W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Projekt B+R „Laven”

baner sukcesy

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Projekt B+R „Laven”

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Laven S.A.

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Bridge Alfa

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

578 981,35 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

463 185,08 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 17.08.2021 r. do 16.03.2023 r.

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Podstawowym sukcesem projektu jest komercjalizacja jego wyników oraz udany rozwój i bieżąca aktualizacja modelu aktuarialnego. Mimo tego, że koncepcja ubezpieczeń komplementarnych nie jest nowością, a ten typ ubezpieczeń jest znany na rynku ubezpieczeniowym, to dotychczas żadnej firmie ubezpieczeniowej działającej na polskim rynku nie udało się wprowadzić zbliżonego produktu do sprzedaży. Fakt ten pozwala stwierdzić, że będący w posiadaniu Laven model aktuarialny jest jedynym i unikatowym na polskim rynku.

Podjęte w ramach projektu działania skupiały się na 4 głównych zadaniach:

1. Różnicowanie horyzontu zbierania składki i wypłaty szkód do modelu aktuarialnego.

2. Komponent umożliwiający różnicowanie sposobu liczenia składki w zależności czy jest to produkt sprzedawany samodzielnie (model Laven) czy jako dodatek do produktów oferowanych przez inne towarzystwa ubezpieczeniowe.

3. Rozwinięcie modelu w zakresie możliwości ubezpieczenia indywidualnego/rodzinnego oraz w zakresie indywidualnej kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej dla trwającej u klient terapii z zakresu polisy, gdy umowa ubezpieczenia grupowego zostaje przerwana przez ubezpieczającego (pracodawca).

4. Implementacja nowych technologii medycznych do modelu aktuarialnego.

Wszystkie zaplanowane w projekcie zadania zostały pomyślnie zrealizowane, tym samym:

1. opracowane zostało narzędzie umożliwiające obliczanie składek w zależności od zakładane długości trwania ubezpieczenia,

2. opracowano narzędzie umożliwiające obliczanie składek oraz poszczególnych składowych w zależności od tego jakim kanałem następuje sprzedaż danej polisy,

3. wprowadzono możliwość liczenia składek indywidualnych i/lub rodzinnych,

4. zidentyfikowano technologie atrakcyjne z punktu widzenia ubezpieczenia, wyceniono je oraz zaimplementowano do modelu aktuarialnego wraz z oszacowaniem ryzyka, wyliczeniem składki oraz wprowadzeniem do sprzedawanych polis. Tym samym osiągnięto miary sukcesy przyjęte dla Projektu, tj. rozbudowanie modelu aktuarialnego do obsługi co najmniej 280 technologii medycznych. Dodatkowo przeanalizowano technologie funkcjonujące w polisie i usunięto te, które znalazły się w koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ.

W trakcie trwania prac projektowych na bieżąco analizowano postępy, pojawiające się ryzyka i przeszkody. Na tej podstawie podejmowane były decyzje o ewentualnych przesunięciach środków udostępnionych w ramach projektu pomiędzy zadaniami w taki sposób, aby jak najefektywniej je wykorzystać i alokować środki w te obszary, które na bieżąco identyfikowane były jako istotniejsze z perspektywy Projektu oraz bieżących potrzeb Spółki.

Dodatkowo, poza zadaniami związanymi z rozwojem produktów, Spółka Laven jak i Zarząd zostały dostrzeżone i docenione przez branżowe media, m.in. poprzez przyznanie tytułów: Firma Miesiąca, Produkt Miesiąca czy też nominacją do tytułu Manager Roku dla Piotr Kardy – Prezesa Zarządu Spółki.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Aktualnie narzędzie jest stosowane przez spółkę w relacjach z towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz z Brokerami w celu precyzyjnej kalkulacji wysokości składek ubezpieczeniowych w zależności od potrzeb im oczekiwań wszystkich stron – towarzystw ubezpieczeniowych, Brokerów czy Klientów. Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dystrybucję naszych produktów w kanale bankassurance (produkt dodatkowy do produktów bankowych) oprócz konieczności uzgodnienia i wypracowania algorytmów liczenia wymagało również konsultacji i zatwierdzenia zastosowanych rozwiązań z reasekuratorem w celu ustalenia maksymalnych poziomów wynagrodzeń dla poszczególnych stron i uczestników procesów sprzedażowych.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Największym wyzwaniem był dostęp do danych dotyczących szkodowości.

{"register":{"columns":[]}}