Przemysław Kurczewski na IGF 2021: Polska napędza rozwój cyfrowej gospodarki w CEE
Do 10 grudnia Polska jest forum globalnej dyskusji o przyszłości Internetu i technologii cyfrowych – w Katowicach trwa Szczyt Cyfrowy ONZ IGF 2021. Podczas pierwszego dnia tego międzynarodowego wydarzenia Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR, zaprezentował wyniki raportu „Digital Future” dotyczącego kierunków rozwoju technologii cyfrowych w Polsce, a także był gospodarzem panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów.
Cyfrowa przyszłość według danych NCBR
„Przeanalizowaliśmy ponad 2600 projektów realizowanych przez beneficjentów NCBR – w tej grupie blisko 60% dotyczyło digitalizacji. Najwięcej środków finansowych czyli ok 30% przeznaczonych zostało na wsparcie projektów związanych z optymalizacją i automatyzacja procesów, 15% to inwestycje w oprogramowanie, a 12% w hardware” – mówił podczas IGF 2021 Przemysław Kurczewski
Jak pokazało badanie przygotowane przez NCBR specjalnie z myślą o IGF 2021 wyróżnić można trzy grupy technologii cyfrowych szczególnie rozwijanych w Polsce. W pierwszej, związanej z danymi, znalazły się sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, big data i blockchain. Druga zawiera rozwiązania IoT i rozszerzonej rzeczywistość (VR), a trzecia to automatyzacja i optymalizacja procesów.
„Średnia wartość projektu, który obejmuje cyfryzację wynosi 10 milionów złotych” – mówił Przemysław Kurczewski. Jak zauważył taka kwota dla wielu MŚP, zwłaszcza firm, które do tej pory nie rozważały cyfryzacji swojego biznesu, jest sporą inwestycją – „Jednak, jak pokazują dane NCBR, taka inwestycja po prostu się opłaca, a najwyższe ROI przynoszą projekty związane z sprzętem lub oprogramowaniem”.
Prezentacja obejmowała również zestawienie branż, które najchętniej i najwięcej inwestują w projekty cyfrowe to m.in. medycyna i farmacja, IT, branża chemiczna, transportowa i inżynieria mechaniczna.
Dyskusja w gronie ekspertów
Uczestnicy debaty, której organizatorem podczas Szczytu Cyfrowego ONZ było NCBR, podkreślili, że komponent cyfrowy jest dziś niemal niezbędnym elementem projektów innowacyjnych badawczo-rozwojowych w różnych branżach.
W dyskusji wzięli udział przedstawiciele instytucji prorozwojowych, biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych, co pozwoliło podjąć temat digitalizacji z wielu różnych perspektyw, a także odwołać się do kontekstu międzynarodowego.
„Według prognoz gospodarka cyfrowa CEE w 2025 r. wzrośnie o ponad 40 mld euro, a za aż 25% tego wzrostu odpowiadać będzie Polska” – mówił Kurczewski, odwołując się do badań przedstawionych przez McKinseya i NCBR.
Pomimo tak dobrego wyniku eksperci podkreślili, że mamy w Polsce jeszcze wiele wyzwań i barier do pokonania. Według Romana Szweda, przewodniczącego Rady Nadzorczej Atende SA. i członka Think Tanka NCBR, warto inwestować w kilka sektorów gospodarki i skoncentrować się na ich szybkim rozwoju. Podobnego zdania był Marcin Kraska, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz ds. Badań i Rozwoju, który podkreślił, że polscy specjaliści wciąż pełnią rolę podwykonawców, a nie innowatorów. Przykładami branż, w których pozycja Polski jest wysoka, są m.in. motoryzacja, wytwarzanie wodoru oraz lotnictwo:
„Mamy duże firmy i liczne kompetencje, ale nie używamy ich do budowania pozycji lidera. Moim zdaniem problemem w naszym kraju jest braki specjalizacji. Inwestujemy mnóstwo pieniędzy w wiele różnych projektów. Nie koncentrujemy się na poszczególnych dziedzinach, co pomogłoby sprawić, że stalibyśmy się najlepsi w Europie, a nawet na świecie. Obecne podejście nie pozwala na wykorzystanie efektu skali – wyjaśniał.
Wyzwaniem przed którym stoi Polska, również biorąc pod uwagę globalizujące się społeczeństwo jest rozwijanie kompetencji w zakresie nowych technologii oraz korzystanie z doświadczeń zagranicznych specjalistów. „W Polsce kształcimy doskonałych inżynierów, naszym celem powinno być stworzenie w kraju warunków do ich dalszego rozwoju oraz realizacji ich pomysłów i projektów” – mówiła Izabela Banaś z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak zauważyła dyrektor PARP w globalizującym się świecie Polska powinna być atrakcyjnym miejscem, nie tylko dla polskich naukowców i przedsiębiorców, ale też zagranicznych specjalistów.
Ważnym tematem rozmowy była też kwestia współpracy nauki i biznesu. „Zwiększanie świadomości wśród przedsiębiorców i jednostek naukowych jest sposobem na poprawę kooperacji pomiędzy tymi dwoma światami” – zauważył Dawid Solak, pełniący obowiązki prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości. „Pracownicy naukowi powinni skupiać się na szybszej komercjalizacji swoich pomysłów, z kolei menadżerów należy przekonywać, że warto inwestować w nowe rozwiązania, co jest jednym z zadań PPP” – dodał.
Transmisja debaty z udziałem dyrektora Przemysława Kurczewskiego
Wideo
Pełna treść raportu NCBR zostanie wydana z komentarzami ekspertów na początku 2022 roku.
Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021
Prezentacja raportu i panel dyskusyjny były częścią programu odbywającego się po raz pierwszy w Polsce Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.
Internet Governance Forum (Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, umożliwiające globalną dyskusję o rozwoju internetu. Od 6 do 10 grudnia 2021 kilka tysięcy osób z całego globu spotka się w Katowicach, aby dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez nowe technologie.
Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Za organizację IGF 2021 w Polsce odpowiada Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej oraz Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021.
Więcej informacji nt. wydarzenia znajduje się na stronie internetowej.