W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promujemy bogatą ofertę programów międzynarodowych

03.02.2022

Przedstawiciele NCBR wzięli udział w webinarium Cebioforum, poświęconym aktualnej ofercie wsparcia dla projektów badawczo-rozwojowych w obszarze współpracy międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem tematów zdrowia, medycyny i biotechnologii.

Webinar CebioForum

Cebioforum, organizator webinarium, to platforma networkingowa dla sektora life-science. Agenda wydarzenia obejmowała prezentacje przedstawicieli kilku kluczowych podmiotów finansujących w Polsce innowacyjne projekty. NCBR reprezentowali eksperci z Działu Współpracy Międzynarodowej oraz z Krajowego Punktu Kontaktowego do programu Horyzont Europa (KPK).

Webinarium otworzyła Marta Krutel, na co dzień pracująca w biurze NCBR w Brukseli. Prezentacja obejmowała przedstawienie możliwości wsparcia dla biznesu i startupów w ramach programu Horyzont Europa. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o najważniejszych założeniach nowego programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji, m.in. na co zostanie przeznaczony rekordowo wysoki (95,5 mld euro) budżet programu, jak skorzystać z programu mogą polskie podmioty, jak wspiera ich w tym Krajowy Punkt Kontaktowy. W prezentacji znalazły się również szczegółowe informacje nt. grantów Europejskiej Rady ds. Innowacji:  EIC Accelerator i EIC Pathfinder. Ze względu na bogatą ofertę i strukturę programu HEU prowadząca zaproponowała wszystkim zainteresowanym przede wszystkim znalezienie swojego obszaru badań, który będzie miał szansę na wsparcie. Pomocne informacje można znaleźć na stronie KPK.

Temat wsparcia dla innowacji w ramach programu Horyzont Europa kontynuowała dr Ewa Szkiłądź, ekspertka KPK, która podzieliła się swoją wiedzą nt. klastra „Zdrowie”. Dr Szkiłądź wskazała na m.in. sześć głównych wyzwań w ramach klastra tj. 1. zdrowie w zmieniającym się społeczeństwie, 2. życie i praca w środowisku prozdrowotnym, 3. zwalczanie chorób i zmniejszanie obciążenia chorobami, 4. zapewnienie dostępu do zrównoważonej i wysokiej jakości opieki zdrowotnej, 5. wykorzystanie pełnego potencjału nowych narzędzi, technologii i rozwiązań cyfrowych dla zdrowego społeczeństwa, 6. zrównoważony i globalnie konkurencyjny przemysł medyczny. Prezentująca zaznaczyła, że działania w zakresie badań i innowacji w ramach klastra Zdrowie będą miały kluczowe znaczenie dla sprostania wyzwaniom związanym z ochroną zdrowia poprzez m.in. pogłębianie wiedzy, poprawę naszego zrozumienia zdrowia i chorób, opracowywanie innowacyjnych rozwiązań metodologicznych i technologicznych.

Więcej nt. klastra Zdrowie.

Poza programem Horyzont Europa NCBR posiada szeroką ofertę programów międzynarodowych, o których opowiedzieli dr Karolina Madrak i dr Marcin Chmielewski z Działu Współpracy Międzynarodowej.

Pierwsza prezentacja wygłoszona przez dr Karolinę Madrak dotyczyła programu INNOGLOBO, który w połowie 2021 roku uzupełnił dotychczasową ofertę Centrum. Dzięki INNOGLOBO polscy innowatorzy mogą swobodniej niż dotychczas dobierać zagranicznego partnera projektu, tematykę projektu, a także realizować projekty o zróżnicowanych budżetach. Prezentacja uwzględniła najważniejsze informacje tj. cele programu, planowane efekty, zakres tematyczny, kto może być wnioskodawcą, budżet, harmonogram, a także sposób składania wniosków, ocenę i wybór projektów. Warto przypomnieć, że obecnie trwa ocena wniosków w I konkursie programu, a niebawem Centrum ogłosi kolejne nabory.

Więcej informacji o programie INNOGLOBO.

Dr Marcin Chmielewski przygotował z kolei prezentację „Programy międzynarodowe w obszarze medycyny”, w której przedstawił typy programów międzynarodowych w NCBR, zasady udziału w konkursach na projekty badawcze, procedurę konkursową, a następnie omówił szczegółowo wybrane programy: NEURON Cofund 2, ERA PerMed, EJP RD, JPI AMR ACTION i TRANSCAN 3. Wymienione inicjatywy dotyczą odpowiednio tematów: neurologii i neurobiologii, medycyny personalizowanej, chorób rzadkich, odporności mikroorganizmów i onkologii.

Informacje o aktualnych lub planowanych naborach w programach międzynarodowych.

Poza tym podczas webinaru swoje prezentacje wygłosili przedstawiciele: PIAP Space, PARP, ZAZ Ventures, EIC Fund, DELab UW.

Liczymy, że wiedza pozyskana przez uczestników podczas wydarzenia będzie pomocna przy aplikowaniu o wsparcie na realizację projektów B+R. Organizatorom wydarzenia dziękujemy za zaproszenie do udziału.

{"register":{"columns":[]}}