register":{"columns":[]}}