Przedsiębiorca 12+
Prowadzone w ramach projektu zajęcia koncentrowały się na różnych płaszczyznach wykluczenia społecznego, jak i przedsiębiorczości jako formy inkluzji
Tytuł projektu
Przedsiębiorca 12+
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Nazwa programu
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Konkurs
Uniwersytet Młodego Odkrywcy
Wartość projektu
270 750,00 zł
Wartość dofinansowania
262 600,00 zł
Okres realizacji projektu
od 01.09.2018 r. do 31.08.2020 r. (z powodu pandemii COVID-19 projekt był przedłużony do końca września 2021 r.).
Poznajcie nasz zespół
Krzysztof Hajder - kierownik projektu - doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, specjalność polityka społeczna (2014 r.), profesor UAM w Zakładzie Polityki Społecznej i Gospodarczej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, działacz społeczny zaangażowany w działania na rzecz inkluzji społecznej.
Maciej Górny - główny wykonawca - politolog, prawnik, praktyk psychologii pozytywnej, aktualnie doktorant w Zakładzie Polityki Społecznej i Ekonomicznej funkcjonującym na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Gospodarczej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół następujących tematów: subiektywny dobrostan, ekonomia szczęścia, psychologia pozytywna, polityka społeczna, cyfrowe państwo.
Zobacz efekt naszej pracy
wideo będące częścią pracy magisterskiej mgr Magdaleny Metelskiej, która dotyczyła zmian postaw młodzieży w toku realizacji projektu „Przedsiębiorca 12+”.
Hajder Krzysztof, Stelmach Andrzej (red.) (2019), Innowacyjne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Ekonomia społeczna w praktyce, Poznań: Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ISBN: 978-83-658-1762-4.
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Prowadzone w ramach projektu zajęcia koncentrowały się na różnych płaszczyznach wykluczenia społecznego, jak i przedsiębiorczości jako formy inkluzji. Uczestnicy projektu mieli okazję uczyć się m.in. o: ekonomii społecznej od pracowników i wolontariuszy Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka (jak i zwiedzać ich ośrodek integracyjny - gospodarstwo ekologiczne w Chudobczycach), sztuce jako formie inkluzji, organizacji wydarzeń charytatywnych, powodach wykluczeń społecznych (w tym m.in. z powodu uzależnień czy bezdomności). Uczestnicy projektu nie byli tylko słuchaczami - w toku warsztatów starali się szukać rozwiązań i projektować działania inkluzyjne, a co ważne nauczyli się dyskutować o istotnych problemach społecznych w sposób zgodny z zasadami debat oksfordzkich. W jedne z zajęć zaangażowani byli również rodzice uczestników, co pomogło nam z całą pewnością promować ekonomię społeczną również u starszych, jak i pokazało im, że 12-13 letnia młodzież chce rozmawiać o trudnych tematach.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Z wyników projektu z całą pewnością korzystają:
- Uczestnicy, którzy nauczyli się debatować na tematy istotne społecznie, jak i wiedzą, że zysk ekonomiczny warto wiązać z zyskiem społecznym. Poznali oni również tajniki fotografii, prowadzenia wywiadów, rozwinęli szereg kompetencji miękkich oraz współorganizowali koncert charytatywny.
- Rodzice uczestników, którzy zobaczyli w swych dzieciach partnerów do rozmowy na tematy ważne społecznie, jak i rozwinęli swoją wiedzę na temat ekonomii społecznej.
- Nauczyciele, gdyż poznali szereg innowacyjnych metod prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu tematyki projektu
- Podmioty ekonomii społecznej, które mogły dotrzeć ze swoją ofertą komercyjną, jak i misją inkluzji społecznej, do nowych osób.